| anonim_4396 a întrebat:

Daca am avut contact sexual neprotejat la o zi după terminarea ciclului nenatural, pot ramane însărcinată?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

La o zi DUPA terminarea menstruatiei poate insemna cel mai probabil a 5-a, a 6-a, sau a 7-a zi a CICLULUI MENSTRUAL care incepe odata cu PRIMA ZI de menstruatie. In urma intretinerii unui act sexual neprotejat terminat cu ejacularea spermei in vagin in aceste zile este POSIBILA insa NUMAI/DOAR in cazul in care ciclul menstrual este foarte scurt, avand lungimea de 21, 22 sau 23 de zile fiindca in acest caz OVULATIA se produce in cea de a 7-a zi (ciclu de 21 zile), a 8-a zi (ciclu de 22zile) sau a 9-a zi (ciclu de 23 zile) situatie in care PERIOADA FERTILA poate sa inceapa cel mai devreme chiar din cea de a 3 a zi a ciclului adica inca din timpul zilelor de MENSTRUATIE.
Din acest motiv trebuie avut in vedere si tinut cont de faptul ca ciclul menstrual sa NU fie foarte DEREGLAT si INTOTDEAUNA sa fi avut lungimea mai mare de 24 de zile. Nu are absolut nicio importanta cate zile tine menstruatia si nici modul in care se produce sangerarea fiindca manifestari atipice ale sangerarii, NU influenteaza momentul in care se produce ovulatia. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Ciclu nenatural? Daca este ciclu menstrual nu poti sa ramai gravida.

| anonimxenotome a răspuns (pentru Emilian65):

Ciclu menstrual* corectare telefonul si nu am observat

| GirlOnline81 a răspuns:

Ce inseamna "ciclu nenatural"?

| Stropdeploaie a răspuns:

Mai degraba ramai proasta decat insarcinata!

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi prin 'ciclu nenatural'. Voiai sa spui iregulat? Sau indus de medicatie in cazul perturbarilor hormonale?

Genul asta de intrebari care necesita cultura generala este motivul pentru care ar trebui sa existe educatie sexuala in scoli. Ovulatia (perioada in care o femeie poate ramane insarcinata) se produce la circa 2 saptamani de la ciclul menstrual (este mai greu de determinat in cazul menstruatiei iregulate) deci nu cred ca esti insarcinata.

| anonimxenotome a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Ciclu menstrual*, corectase telefonul si nu am observat

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru anonimxenotome):

Atunci absolut sigur nu esti insarcinata. Cand esti la menstruatie, sau cu cateva zile inainte/dupa aceasta esti infertila.