| Crinela a întrebat:

Poți intarzia menstruatia o zi maxim 2? Exista metode? Multumesc!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea cu intarziere de 1, 2 zile sau chiar mai multe este posibila prin folosirea medicamentului Orgametril sau acelor care au in compozitie progesteron. Insa NU este deloc indicata folosirea lor fiindca provoaca dereglarea accentuata a activitatii hormonale pe termen lung, implicit si a ciclului menstrual. Se elibereaza strict pe baza de reteta. Sanatate

| vocea a răspuns:

Buna, pai inainte cu doua-trei saptamani de ziua in care ar trebui sa iti vina menstruatia, creste cat poti de mult activitatea fizica. Stresul fizic si emotional se numara printre cele mai comune cauze ale intarzierii menstruatiei. Presiunea psihica este ceva mai riscanta, cand vine vorba de cum sa amani menstruatia, insa poti incerca sa maresti volumul de munca la serviciu. Nu este recomandat sa incerci alte metode de a te stresa, intrucat tensiunea vor avea prea multe efecte negative asupra organismului tau.

Daca nu esti o persoana activa ori din motive de sanatate nu poti face sport, incearca exercitii de intensitate medie. Mersul pe bicicleta, dansul, gradinaritul sau treburile casnice se numara printre activitatile care te-ar putea ajuta sa amani menstruatia.

Tinctura de coada soricelului si traista ciobanului sunt, de asemenea, indicate in aceste situatii. Traista ciobanului este folosita frecvent pentru oprirea hemoragiilor si are efect si asupra sangerarilor menstruale. Coada soricelului este recomandata, de cele mai multe ori, in caz de febra sau raceala, insa este considerata si leac pentru hemoragii. Niciuna dintre aceste plante nu va amana complet menstruatia, insa va reduce durata ei.
Sper ca te-am ajutat.

| Mara1997 a răspuns:

Da, exista.
Tu ai noroc, eu am intarzieri și de 30 de zile și iau Duphaston.

| Crinela explică:

Va multumesc mult tuturor!

| Chupikusp a răspuns:

Poate fi o dereglare hormonala. Nu e deloc grav. Si mie mi se intampla. daca ai mai putin de 18 sau 17 e total normal

| Chupikusp a răspuns (pentru Chupikusp):

La numere ma refer la ani