| dEutSa_8892 a întrebat:

Poti ramane insarcinata daca faci sex cand esti pe ciclu? Si daca stiu ca eu sau prietenul meu nu avem nici o boala, se poate transmite ceva? [ nu am de gand sa fac sex sau asa, dar vreau sa stiu tongue pentru ca m-am contrazis cu cineva ] happy

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata, dar riscul e foarte mic.
Chiar daca nu aveti boli cu transmitere sexuala, contactele sexuale in timpul menstruatiei, va pot da infectii ambilor. Fiecare om are in vagin sau pe penis o multime de microbi, care nu-l imbolnavesc si pe care nu-i transmite mai departe. In timpul menstruatiei, deoarece sangele e un bun mediu de cultura, bacteriile din vagin se inmultesc, nu imbolnavesc femeia, fiindca ea are un echilibru si o imunitate la ei, dar il pot imbolnavi pe partenerul ei (dau infectii urinare banale). De asemenea, fiindca in uterul femeii este un fel de rana care sangereaza, aceasta se poate infecta mai usor cu bacterii de pe penis, bacterii care altfel nu i-ar crea probleme.

23 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DFA! Si chiar daca stii ca nu aveti nimic, de ce sa risti? Mai sunt multe care se transmit tocmai pentru ca sunt A/simptomatice, si dupa o vreme, te trezesti cu bucuriile! PREZERVATIVUL E SOLUTIA!

lolita
| lolita a răspuns:

Din cate stii tu nu aveti nicio boala, dar ai vazut tu rezultatele? Iti recomand sa nu fii asa de increzatoare intr-un strain (stiu ca te doar aceste cuvinte )dar chiar daca va iubiti asta nu te fereste de vreo boala. Vad ca esti destul de tanara si-ti recomand sa o faci intotdeauna cu prezervativ. Raspunsul este NU, nu poti ramane insarcinata.

cami
| cami a răspuns:

Fals Ioanaa. Da, poti ramane insarcinata (chiar daca babele de pe marginea santului zic asta)-nu fac referire la tine, ci doar spun ca esti gresit informata, deoarece ovulatia unei femei POATE incepe chiar din timpul menstruatiei, asadar absolut nicio metoda de contraceptie nu este sigura.acum poate ca sunteti purtatori si voi nu stiti.( se poate si asta), dar daca tu spui ca nu are ce sa se transmita...atunci?!-inseamna ca nu se va transmite ceva.

| ioanaa a răspuns:

Cand esti la ciclu si faci sex nu ramai insarcinata. Si hai ca poate de tine stii ca nu ai nicio boala, dar despre el? Nu se stie niciodata. Mai bine va protejati, sunteti linistiti amandoi si in privinta sarcinii si in privinta bolilor. nu?

Alte răspunsuri
| Ella_6365 a răspuns:

Exista un mic risc sa ramai insarcinata, chiar daca esti pe ciclu. sunt sanse mici, recunosc, dar exista! si oricum, nu e nici igienic... ugh.

Alte răspunsuri
| rhea a răspuns:

Nu, nu poti... cel mai sigur ar fi sa mergeti la un control amandoi sa fiti siguri ca nu aveti nici o boala, altfel e cam greu de stiut daca sunteti sau nu sanatosi. Daca mai ai intrebari imi poti scrie si pe privat...

| iuddavali a răspuns:

Teoretic nu, practic da. deoarece ovulatia poate sa incepa mult mai repepe decat de obicei. si cand ca crezi ca ai fentat-o, hopa, a aparut ovulul cel nou!

iar folosirea metodelor de contraceptie clasice presupune riscuri, nu cum umbla vorba ca nu se poate ramane insarcinata chiar si cu prezervativ. desigur ca poate exista un procent de risc. http://stirist.com/poti-ramane-insarcinata-daca-faci-sex-cu-prezervativ/

la care se adauga patologia specifica, deloc de neglijat.

| MsD a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut-o de foarte multe ori si nu am ramas niciodata...sau cine stie poate nu voi putea face copii...habar nu am...iti doresc mult succes daca o vei face...adevarul e ca e scarbos, dar cand esti infierbantat nu iti mai este scarba si aici ma refer la prietenul meutongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O femeie nu poate avea ovulație sau să rămână însărcinată în perioada ciclului menstrual.
Folosește prezervativul, preventiv.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata si parerea unui specialist : http://www.prezervativ.ro/diverse/sex_menstruatie.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut-o de multe ori cand eram pe stop si nu am ramas.Deci raspunsul este NU!,, DAR totusi! nu se stie NICIODATA! asa ca mai bine foloseste perzervativul...cu el esti sigura ca esti protejata!:*

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu nu poti...pentru ca nu e o perioada fertila? Eu sunt de un an cu prietenul meu si doar o data am facut-o protejatlaughing)am facut-o si cand eram pe stop si nu s-a intamplat nimic[-x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti ramane insarcinata dar riscul este mic deoarece sperma se scurge afara in timpul menstruatiei, si daca folosesti prezervativul este mult mai bine pentru amandoihappydeoarece indiferent ca de sanatosi sunteti amandoi sau curati bacteriile exista si mai bine va potejati...tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timpul menstruatiei nu ai sanse sa ramai insarcinata deoarece nu ai ovulatie, daca incazul in care nu-ti vine regulat atunci poate, dar daca faci sex in timpul menstruatiei ai sanse daca te tine 6 sau 7 zile, sa-ti vina numa 3din ele deoarece ti se opreste... sfatul meu este sa folosesti prezervativ este mai bine pentru amandoi si va potejati si de boli si de faptul sau riscul de a ramane garavida.winking

Alte răspunsuri
| irefutabilulady a răspuns:

Teoretic poti ramane insarcinata dar ca sa eviti treaba asta fa sex oral...