| TheGoldenBoy a întrebat:

Povestea vietii mele pe parte sentimentala. Sunt un baiat cu trasaturi frumoase, nu de putine ori am primit complimente din partea colegelor sau altor fete, din pacate nu pot sa "beneficiez" de asta cum as vrea, sunt o fire extrem de ciudata. Am avut prietene, dar aproape mereu acestea au facut primul pas spre relatie iar eu doar mi-am dat acceptul.

Totul a fost excelent asa, insa recent a inceput sa imi placa o colega, extrem de mult! Si dupa cum bine banuiti, n-am nicio idee ce sa fac.

Stiu teoria perfect, stiu cum trebuie transmise semnale si trebuie vorbit pentru a-i da de inteles ca o plac, dar aici ajungem la firea mea ciudata despre care mentionam mai sus, problema mea este ca mi-e frica de esec, nu sunt dispus sa risc, mi-e frica sa nu ma lamentez aruncandu-i priviri fetei si dandu-i de inteles ca o plac sau bagandu-ma in seama cu ea exagerat de mult, cum fac oamenii cu cineva pe care plac. Sunt prea formal, protocolar, nu las nicio farama de emotie sa iasa din mine si dau o impresie de persoana inabordabila, fata asta nu are nici cea mai mica ideea ca o plac dar din comportamentul, privirile ei reiese ca ma place. Ma comport normal, incerc sa evit gesturile care m-ar da de gol in fata clasei sau a ei, ma comport ca si cu o fata normala si e extrem de greu pentru mine fiindca inima imi spune sa nu-mi iau privirea de pe ea nicio clipa.

Imi fac rau singur si am mult de suferit din cauza asta, mi-as dori sa fiu ca acei baieti cliseici si obsedati sexual uneori, sa imi refulez sentimentele prin complimente tampite si remarci idioate.

Ma blochez inainte de-a actiona, vroiam sa incerc chestia cu privitul, sa ma uit la ea si cand ma vede sa-mi mut privirea, pentru a-i da de inteles, dar n-am cum, mi se pare ca ma fac de ras, daca nu ma place de fapt?

Cum s-ar uita la mine ea, oare, stiind ca ma are la degetul mic?! Cu cata scarba m-as uita eu la mine ca am lasat asa ceva sa imi scape din suflet, ca am fost atat de uman?

Iar acum ca am pierdut-o, fiindca nu mi-am folosit sansa si probabil crede ca o urasc, a luat-o altul inaintea mea. Si totusi, cat mi s-ar usura sufletul ca ea sa stie ca o plac.

9 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Parca mi-ai spus povestea mea.

E ceva incredibil. Deci nu esti singurul.

| Vix999 a răspuns:

Narcisismul se trateaza sa stii happy
Mi se pare toata faza pe cat de absurda pe atat de haioasa...
Ai o parere mult prea buna despre tine..ca nu esti uman sau ca ti e scarba de tine laughing tu traiesti in gresita impresie ca e dreptul tau sa i accepti sau sa i refuzi pe ceilalti..si ca tu esti prea sus ca sa te " injosesti" pentru a ii spune unei fete ca o placi. Dar vezi tu, aici vine partea haioasa, nu esti supra om..esti doar un las, panicat de viata si de ideea ca nu totul se intampla cum ai tu chef laughing E ok. dupa inca vre o 2-3 chestii de genul asta o sa revii cu picioarele pe pamant.
Cat despre fata mai sus mentionata : mai bine mai tarziu decat niciodatawinking

| TheGoldenBoy explică (pentru Vix999):

Nu sunt narcisist, chiar deloc, te rog sa nu ma judeci dupa un text de cateva randuri. Mai ales ca am recunoscut in repetate randuri ca imi este extrem de frica de esec, ca sunt mai retras si mai inchis, dar ca asta nu m-a impiedicat sa am prietene, problema a fost ca nu a trebuit sa depun efort fiindca am lasat totul sa decurga de la sine si fiindca nu mi-a placut nicio fata in mod special, dar nu fiindca m-am crezut prea bun pentru cineva, drept dovada ca recunosc faptul ca fata asta m-a innebunit si mi se pare extrem de frumoasa. Niciodata nu m-am crezut supra-om, n-am mentionat, n-am lasat de inteles, eu mi-am pus gandurile si sentimentele pentru a ma descarca si pentru a primi opinii de la oameni obisnuiti, fiindca urasc sa primesc sfaturi tipizate de la psihologi haiosi. Nu mai fii hater, nu incerc sa impresionez pe nimeni, nu ma cunosti, nu te cunosc si mi s-ar parea bolnav sa am o anumita satisfactie in a ma lauda pe internet. Mersi de raspuns oricum.

| Vix999 a răspuns (pentru TheGoldenBoy):

Citez : "Cum s-ar uita la mine ea, oare, stiind ca ma are la degetul mic?! Cu cata scarba m-as uita eu la mine ca am lasat asa ceva sa imi scape din suflet, ca am fost atat de uman?"

Tu in sinea ta nu accepti ideea ca trebuie sa fii ca restul..consideri asta o slabiciune. Iar motivatia nu e timiditate sau frica. Esti perfect constient de atuurile tale si ti-e confortabil sa stai si sa astepti. Ti se pare ne-natural sa te expui. Frica de esec vine tot din supra estimare.
Nu te judec in totalitate, te judec dupa ce ai scris, pentru ca mi se pare absurd sa imi ceri sa nu te judec dupa "un text de cateva randuri" avand in vedere ca asta e tot ce stiu despre tine.
Apreciez ca esti un om calm si ca ai logica in ceea ce expui. Cu toate astea nu cred ca te vei schimba prea curand. Desi, sincera sa fiu as fi tentata sa-ti spun ca uneori e mai bine sa fii asa...blochezi lumea si suferi mai putin.
Ceea ce ai putea sa inveti mai bine este natura umana si limbajul non verbal. Spuneai aici ca ea ti-a dat semnale dar tu nu ai profitat de ocazii pentru ca nu erai sigur daca chiar te place...invata sa citesti oameniiwinking
Nu te mai auto-compatimi ..nu esti fricos. Ai fost invatat prost iar aceasta fata ti-a atras atentia tocmai pentru ca nu a urmat tiparul celorlalte. Or sa mai apara femei de genul asta in viata ta deci o sa mai ai sanse.
Pana una alta lucreaza la comunicare.
Ramai cu incredere in tine dar accepta infrangerea ..asta intareste caracterul. Si tine minte, curajul nu este lipsa fricii, ci faptul ca poti actiona in ciuda friciiwinking

| SakonSIUkon a răspuns:

Daca a luat-o altu nici nu ii mai pasa ca o placi, la ce i-ar mai trebui?

| TheGoldenBoy explică (pentru SakonSIUkon):

Sincer nu stiu ce sa mai cred, si eu as fi facut la fel in locul ei, mi-a deschis calea de atatea ori si n-am reusit sa o prind de picior fiindca nu eram sigur ca ma place si imi era frica sa n-o dau in bara... problema e ca ocazia asta s-a dus, dar nici asa nu cred ca am sa invat ceva din intamplare si prevad ca urmatoarea data va fi la fel, pentru ca asa sunt eu, un fricos.

Răspuns utilizator avertizat
| metha0xphore a răspuns:

Frate nu va mai luati de el. E un om inchis in sine si chestia asta nu o sa se schimbe niciodata, doar pentru ca voi orbecaiti inainte ca niste oi sa sariti pe ceea ce va place asta nu inseamna ca toata lumea ar trebui sa faca la fel.
@goldenboy Te potrivesti cu persoane care stiu sa te citeasca, tot ce trebuia sa faceti era sa vorbiti, incearca data viitoare sa dai de o tipa mai inteligenta care te poate intelege si o sa vina de la sine totul. Mult noroc!