| Juny0 a întrebat:

Prietena mea e virgina si eu la fel. Am implinit amandoi 18 ani de aproximativ 2 luni si am vrut in sfarsit sa incerc amandoi acest lucru nou. Am incercat sa tin un preludiu cat mai lung, am cobor si jos la ea, era totul okei, in jur de 30 de minute sa zic, ba chiar mai mult. Initial am incercat cu un deget in timp ce ne sarutam si nu l-am bagat foarte adanc dar am simtit cum parca ar fi trecut "printr-un perete" sa zic asa (eu am presupus ca a fost himenul dar ea spune ca l-am bagat prea putin ca sa fi ajuns acolo - poate puteti sa-mi clarificati si asta), dar important este ca a durut o. Prietena spune ca foarte tare, asa ca m-am retras. E prima oara cand i-am bagat degenul acolo, insa ea se mai plangea de durere in zona aia doar cand o atingeam pur si simplu desi era exitata. Ma gandesc sa nu fie o problema mai grava. Acum eu am zis sa o lasam pe data viitoare, dar imi este frica ca si data viitoare o sa faca la fel. si nu o sa trecem niciodata peste asta. Cum o putem rezolva? E ea prea sensibila? Poate sa fie si ceva psihic? Adica e si foarte credula de felul ei si mi-a zis mai de multe ori ca "o auzit" de la prietenele ei ca e dureros si sangeros si de la bun inceput a pornit cu frica asta. eu tot am incercat sa o ajut, dar ma gandesc ca poate e si psihic. Acum ma bate un gand sa nu aiba o infectie acolo sau nu stiu. am nevoie de niste pareri de la cineva care a patit si cunoaste.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Himenul este situat la nivelul vulvei sau la cel mult 0, 5-1, 0 cm in interiorul canalului vaginal. Degetul trece prin himen fiindca din nastere exista o perforatie/gaura in ea (uneori 2 sau chiar mai multe), pentru a deveni posibila eliminarea menstrei in timpul procesului memstrual. Durerea resimtita in momentul in care este introdus degetul in vagin se datoreaza faptului ca fibrele musculare din constitutia vaginului sunt supuse unei intinderi/alungiri ceea ce este mai mult sau mai putin dureros fiind proportional cu grosimea obiectului introdus si largimea canalului vaginal al carui diametru este de circa 1 cm. Durerea va dispare incet incet, progresiv, insa doar in urma unor masturbari efectuate cu degetul atat de ea cat si de tine, in urmatoarea perioada. Probabil ca prin niste "antrenamente" zilnice canalul vaginal se va largi si pana la urma se va stabiliza la diametrul de 2, 5-3, 5 cm considerat ca fiind largimea normala. Insa in mod absolut sigur primele "degetici" nu vor fi tocmai placute fiindca vor avea un anumit grad de disconfort si care vor continua sa se manifeste mult sau mai putin dureros pana in momentul in care se va putea efectua cu 2 degete. Spor la treaba. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Himenul se gaseste la cativa milimetri (maxim 5) de planul cel mai extern al vulvei, deci o penetrare cat de mica va trece de el. Insa un himen normal permite trecerea unui deget fara durere si fara a s erupe.
Pe de alta parte, 99% din femei for recepta o penetrare profunda cu degetul ca fiind foarte neplacuta si extrem de dureroasa, de aceea, nu se recomanda sa incerci asa ceva niciodata. daca vrei sa o penetrezi cu degetul, fa-o foarte foarte bland, cu miscari lente si niciodata mai profund de 1, 5-2 cm (daca nu vrei sa o chinui, desigur). E o problema destul de serioasa, o penetrare foarte profunda cu degetul ii va face mereu leziuni femeii in vagin (chiar adica este o femeie cu experienta sexuala) si nu este folosita in timpul unui act sexual care nu se vrea violent si dureros, fiindca pe langa faptul ca este neplacuta, poate fi sursa unor infectii urate (ii faci o ruptura pe peretele vaginal care se poate infecta usor).
Cred ac dupa o astfel de experienta neplacuta, partenera ta este foarte speriata, fiindca iti pot spune din proprie experienta si din experienta multor altor femei, este foarte foarte neplacut si rareori femeile suporta asa ceva (daca nu sunt obligate). Nu stiu de ce ai incercat tu asa ceva, banuiesc ca nu te-ai informat absolut deloc si ai fost prea nerabdator pentru a mai fi act de cat grijuliu.
Poate ar fi bine sa o lasi cateva luni sa depaseasca momentul (nu mult, daca este mai sensibila poate 6-7 luni, daca este o fata mai dura, poate fi pregatita mult mai repede, chiar dupa 3 luni) si abia apoi sa incercati. De data asta fii mult mai bland, nu iti baga degetele adanc in vaginul ei, incearca sa o exciti, nu a o chinui si retrage-te la cea mai mica jena (nu ii provoca niciodata durere cu degetele). O dezvirginare normala, neagresiva, cu prezervativ si lubrifiant va fi mult mai putin dureroasa decat un deget bagat ananc si foarte foarte agresiv.

| Juny0 explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns insa dupa spusele dumnevoastra imi dau seama ca nu ati fost prea atenta la ce am scris acolo sus. Am specificat ca l-am bagat foarte putin si m-am retras cand mi-a zis ca o doare. Era excitata credeti ma. Este e foarte sensibila. Oricum multumesc pentru informatie, nu stiam ca cu degetul poate sa fie mult mai rau, credeam ca o voi ajuta, avand in vedere ca e mai subtire si mic.

| Brigaela a răspuns (pentru Juny0):

Oricat de excitata ar fi, degetul este foarte dureros. Nu stiai, fiindca nu te-ai informat, incearca sa nu mai faci lucrurile cum crezi, ci sa te informezi.