| alexa680 a întrebat:

Prieteni TPU imi puteti spune niste metode contraceptive dar in afara pe prezervatv si anticonceptionale, eu nu vreau sa folosesc si el nu vrea prezervativ.Va rog!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Halal prieten ai!
Un bărbat care te respectă folosește o metodă contraceptivă de la el putere, nu ești tu la dispoziția lui. Nu uita că ai avut probleme destul de serioase în trecut la acest capitol.
Hepatita se transmite și pe cale sexuală pe lângă celelalte boli cu transmitere sexuală.
Ori ești orbită de iubire ori nu ești suficient de matură în gândire!
Mergeți împreună la un centru de planificare familială sau îți găsești un bărbat care să te respecte și să te iubească cu simțul răspunderii, nu cu indiferență.
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vrea prezervativ spune i ca tu nu vrei deloc.

acestea sunt 2 dintre cele mai bune metode de contraceptie, restul cam irelevante sau greu de utilizat precum steriletul care poate sa ti l monteze doar medicul si trebuie sa mergi mereu la control, pe cand un prezervativ costa 3 lei si poate fi folosit de aproape oricine.

| iubesc a răspuns:

Buna. Din pacate nu ai alte optiuni, decat acestea. E mai bine sa folosesti prezervativul si incerarca sa il faci sa inteleaga ca trebuie sa va protejati cumva. Plus ca anticonceptionalele nu ti le recomand, distrug organismul. Asa ca fereste-te de ele.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Sa tii minte: daca un baiat nu doreste sa foloseasca prezervativul, atunci refuza sexul cu el; sa mearga la altele care-i accepta ifosele.

| Oana92 a răspuns:

In cazul tau abstinenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există foițe contraceptive sau montarea steriletului. Prima e cea mai proastă metodă posibilă.
Cea mai eficientă și lipsită de pericole e prezervativul.
Prietenul tău e un idiot, fără supărare. Nu se gândește decât la binele său, la confortul său, nerealizând că din prostia lui pot ieși copii care nu pe el îl nenorocesc, ci pe tine. Părăsește-l naibii. Nu ești tu sclava lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca exista: diafragma, sexul anal, sexul oral si nu in cele din urma, abstinenta.

Nu inteleg de ce se oparesc atat de mult cititorii pe aici, e optiunea baiatului daca foloseste sau nu prezervativul asa cum e optiunea fetei daca foloseste vreo metoda contraceptiva, la randul ei. Sau prezervativul a devenit obligatoriu si trebuie sa-l purtam peste tot iar inlaturarea lui este permisa doar la toaleta?

Am foarte multe cunostinte care nu folosesc prezervativul si nu vad nimic in neregula cu asta. Daca faci sex cu o persoana de incredere si nu esti un pusti care sufera de ejaculare precoce, nu ai de ce sa folosesti prezervativ.

Probabil va aparea vreun destept care sa-mi povesteasca riscurile de 1% ca din actul sexual sa rezulte o sarcina dar sanse de 1% ai si sa mori in fiecare zi cand iti parasesti locuinta, dar oamenii tot isi continua vietile. Am avut mai multe relatii serioase pe durata a 10 ani, cea mai scurta a fiind de 1 an, niciodata nu am purtat prezervativ. 0 sarcini, 0 probleme medicale. Ca sa vezi surpriza, daca stii ce faci nu ai de ce sa-ti faci griji!

Sexul cu prezervativ nu e sex. De aceea se numeste sex cu prezervativ, adica si tu si partenera faceti sex cu o bucata de cauciuc. Unul dintre voi poate oricand pleca de la sexul cu prezervativ si sexul poate continua, nu s-a schimbat nimic, tot cu o bucata de cauciuc va iubiti.

| MasterMirror a răspuns:

Sfat din partea unui baiat: nu e bine sa iei contra ceptive de la varste chiar si de 18 ani, ar putea aparea tulburari hormonale, dar sa las morala la o parte: intreaba si tu la farmacie de Regevidon(0, 15 mg levonorgestrel si 0, 03 mg etinilestradiol) sau Marvelon(desogestrel 0, 15 mg si ethynilestradiol 0, 03 mg)
Amandoua costa intre 8 si 15 lei in Neamt.
PS: respecta dozarea de pe prospectwinking

| FCMMM a răspuns:

Daca el refuza sa foloseasca prezervativul, renunta la ideea de a face cu el. BTS-urile sa zicem ca ar fi cea mai mica problema, dar daca ramai bortoasa el pleaca si tu te alegi ori cu un copil facut din ifosele lui, ori cu un avort care te va apasa pe suflet toata viata.