| anonim_4396 a întrebat:

Primul baiat de care mi-a placut,a fost primul care m-a dezamagit,renuntand la gandul de a avea o relatie cu el,nici cel putin o relatie de prietenie nu mi -am permis. Am tendinta mereu sa ma indragostesc la prima vedere,adica in momentul ala ma gandesc la persoana respectiva,de la o zi pana la o luna. E foarte ciudat, inima imi bate foarte tare iar eu continui sa ma macin.Astfel, genul asta de baieti am intalnit doar cativa.De care m-am indragostit la prima vedere, acum am ajuns sa am cele mai mari regrete.Cand a aparut un alt baiat,ca de obicei ei par sociabili iar eu imi fac o idee gresita. S-a comportat frumos cu mine,cand mi-a zis ca nu vrea sa sufar,sa fiu ranita sau sa gasesc pe cineva potrivit fara efort,sau cand era interesat daca au inceput baieti sa se dea la mine,au fost mai unele faze in care se comporta cu mine ca o prietena.Mi-a atins umarul ca un gest de prietenie,dar totusi a fost prea interesat de etnia mea,i s-a parut fascinant ca nu am avut prieten. Dupa ce am plecat de la restaurant, a venit vestea cea mai rea, el a demisionat.Deci,nu aveam cum sa-l mai vad.A fost pentru prima oara cand plangeam, plangeam pentru un baiat.La naiba. Am stat cateva zile,ca sa stiu daca ii dau mesaj pe facebook. Cand am facut-o am purtat o conversatie scurta cu el,m-a intrebat de ce l-am cautat insistent,iar eu am adus in discutie demisia,apoi la sfarsit cand m-a intrebat daca mai trec pe la restaurant,pentru ca acolo fac practica,i-am zis ca o sa trec sa vorbesc cu seful,avand in vedere ca nu m-am descurcat asa bine poate lasa de el totusi,eu vreau sa incerc Au trecut doua saptamani.Iar azi noapte,cuprinsa de dorul lui, de ochii lui si toate astea pe la unu jumate am decis sa ii scriu.Am primit block. Sincer,am auzit ca are iubita si are poze cu ea,dar el zicea ca nu are,ca ea se da drept el.Da, am vazut ca a fost o vreme cand ea facea asta. A fost intr-o relatie cu trei sau patru colege de ale mele, mie nu mi-a pasat cand am auzit-o ....Si doare ca naiba,stiu ca nimeni nu are nevoie de cineva ca mine in viata lui, asa pesimista,depresiva, nesigura.Toti vor altceva, sa fie amuzante, sa aiba incredere in ele.Sunt sigura de asta,dar ce pot face? Stand foarte mult acasa, am devenit paralela.Traiesc in lumea mea ca sa doara mai putin ca sunt singura, nu am avut prieteni.Si ajung sa ma intreb,daca sunt asa de monstru ca toti sa ma urasca? Faptul ca am momente in care ma uit in gol si ma gandesc, de asta sa nu am prieteni? Nu e posibil,daca as avea prieteni mi-as da totul sa ii ajut,sa ii inteleg,sa ii ascult. Daca sunt cu capul in nori,ca sunt momente ale zilei cand emotiile de a fi in jurul oamenilor ma coplesesc,fac unele greseli minore,asta inseamna ca voi fi singura mereu? E ceva in neregula cu aspectul meu? Sa fiu atat de urata,incat toti se feresc de mine? Acum, simt doar o urma de regret ca i-am scris.Ma doare asa tare,parca am fost beata,poate nu stiu cum e asta, tot ceea ce stiu e ca regret din tot sufletul. Daca a avut relatii cu trei-patru colege,nu putea iesi afara cu mine? Sau ele sunt niste bunaciuni, eu un sunt nimeni. Probabil ca m-a vazut asa ciudata,asa ca s-a speriat Stiu asta, dar totusi..Ma intreb ce parere si-a facut despre mine,de ce m-a tratat asa, dupa ce mi-a dat sperante false.Sa fie un derbedeu? Mda, asa toti baieti sunt.Adica,astia sunt genul de baieti de care ma indragostesc.Si nu ma luati ca ar trebui sa ii dau o sansa persoanei care ma place..Serios? Adica,daca eu nu simt acea scanteie,atractie ar trebui sa stau cu cineva pentru ca ma place,apoi cand ma plictisesc si ma despart,el sa zica ca sunt o prefacuta? Nu poate sa imi placa cineva asa pur si simplu, deoarece el ma place.Nu pot percepe asa ceva si nu e posibil din punctul meu de vedere.Cred ca prin felul meu de a fi,sau fizicul meu dupa ce ca nu ma placea, eu l-am facut sa ma urasca sa ma considere o obsedata..Nu sad? Regret asa mult ca i-am scris la ora aia pana la urma e doar vina mea.

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Am mai citit din întrebările tale anterioare și doresc să îți răspund și la aceasta. Nu este vina ta pentru că i-ai împărtășit sentimentele tale, nu ai greșit cu nimic. Dar, este urât din partea lui să te ignore în felul ăsta. Măcar, dacă îți explica frumos și civilizat dădea dovadă de bun simț și respect pentru o persoană care se interesează de el. Nu trebuie să regreți pentru că i-ai scris la acea oră, asta ai simțit atunci. Nu este prima și ultima persoană de care te-ai îndrăgostit. Bineînțeles, toți am avut parte de dezamăgiri în viață. Știi cum se spune: ''ce este al tău este pus deoparte.'' Dar, până întâlnești persoana potrivită o să întâlnești de tot feluri de indivizi care te vor descuraja, te vor face să îți pierzi speranța. Dar, până la urmă o să primești și răsplata, un suflet care o să te iubească pentru ceea ce ești. Uite, nici eu nu am prieteni și îmi petrec timpul în casă. Nu am luat-o razna, nu mă plâng că sunt o fire timidă și singuratică. Sincer, am doar trei numere memorate în telefon printre care : numărul meu și numărul profesoarei de limba română cu care am vorbit o singură dată acum ceva timp pentru că am avut nevoie de ceva. Să nu crezi că am probleme cu capul, sunt cea mai calmă și sinceră persoană. Învață să ai încredere în tine, o să ai doar de câștigat. Acceptă că așa este firea ta, nu trebuie să îți pară rău pentru că așa ești tu. Să îți pară rău atunci când nu ești tu pentru că te ascunzi sub o mască.

| anonim_4396 explică (pentru FemeiaPisică):

Hei, imi poti da facebook ul tau? As vrea sa mai vorbim.Nu iti pot trimite mesaj, in caz ca vezi asta am citit mesajul tau. Iti multumesc pentru raspuns si mi-as dori sa mai putem vorbi.

13 răspunsuri:
| Astaeparereamea a răspuns:

Mare tampenie asta cu fizicul la fete, degaba e supla si frumoasa daca lipsa inteligenta, in locul tau asa incerca sa nu ma fiu slava sentimentelor si sa pun la contributie si capul cand este vorba despre ceea ce ti s-a intamplat tie. Inaite de a te "indragosti" de un baiat cauta sa aflii ce fel de prieteni are, in ce mediu social traieste, daca respectivul vrea sa fiti amici incearca sa-i descoperi caracterul, sa-i citesti sufletul. Am inteles ca ai avut probleme din cauza parintilor tai si poate ca asta te face sa iti doresti pe cineva langa tine, dar ai grija ca 90% aparentele inseala

| RAY a răspuns:

Adauga o poza sa te vad si eu,desigur ca conteaza fizicul pentru un baiat mult mai mult ca pentru o fata,asa suntem programati genetic,frumusetea indica ca e sanatoasa, poate naste, viitorul copil va avea sanse sa se reproduca, totul e un joc al selectiei naturale, stiu ca tie isi plac baieti frumosi, inalti, bine facuti e ceva normal, dar gandeste-te ca si aia vor o fata frumoasa, in toate studiile barbati se uitati la fizic mai mult ca la restul femeile invers

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu stiu daca se vede. Poza de profil e cu mine am pus-o in urma cu o ora.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu esti urata, greutate, inaltime?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Chiar crezi asta? Stii ca sinceritatea pe net e cea mai sanatoasa. Si am uitat sa ti zic.El nu era foarte inalt, iar eu ma pot indragosti de cineva care sa aiba 1, 50, asta cred. Daca pe mine ma atrage acel 'ceva'. Cam 1, 60 si 53 de kg da, sunt foarte mica fiind constienta, de asta vara asta mi-am pus in planuri sa fac un sport, ca sa ma inalt nu de alta.Si ar trebui sa slabesc,asta o sa vina imediat cum fac miscare, fara sa mai stau toata ziua in casa. Nu stiu cate sanse am, sa devin cine vreau sa fiu si sa fiu mandra, sa nu ma mai sunt asa de inferioara, dar daca stau sa numar sansele probabil ca voi ramane in acelasi loc.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Insanity MAX 30 recomand programul asta si badybeast nu are importanta ca esti fata 2 gantere de 5 kg e ok, cu inaltimea nu ma bag fiecare are preferintele lui in materie de partenere si eu prefer excorte mici de inaltime mica, esti potrivita la greutate

| adifox a răspuns (pentru anonim_4396):

La tine nu e problema de fizic sau de frumusete, e problema de psihic. esti prea complexata de anumite lucruri pe care nu le consideri perfecte sau inferioare.
raspunsul meu e simplu : esti tanara, frumoasa ridicat-te in picioare si nu mai sta ingenuncheata de idei, straluceste si radiaza!

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Multumesc

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii ce e hilar? Ca te dai de ceasul mortii ca nu ti-a dat o sansa, ca nu ii pasa ce simti, ca a iesit cu altele dar cu tine nu a vrut si nu intelegi de ce s-a purtat asa. Si apoi inchei spunand ca daca pe tine te place cineva, nu iti pasa, pentru tie nu iti plac oamenii "pur si simplu", tie nu iti place cineva doar pentru ca te place la randul sau. Nu stiu daca observi ironia dar e mai mult decat evidenta, ceri ceva ce tu, la randul tau, esti incapabila sa oferi si nici macar nu doresti sa incerci. D-asta iti faci si atat rau singura, pentru ca te lasi absorbita de propriile dorinte si nu mai reusesti sa intelegi ca si ceilalti, la randul lor, le au pe ale lor.

Extraordinar, ti-a dat bloc! Nu te mai chinui atat, ai facut bine ce ai facut. Ti-a placut un om si ti-ai incercat norocul. Nu a mers, dar nimanui nu-i merge de fiecare data, e normal ca lucrurile sa stea asa. Ce-ti ramane de facut? Sa mergi mai departe si sa incetezi sa-ti mai faci atatea griji si procese de constiinta. Va veni si momentul in care vei fi pe aceeasi lungime de unda cu un baiat, iti faci prea multe griji.

| Mădă_Mădălina_1998_R8rQ a răspuns:

Nu e neapărat vorba că i-ai scris la aceea oră, poate el nu te plăcea, încearcă să fi mai optimistă, cautăți niște prieteni din apropiere, poate colegi de școală, mai ieși puțin cu ei, fă ceva ce îți place pentru a-ți schimba dispoziția, învață să treci peste lucrurile care te-au rănit

| Andrasirazvan a răspuns:

Nu te mai invinovati degeaba pentru ca si eu mai vorbesc sau scriu la persoane la ore tarzii si dupa cate ai povestit baiatul acela nu te place si eu cred ca cel mai bine ar fi sa fi mai sociabila cu lumea sa iti faci prieteni sa iesi cu ei peafara in oras l sa te distrezi asa o sa uiti mult mai repede