| BEmanuel87 a întrebat:

Problema mea (intrebarea mai de graba) se prezinta in felul urmator:

In urma unui incident (scandal aproape nemotivat) petrecut in public prietena mea s-a despartit de mine. Motivatia ei a fost faptul ca am facut-o de ras. Peste cateva zile, in urma unor lungi insistente ale mele, ne-am impacat. Lasand la o parte faptul ca in momentul despartirii prietena mea a reziliat relatia noastra de pe facebook (pe care nu a pus-o la loc nici macar in urma impacarii), ea refuza sa recunoasca in fata prietenilor ei ca are in continuare o relatie cu mine. S-a ajuns pana in punctul in care le induce ideea ca s-ar vedea cu "un tip" happy.

As vrea sa stiu parerea voastra (nu ma intereseaza parerile persoanelor sub 18 ani - si as prefera sa primesc raspunsuri de la fete) in privinta asta. Ea motiveaza actiunea in sine ca fiind bazata pe faptul ca prietenii ei ar considera-o proasta ca s-a impacat cu mine - desi, paradoxal, asta inseamna doar ca nu vrea sa isi asume un fapt pe care l-a facut. Credeti ca e normala atitudinea ei? Voi ati nega relatia in fata prietenilor pe baza argumentului astuia?

Multumesc anticipat.

16 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Astea sunt copilarisme.
din cate vad ai 24 de ani, se presupune ca ar trebui sa ai de a face la aceasta varsta cu fete mult mai serioase.
normal ca are o atitudine anormala, numai o copilita infantila ar spune ce a zis ea, legat de ce ar crede prietenii.
ori ii este rusine cu tine, ori nu poate trece peste faptul ca ai facut-o de ras, si le-a spus si amicilor, in viziunea lor o eventuala impacare dintre voi reprezentand o prostie.
dar din moment ce nu stim alte detalii (cum ar fi ce s-a intamplat, cum ai facut-o de ras), nu prea stim cu ce sa te ajutam, ca poate si tu o meriti.
sunt fete mature, care fac ce simt si nu se lasa influentate de parerea amicilor, si fetite imature, care nu merita atentia si timpul celorlalti.
tu alegi.

| BEmanuel87 explică (pentru CoquineNoire):

Sunt de-acord cu tine in proportie de 80%. De meritat o merit clar. Ce anume am facut? Pai... m-am imbatat si i-am facut scandal in plin parc. Admit ca am fost retardat. Se mai intampla. Nu cred ca sunt chiar demn de luat la omor cu pietre, nu? In fine. Ideea e ca odata ce a purces la impacarea asta cu mine inseamna ca a trecut peste faptul ca am facut-o de ras in public, asa ca singura varianta ramasa in picioare e faptul ca pur si simplu, desi ea a trecut peste asta, se cramponeaza de faptul ca "prietenii" ei (si, sa fim seriosi, halal prieteni are de ar judeca-o) ar considera-o proasta daca ar sti ca s-a impacat cu mine.

Cat priveste varsta... are si ea 22 de ani aproape. Se presupune ca ar fi trebuit sa fie indeajuns de matura pana acum. Multumesc pentru raspuns.

| CoquineNoire a răspuns (pentru BEmanuel87):

Pai vazusem scandal in public si ma gandeam ca poate i-ai tras in jos pantalonii sau eu stiu ce alta tarasenie...laughing
da, se mai intampla, dar e neplacut, intr-adevar.
sunt persoane care iarta mai repede, altele mai greu.
daca va iubiti cu adevarat, rezolvati voi, daca se comporta ridicol in continuare la varsta pe care o are, eu zic ca nu e indicat sa stai dupa ea, timp pierdut si nu se merita.

| liz23 a răspuns:

Mai intai ce insemna pentru tine ca nu recunoaste relatia in fata prietenilor...un status pe facebook? vorbesti serios? E usor sa faci rau,cuvintele odata spuse nu le mai iei,acolo raman, iar consecinte intotdeuna sunt.Din punctul meu de vedere, este normala atitudinea ei, ti-a mai dat o sansa dar nu se arunca in asteptari, iar facebook nu va defineste pe nici unul.Ai rabdare, demonstreaza ca nu o sa o mai dezamagesti si vei primi mai mult decat crezi de la ea.cel mai important ingredient in orice relatie este comunicarea, spune ce simti si lucrati impreuna la ce va deranjeaza pentru ca nimeni nu este perfect.

| BEmanuel87 explică (pentru liz23):

Nu ma consider definit de un status pe facebook - nu sunt atat de superficial. Ceea ce nu inteleg eu e de ce, in urma impacarii, nu poate prezenta situatia asa cum e de fapt? De ce nu le poate spune: "da, domne. a fost un dobitoc, m-a facut de ras etc. am ales sa il iert si sa ii mai dau o sansa"? Asta e singura chestie pe care nu o inteleg. Nu inteleg cum poti sa ii spui unei persoane ca o iubesti si, totodata, sa ii spui ca parerea prietenilor tai conteaza mai mult decat contezi tu.

| pyma a răspuns:

Prin faptul că te târguiești cu ea și îi ceri argumente plauzibile pentru care ea neagă relația cu tine în fața prietenilor, scazi și mai mult în ochii ei. Nu te respectă, pentru că tu nu te respecți.
În momentul în care ai aflat chestia asta, că ea neagă că este cu tine, trebuia să-i spui: Nu sunt cu tine? Poi de ce nu m-ai anunțat și pe mine? Îi întorceai spatele și plecai.
Și atunci se întâmpla una din două: ori se trezea la realitate și își cerea scuze, ori ăsta era finalul și punct.
Se numește demnitate, pe care se pare că tu ai pierdut-o undeva pe drum. Nu-ți zic asta cu rea intenție, eu așa văd lucrurile.

| Felys a răspuns:

Ai decazut mult in ochii ei, chiar merita sa te tarasti la picioarele ei si sa ii cersesti atentie?

| BEmanuel87 explică (pentru Felys):

Nu e vorba ca am decazut. Oi fi decazut. Nu stiu. Problema e ca ea a acceptat sa se impace cu mine si acum nu isi asuma faptul in sine. Multumesc pentru raspuns.

| Pitzipoanca a răspuns:

Sper sa nu am dreptate.
Ori ii e rusine cu tine si vrea sa le demonstreze prietenilor ei ca tu esti catelul ei si te duce de nas. Ori este si altcineva si nu stie pe cine sa aleaga. Ori nu are suficiente sentimente sau suficient interes pentru tine. Cel putin, asa pare. Singura data cand am facut asta a fost la insistentele lui. Oamenii nu cer asa ceva decat daca au ceva de ascuns.
Incearca sa discuti cu ea, sa-i spui ca te deranjeaza si ca nu mai esti de acord cu aceasta stare de fapt.

| BEmanuel87 explică (pentru Pitzipoanca):

Mda. Stiu eu sigur ca nu e vorba de altcineva. E vorba ca mentalitatea ei a fost mereu sa se prezinte ca o tipa libera (de parca eu i-as nega cumva liberatatea prin simpla mea existenta in viata ei) si sa poate pastra punti de legatura cu altii - punti pe care le-ar pierde relativ daca s-ar declara intr-o relatie. Chiar si inainte de despartirea asta au existat probleme de genul. Eram prezentat in conversatiile ei cu prietenii ei ca fiind "un prieten de-al ei" si motivatia ei era ca "nu e obligata sa le dea explicatii prietenilor ei". Ok, am inteles ca nu e obligata... dar daca tot e atat de irelevant... atunci de ce nu le spunea adevarul? happy Multumesc pentru raspuns.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru BEmanuel87):

Ceva clar nu e in regula. Okay, inteleg ca are nevoie de spatiu. Dar deja e exagerat. Adica... ea, de fapt, nu vrea libertate ci vrea sa se poata prezenta ca o tipa fara obligatii. Ea inca isi cauta pe cineva. Cel putin, asa se comporta. E convinsa ca poate gasi oricand pe cineva "mai bun" si totusi, vrea sa para neprihanita.
Spuneai mai sus ca ea a sustinut ca "ai facut-o de ras". Daca tot e asa libera, de ce i-ar pasa de ce cred ceilalti? Nu stiu, sper sa nu am dreptate. Dar ceva clar nu e ok. Voi de cat timp sunteti impreuna?

| BEmanuel87 explică (pentru Pitzipoanca):

A nu se confunda liberatea cu imaginea. Nu are nevoie de spatiu. Daca avea nevoie de spatiu nu s-ar fi impacat cu mine. Cat priveste cautatul pe cineva... iti repet - chestia asta se exclude. E irelevant de cat timp suntem impreuna, dar nu suntem de foarte mult timp.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru BEmanuel87):

Chiar tu ai spus ca are amici baieti. Nu ma refeream la o cautare activa, ci la "hei. sunt disponibila." Multa bafta.

| Georgescu_Albert_1995 a răspuns:

Pararea mea este ca poate ai dezamagito in trecut si e frica sa aiba din nou incredere in tine si sa te prezinte prietenelor ei.P.S totu trece cu RED TUBE

| BEmanuel87 explică (pentru Georgescu_Albert_1995):

Nu intelegi happy Nu e vorba de prietene. Ai cuvantul meu ca daca era vorba de prietene (pe care din intamplare nu le are) ar fi fost ok. Problema e ca e vorba de PRIETENI - in fata carora se prezinta ca nefiind intr-o relatie. Nu intelege gresit intrebarea mea. Multumesc.

| Georgescu_Albert_1995 a răspuns:

Omule asculta putin poate ca trece printr-o perioada dificila.Refuza sa zica ca e intr-o relatie pentru ca...Ii e frica sa se avante ca la inceput.Nu mai are increderea necesara sa le zica la toti despre tine.Incearca sa o faci sa se simta bine, incearca sa ii arati ca esti acelasi baiat dinainte sa va certati.O sa se rezolve cu timpul.Sau poate nu te mai iubeste si a acceptat asta doar pentru ca iai facut prea multe avanasuri si nu a vrut sa te dezamageasca. Funda plz