| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Probleme cu o buna prietena(are 15ani) :-s. Deci ea a fost 8 luni cu un baiat, care s-a despartit de ea pe 20 decembrie. Tipul avea 25 de ani, si nu statea cu ea pentru sex asa cum ar spune multi. Prietena mea mi-a zis ca l-a intrebat daca vrea si el a zis ca nu vrea sa profite de ea. In schimb au facut petting. Nu stiu exact motivul pentru care a vrut sa se desparta de ea, dar i-a zis mamei prietenei mele ca nu-l lasa in pace, asta dupa ce ea a incercat sa se impace cu el. Ea a vrut sa se omoare pentru el, si-a taiat venele, iar el i-a spus sa se linisteasca ca nu pot fi impreuna, dar ca tine la ea mult. Acum el are o prietena de-o varsta cu el, a pus pe facebook poze cu ei doi...
Ciudat ar fi ca el a intrebat de cateva ori pe niste colege de-ale ei ce mai face etc. iar acum doua zile a sunat-o pe motiv ca sa o roage sa-i trimita aia 15 mega. Ea i-a dat mesaj azi sa-l intrebe ce face, dar nu i-a raspuns. In schimb, ea l-a scos de la ignore si i-a dat accept, dar nu au vorbit. Ce sa faca prietena mea pentur a se imapca cu el? Il iubeste enorm si nu-l poate uita, ar fi chiar dispusa sa o faca cu el, numai sa se impace. Mi-a cerut mie ajutorul si nu stiu ce sa mai zic. Imi trimite mie zeci de mesaje zilnic ca ea se omoara, ca viata fara el nu mai are rost. Ii e teama sa-l caute direct si sa-i ceara sa se impace ca sa nu-i spuna mamei ei ca il cauta iar si sa aiba probleme.
Cum as putea sa o ajut eu? Sa vorbesc cu tipul pe mess? Si daca da ce sa-i zic(nu ne cunoastem personal)? Si mai important... Cum sa faca sa se impace cu el, dar ideea sa fie practic a lui(deci sa nu-i spuna direct ca vrea sa se impace, sa-i dea de inteles asta). Funda si vot si nu rapsundeti la misto. Eu m-am incercat sa vorbesc cu ea dar nu vrea sa-l uite.

Răspuns Câştigător
| andreea_1536 a răspuns:

Da nu mai sariti toti cu gura cand de fapt nu stiti cum e sa ai o relatie cu unu mai mare. Ce daca ea are doar 15 si el 25, sunt si fete care la 15 ani sunt destul de mature incat sa poata tine o relatie cu o diferenta de varsta asa de mare.Nu diferenta conteaza asa de mult ci maturitatea si felul in care tipu de 25 o priveste pe minora:ca o jucarie pe care o va arunca mai tarziu la gunoi sau ca o iubita cu care va avea o relatie stabila pe care o va iubii si pe care o va proteja nu va profita de ea. Da, ce`i drep in general cei de varsta asta se gandesc mai mult la altele pentru ca au anumite nevoi pe care o minora care nu si-a inceput viata sexuala nu le are.Sunt destul de rare relatiile in care un cuplu se poate iubii cu o diferenta de varsta ca asta dar totusi exista.Si de ce sa nu faca petting cu o minora? daca minora stie ce face si isi asuma responsabilitatea etc...de ce nu(ma refer intr-o relatie de cuplu)

blumarine, da poate sa fie si iubire la 15 ani, normal incepe cu atractie care e foarte frecvent confundata cu iubire la adolescenti dar sunt cazuri il care poate exista iubire adevarata... iubirea n-are varsta.

5 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Nu te amesteca in aceasta problema, pentru ca e ceva foarte delicat.nici un psihiatru nu poate face ceva, decat intr-o perioada mare de timp. Ea a facut o "fixatie", a fost prima ei dragoste si. Un alt sfat pentru tine: Esti o fata cultivata, scrii corect, te exprimi corect si frumos:de ce nu te numesti simplu :Fata cu ochii caprui? Ar fi de 1000 de ori mai frumos si mai. matur.

| paynehunter a răspuns:

Ma scuzati, dar am inteles bine sau nu, prietena ta la 15 ani are(a avut) un iubit de 25 de ani?laughingchiar asta e marea problema, alte lucruri nu are de facut, pe mine ma chinuie atat de mult scoala asta ca nu am timp nici sa mananc, iar altii parca nici nu au scoala(si eu tot 15 ani am si sunt fericit ca saptamana asta o sa fie mai usoara). Baiatul a gandit corect cand a vazut ca s-a apropiat prea mult de ea, stie ca e riscant si ca mai bine isi gaseste o prietena de varsta lui, poate si-a dat seama mai tarziu, nestiind ca adolescentele (14-19) au emotiile mai puternice decat cele de 20-25 trecute prin viata, in fine nu stiu unde s-a gandit el cand facea peting cu o FATA DE 15 ANI, dar a gandit bine de s-a despartit cu ea. Din cate inteleg acum el vrea sa se impace totusi cu ea, sa nu sufere prea mult, si e greu dar crede-ma ca o sa il uite rapid, totul e sa duca o viata obisnuita si daca se poate sa aiba si alte lucruri de facut cum ar fi scoala, si macar o data la 2 zile sa se vada cu acel baiat, sa mai vorbeasca putin, pana se imprietenste cu el si nu o sa il mai vada ca pe un iubit, ci ca pe un prieten, cel mai probabil dupa aceea e sa puna ochii pe un baiat de vasta ei si sa il uite sau sa nu mai fie atrasa de el.Nu prea imi place sa lungesc vorba, dar chestia e ca nu o sa uite niciodata de acest baiat, deoarece momentele traite impreuna cu el sunt unice, de aia tine la el asa mult, dar cu timpul pur si simplu o sa se,, plictiseasca''. Nu stiu cat de mult te-am ajutat, dar orice ai face, incearca sa faci asa in fel incat ei sa se poate vedea o data la 2-3 zile, sa se obisnuiasca cu el, in nici un caz sa nu ii zici sa nu o mai vada in viata ei niciodata, sau chestii de genul asta, pentru ca ea o sa prinda dor de el si mai mult...in fine, nu sunt psilog sau ceva de genu, dar sper ca te-am ajutat intr-un fel, daca apuci sa citesti totlaughing(nu am scris atata pentru funda, dar imi place sa ajut oamenii cum pot)bye sper ca te-am ajutat

| Saburo a răspuns:

Ce e drept diferenta de varsta era cam mare raised eyebrows si unde mai pui ca el avea 25 de ani si ea 15.Si probabil ca respectivul si-a cam dat seama ca e putin cam riscant sa faca "ceva" cu o minora. Daca fata avea 16 ani pentru ca asta ar fi varsta legala din cate stiu eu poate ca ajungea si acolo. Poate ca respectivul s-a si speriat ca fata poate oricand sa-l reclame la politie chiar daca ea ar fi fost de acord... ca sa se razbune I don't want to see sau ca sa-l tina legat de ea.Insa din cate spui se pare ca fata tine la el dar acum e cam exagerat sa se sinucida pentru un baiat + ca respectivul acum deja are pe cineva de-o varsta cu el.Deci nu cred ca se mai poate face ceva.
In cel mai fericit caz pot ramane prieteni doar si nimic mai mult.Prietena ta ar trebui sa-si vada de viata ei in continuare si poate o sa gaseasca pe cineva care sa o faca sa-l uite pe cel cu care a fost inainte.Are 15 ani si ar trebui sa-si vada de scoala si sa nu o ia pe aratura inca de pe acum straight face nu zice nimeni sa nu se distreze deloc dar e cam devreme sa inceapa sa-si faca de cap cu tipi de 25 de ani. Unii pe la varsta asta sunt insurati si mai au si copii.

| andreeutsa a răspuns:

Prietena ta ar trebui sa consulte un psiholog
si pe bune e prea mica sa fac sex cu un tip care a parasit-o pentru alta:O

| blumarine a răspuns:

Sa fie mai serioasa un pic...care dragoste la 15 ani?