| anonim_4396 a întrebat:

Pun intrebarea asta pentru o prietene deoarece nu sunt sigura ce raspuns sa ii dau:
Daca din intamplare a avun contacte sexuale in weekendul trecut, fara ejaculare interna ( sambata, duminica, luni) iar in seara asta marti spre miercuri, are ovulatia. Poate lua miercuri dimineata pilula de a 2-a zi? Isi va face efectul la 12 ore dupa ovulatie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca nu a ajuns sperma in vagin posibilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica chiar daca sexul a avut loc in perioada fertila si intr-o astfel de situatie folosirea pastilei de a 2-a zi nu se impune nici macar preventiv. Pastila de a 2-a zi se foloseste doar in situatia in care a ramas singura solutie de a mai impiedica formarea iminenta si inevitabila a unei sarcini. Folosirea pastilei intr-o situatie cum este cea prezentata in intrebarea ar reprezenta o crasa IRESPONSABILITATE. Intrebarea trebuie adresata partenerului de sex fiindca el este cel care stie daca are experienta necesara si capacitatea de a reusi sa-si retina perfect ejacularea pentru a nu expune partenera in situatia de folosi o astfel de "bomba" hormonala cu efecte nefaste pentru sanatate. Efectul contraceptiv al pastilei scade zilnic de la 85-95% in prima zi la circa 52-55% in a 3-a zi de dupa sex. Sanatate!

| Kira5854 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar Ella One, crezi ca ar fi de folos?

| Kira5854 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ideea e ca tipa avea ciclu menstrual regulat, dar se pare ca luna asta se cam joaca cu ea, si a avut ovulatia mai devreme decat calculase.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kira5854):

Pe ce se bazeaza sau intuieste ca s-ar fi putut sa se modifice data ovulatiei? Nu se intampla asa ceva asa fara un motiv foarte precis? Exista pastila de a 5-a zi asa cum ai intrebat EllaOne insa acea pastila se foloseste numai si numai la indicatia medicului ginecolog. Si nu ar trebui sa se impacienteze, maine are posibilitatea de a se adresa unui medic ginecolog pentru a-i cere parerea autorizata a acestuia.

| Kira5854 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Isi monitorizeaza secretia vaginala...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kira5854):

Secretia mucusului cervical este orientativa doar. In fine n-arerost sa polemizam. Parerea mea ramane aceeasi; consulatia medicala (discutia cu un medic ginecolog) este obligatorie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Kira5854):

Acum il are neregulat tocmai din cauza pastilei.De preferat protectie maxima la raport sexual pentru a se evita luarea pastilei.