| anonim_4396 a întrebat:

Raspundeti doar in cazul in care sunteti de acord cu urmatoarea afirmatie: "Daca cineva inseala o data nu inseamna neaparat ca va face asta din nou." Argumentati de ce sunteti de acord cu afirmatia.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca cineva inseala odata, va insela intotdeauna!
Omul nu se schimba niciodata, doar isi ascunde slabiciunile pana trece cearta si acnd se simte confortabil si stie ca nu-i privit, inseala din nou, pentru ca asta ii este firea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt de acord.

| Drimmero a răspuns:

Sunt de acord pentru ca sunt situatii si situatii, unii insala o data in viata si se potolesc, altii insala ori de cate ori au ocazia, ambele sunt persoane mizerabile.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A... nu ai inselat, nu?

Dar oricum, ca raspuns... depinde doar de acel cineva. De cele mai multe ori, persoana respectiva ar putea sa insele iar. Dar desigur... poate sa nu o faca. Insa acest "poate" este un cuvant caruia nu prea putem sa ii punem o conditie.

Daca persoana care a inselat zice asta... atunci probabil cauta o "scuza" pentru viitor si prezent. Dar nici macar persoana respectiva nu este capabila sa zica ce ar putea sa faca legat de asta, din moment ce a facut-o o data.

Doar timpul poate sa arate raspunsul.
Doar peste 20-30 de ani ar putea sa zica persoana respectiva ca... chiar nu a facut asta. Dar asta este valabil doar pentru persoana respectiva, nu pentru toate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă nimic nu l-a oprit să o facă prima dată, ce îl va opri să o facă a doua oară...sau a treia oară?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Conform gandirii tale daca, de exemplu, eu mi-as fi inselat iubitul atunci ar trebui sa ma gandesc ca acest comportament este definitoriu pentru mine si ca nu ma mai pot schimba?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba da, te poți schimba... însă adevărata schimbare, în opinia mea, ar avea loc când Dumnezeu este lăsat să intre în inima acelui om. În rest, nu aș crede că este posibilă vreo schimbare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este la fel ca oricare alt lucru, depinde de individ. Ca sa iti dau un raspuns totusi, tind sa cred ca e mai frecvent sa inseli din nou in lume decat vice versa.

| felixf a răspuns:

Cine insala odata o va mai face, pentru ca este o chestiune de adrenalina la mijloc. de placere nevinovata. Dar la un moment dat se opreste din inselat. E foarte simplu. Inseli pentru ca nu iti mai place de partener/partenera, inseli pentru ca iti place pur si simplu. inseli pentru ca poti si vrei si stii. Mai este un aspect al inselatului. Poti insela doar mental. Dar acest aspect il face toata lumea, inclusiv tu cel care ai pus intrebarea. Tu poti avea o prietena si vrand ne vrand te gandesti la colega din banca alturata care azi de exemplu a venit in fusta mini si fara lenjerie intima. Atunci iti inseli prietena sigur. Deci totul este din context.

| d2ontknowdontcare a răspuns:

Sunt de acord cu afirmatia asta pentru simplul fapt ca oamenii se pot schimba. Iar eu cred in schimbare si cred ca oricine se poate schimba, daca asta este ceea ce isi doreste. Si asta indiferent de greselile facute. Pana la urma, daca un om care a inselat ajunge sa constientizeze ca ceea ce a facut e gresit si daca ajunge sa isi doreasca sa fie altfel, atunci cine il poate opri sa se schimbe?