| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la intrebarea corinei, de ce un barbat este trecut prin altar la botez, si o fata nu?

Răspuns Câştigător
| florin91 a răspuns:

Femeile nu intra deloc in altar.la nici o varsta.pai altarul este un loc sacru in care intra doar barbatii... dumnezeu nu desconsidera femeile, dar femeia a fost facuta ca sa fie supusa barbatului, dar nu in sensul de violentza, prin faptul ca femeia a fost cea care a muscat din fructul oprit...fiind prima care a pacatuit, in fata lui dumnezeu

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca ar fi si preoti femei...cred... ca atunci ar fi primite si femeile in altar...probabil...

| Parintele a răspuns:

Pentru ca biserica si d-zeu desconsidera femeia.

regis
| regis a răspuns:

Pentru ca in religia ortodoxa cel putin, in altar au voie doar barbatii, indiferent de varsta. Si asta nu pentru ca este desconsiderata femeia, ci cel mult discriminata. Iar Biserica Ortodoxa nu a hirotonisit nicio femei preot, daca unii sectanti au facut asta, e problema lor.

| mikiscence a răspuns:

Pentru k biserica desconsidera femeia...sau mai e o chestie la ortodoxi... femeie cand are menstra nu poate intra in biserik.se considera murdara... dar logic gandind, daca femeia nu ar avea menstra nu ar avea ovulatie si in concluzie nu ar avea copii .deci...

| meioana a răspuns:

...pentru ca baetzeii au voe sa intre in altar... dar fetitzele nu au voe...ci doar odata pe an da nu ma stiu exact cand:-|:-|:-s...
...blushing...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Fetițele intră în altar până la vârsta de 7 ani.
Băieți nu sunt privați de acest lucru.
Se consideră că fetița este curată până la acea vârstă.
Așa știu eu, poate greșesc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista deja o femeie preot, desi au fost multe divergente la hirotonisirea ei.