| andaenescu a întrebat:

Revin cu aceeași problemă. Sunt tare neliniștită. Pe 3 iunie, ieri, ar fi reușit sa îmi vina menstruația (în condițiile în care ar veni la 45 de zile, am menstruația neregulata), dar nu a venit. Pe 17 mai am avut un contact sexual protejat, verificat. Chiar dacă avea prezervativ, când a simțit ca își da drumul a scos-o afară. Când a scos prezervativul în fața mea, nu curgea, a și strâns un pic de el, nu era spart. Totuși îmi fac griji, așa este felul meu. Este al treilea contact sexual pe care îl am. De o săptămână mă dor sânii, trec de la o stare de fericire la una de tristețe, plâng din orice, sunt nervoasa câteodată. Simt ca și Cum m-ar strânge ceva de ovare, nu știu. Sunt foarte panicata. Exista vreo șansă de a rămâne însărcinată sau este doar o întârziere iar acum sunt în sindromul premenstrual? Va rog ajutați-ma.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată happy

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclu menstrual neregulat si mai ales extrem de lung,(nu stiu daca este comparabil cu cele anterioare, dar 45 de zile este f. mult ) identificarea momentului ovulatiei si a perioadei fertile este practic imposibil de realizat/verificat. In astfel de situatie orice contact sexual obligator se va face doar protejat exact cum ati procedat si din acest motiv se poate afirma ca riscul unei sarcini este practic eliminat, adica imposibil in acest caz.Ar fi cazul sa nu te mai panichezi deoarece stresul nu are sens, iar pe de alta parte iti produce doar rau si accentueaza stresul ceea ce favorizeaza dereglarea echilibrului hormonal. In plus se pare ca ti-au aparut si semnele premenstruale specifice. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si nu a ejaculat in tine nu ar fi motiv sa fi gravida.

| KMaddieK a răspuns:

Din moment ce v-ati protejat si s-a verificat, nu ai de ce sa te ingrijorezi. Atentie, stresul iti intarzie menstruatia. Nu te mai stresa atat. Fie de la stres fie de la o raceala sau o alta cauza medicala iti intarzie. Stai calma. Mai asteapta o saptamana si apoi fa-ti un test.