| PerfectAngel a întrebat:

Revin cu o noua intrebare. Aseara mi-am inceput viata sexuala oarecum, insa eu fiind virgina a putut foarte greu sa ma penetreze. Am vaginul foarte foarte mic si abia a reusit un sfert sa o bage, insa nu mi-a curs sange deloc, eu credeam ca mi-am rupt singura himenul din greseala demult pentru ca poate sa bage tot degetul si nu ma doare deloc, insa 2 degete nu le suport. Cand a incercat sa ma penetreze am simtit o durere insuportabila, de parca m-ar intepa un cutit, pur si simplu nu pot sa rezist mai mult de 2-3 secunde. El mi-a zis ca, crede ca am himen elastic, din cate am inteles acesta se rupe mai greu dar nu stiu mai multe detalii. Ar fii posibil?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca aveai himen elastic, nu ar fi trebuit sa ai dureri atat de mari. Nu exista un vagin prea mic (asta daca partenerul tau nu are vreo malformatie de penis), vaginul se muleaza pe penis cand femeia este pregatita si suficient de excitata. faptul ca te-a durut atat de rau se datoreaza unei erori a voastre: fie esti prea mica si nepregatita fizic pentru sex, fie nu ti-ai dorit suficient, fie prezervativul nu era de buna calitate sau nu ati folosit suficient lubrifiant, fie el nu a avut grija sa fii suficient de excitata si relaxata. Oricum ar fi, nu uita de prima consultatie ginecologica, obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale. Daca mai simti dureri la urmatoarele acte sexuale (dupa o pauza de vindecare de minim 5 zile), discuta asta cu medicul ginecolog

| PerfectAngel explică (pentru Brigaela):

Nu stiu ce sa zic, partenerul meu pana acum nu a avut probleme, penisul lui este ok din toate punctele de vedere, insa eu sunt foarte stramta. Nu am fost excitata, si ma durea si 5-10 minute dupa ce faceam pauza si simteam niste intepaturi acolo, la fel ca in momentul in care ma penetra. Nu am folosit prezervativ si de lubrifiant nu am avut nevoie (am fost umezi). Imi este frica sa merg la ginecolog deoarece sunt minora.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina ce virstă ave ti dumneavoastră? Multumesc.

| PerfectAngel explică:

Mersi, tocmai ai primit raport.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină nici d.p.d.v. fizic!
Este suficientă o penetrare ce 1-2 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...
Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

El si-a ascuns neputinta in spatele himenului tau. In ziua de azi multe fete au himenul elastic!

| Alcyon a răspuns:

Daca nu erai lubrifiata e si normal sa te doara. Dezvirginarea poate sa dureze, mai ales daca nici iubitul tau n-are experienta si nu prea stie ce sa faca. Luati-o incet: azi putin, maine putin, pana reusiti. Nu trebuie sa grabiti lucrurile. Aveti rabdare pana va iese. Si inca ceva: te sfatuiesc sa nu o mai faci neprotejat. Neavand experienta, e posibil sa va treziti cu surprize sub forma unui bebe. Ar fi destul de traumatizant sa-ti incepi viata sexuala cu un avort.