| RAY a întrebat:

Romancele, printre cele mai fidele femei din lume?

In Statele Unite ale Americii se fac in jur de 300 000 de teste de paternitate anual. Din aceste teste 90 000 (aproximativ 30%) se intorc cu rezultat negativ. Surpriza! Taticul este altul. In Germania se fac 40 000 teste de paternitate anual. 30% se intorc cu rezultat negativ. Surpriza iar! In UK nu se precizeaza exact numarul testelor, insa 18% se intorc cu rezultat negativ. Se pare ca englezoaicele sunt mai fidele sau englezii sunt mai suspecti cu femeile lor testandu-le si pe cele care nu le da motive.

In Romania, in schimb, se fac doar 300 astfel de teste anual. 50-60% se intorc cu "Numitul X nu este tatal biologic al copilului". De precizat ca 98-99% vin si cu 'inrudire 0%'... ceea ce inseamna ca taticul nu este ruda cu copilul (gen unchi, verisor, etc) pe generatii de peste... 2 milioane ani. Cauta femeile sa faca sex/copii cu barbati f. diferiti genetic de ei? Sunt romancele noastre mai fidele? Barbatii nostri se bucura se creasca copii altora doar sa aiba si ei o nevasta? Barbatii nostri nu stiu cum sunt femeile de fapt?

POPULATIE ROMANIA: 20 milioane
POPULATIE GERMANIA: 80 milioane (60 milioane menti, 10 milioane cetati care au dobandit cetatenie prin naturalizare, restul minoritati)
POPULATIA USA: 318 milioane.

*** Astfe daca in USA se fac 300 000 teste anual, in Romania ar trebui facute in jur de 20 000. Deoarece Romania are o populatie mai mica.

Credeti ca barbatii sunt mai prost informati? Credeti ca avem si in Romania fenome ca :

- Ma insor cu providerul acesta, si fac eu copil cu vecinul, care-mi place
- Am facut sex cu 3 barbati in perioada aia, imi doresc ca X sa fie taticul, el ii poate oferi ceea mai buna educatie/conditie copilului
- Barbatii sunt prost. Societatea imi permite cam multe. Hai sa-l fac pe X de bani.

Cate femei fraudeaza paternitatea (voit sau nu)?

In Romania niciodata nu s-a facut in studiu insa in USA, 1957 s-a stabilit ca 18% dintre copii nu putea fi taticului. Motivul? Grupa de sange a copilului sau RH-ul nu era la fel ca al ambilor parinti cunoscuti. Taticul trebuia sa fie altul. In prezent rata a scazut la 10%. S-au facut testari intr-un spital tuturor nascutilor si taticilor. Modul de analizare? ADN din saliva taticului si a copilului. Probabil ca din cauza anticonceptionalelor, spermicidelor, prezervativelor multe femei nu sunt obligate sa minta ca e altul tatal copilui din cauza ca au ramas insarcinate intamplator in timpul sau in afara casatoriei (Cand cauta rapid sa se marite cu cineva). Ma face sa cred ca mitul "femeia face copil cu alfa si cauta un beta sa i-l creasca, e doar un mit". Poate vor sex cu baietii frumosi, dar nu neaparat si copii.

Vreau sa aud parerile voastre

Femeile noastre mai abordate ca ale lor.

Este uimitor cum romancele au de la 15 ani, 5000 prieteni pe FB, 1000 like-uri la pozele de profil in timp ce fetele din USA/UK/Germania/Rusia au doar 30-150 prieteni si maxim 10-15 like-uri. In cluburi sunt multe cazuri cand englezoaicele sau americancele nu sunt abordate de loc, iar daca abordeaza ele sunt neglijate. Cazul cand fata arata un pic cam rau. in Romania e bataie si pentru. grase/urate.

Credeti ca romancele sunt mai fidele, evita sexul, si le place viata de familia?

25 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

"Barbatii sunt prost. Societatea imi permite cam multe. Hai sa-l fac pe X de bani".
Nu inteleg un lucru : ce anume permite societatea, impotriva vointei barbatului?

| RAY explică (pentru raluk27):

Eu personal nu vad ceva care sa imi impuna societatea, desigur sunt cateva chesti de ordin moral /bun simt, dar nimeni nu te obliga sa ai iubita/nevasta /sa faci copii

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Imi permiti?

Statutul femeii in societatea de astazi: o femeie poate face tot ce isi doreste, atat in public cat si privat, suferind poate 10% din repercursiunile pe care le-ar suferi un barbat, in aceleasi conditii. Sentinte mai lejere in cazul infarctiunilor, mai multre sanse de reusita in viata, chiar si in lipsa calitatilor pentru un anumit loc de munca, drepturi mai multe, atat in societate, in mariaj cat si la locul de munca, avantaje care tin de "buna crestere" (femeia trebuie sa stea jos si barbatul in picioare, femeii i se deschide usa, femeia trebuie ajutata, etc), femeile vor primi intotdeauna prima data ajutor, in cazul unui dezastru femeile sunt evacuate primele cu copiii si inca o galagie de astfel de "drepturi" care demonstreaza ca nu exista niciun fel de egalitate intre barbati si femei. Unde mai pui ca femeia este singura fiinta de pe pamant mai presus de corectia fizica. In cazul barbatilor, al copiilor sau al animalelor corectia fizica este acceptata tacit, in schimb, femeia, fiinta suprema, nu poate fi lovita niciodata, indiferent de motiv. Toata planeta sa ia bataie, mai putin femeia, ca e femeie. Si astea sunt doar unele dintre neconcordantele cu realitatea in timp ce femeile zbiara ca sunt sexul neindreptatit si ca vor egalitate.

Cre' ca la astea se refera poetul.

| raluk27 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu inteleg atitudinea "femeia face si drege, societatea ii permite femeii multe, femeia e o mincinoasa, femeia e o materialista, femeia, femeia", in timp ce barbatul ce? Este un ingeras neprihanit, pe care femeia habotnica, lacoma, rea si hapsana vrea sa puna mana pentru restul vietii crying
Mai ales daca el are un salariu de 1.000 de lei, ai si pe ce sa pui mana..pe bonurile de masa, eventual. O da! Scopul vietii mele este SA PUN MANA devil pe unu care nu aduce nici bani acasa, nu e in stare de nimic, caruia trebuie sa-i gatesc, sa-i spal si dupa care sa strang.

Statisticile si numerele prezentate mai sus nu sunt foarte relevante. Te-ai gandit ca numarul testelor adn facute in Romania este atat de mic, nu din nestiinta oamenilor, ci pur si simplu din cauza ca femeile sunt ok si barbatul nu are motive sa le banuiasca?

| RAY explică (pentru raluk27):

Cred ca nu trebuie sa generalizam sau sa criticam pe cineva parerea mea, nici eu nu as face test de partenitate daca ar fi sa stau vreodata cu sexul opus, pentru ca inainte de a face o relatie trebuie sa ma asigur ca e o persoana de incredere, asa facand aceste teste dovedeste ca multe relati sunt de fapt compromisuri, persoana care fug de singuratate si formeaza cupluri

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate stiu eu, Codul penal e la fel pentru toti. As fi curioasa sa vad o sentinta unde pedeapsa a fost mai blanda, doar pentru ca inculpata era femeie. Si mai ales, sa fie si motivat lucrul asta in dispozitiv. Cat despre locurile de munca, din contra, consider ca femeile sunt discriminate sau nu sunt considerate la fel de capabile ca barbatii. In cazul promovarilor si a functiilor de conducere sunt preferati barbatii. Si aici ma refer la orice domeniu.
Mai multe sanse de reusite in viata de ce? Ce privilegii si facilitati concrete li se acorda femeilor?
"drepturi mai multe, atat in societate, in mariaj cat si la locul de munca"
La ce drepturi te referi mai exact? As prefera un raspuns concret. Ce drepturi au femeile si nu au barbatii?

Avantajele care tin de buna crestere.laughing Pe bune? Faptul ca un barbat sta in picioare, iar o femeie e asezata ti se pare un atat de mare avantaj?
Din punct de vedere fizic, barbatii sunt mai rezistenti si mai puternici. Insasi anatomia lor indica asta : au mai multa masa musculara, mai multa forta fizica, sunt mai inalti. Na, asa ne-a construit natura. Atunci sa stea barbatul acasa, sa aiba grija de copii si sa gateasca, iar femeia sa care lazi. E ca si cum te-ai intreba de ce un leu mananca doar carne, iar iepurele mananca frunze? Pentru ca leul are forta, are colti, gheare, natura l-a inzestrat suficient incat sa vaneze.

Violenta fizica este condamnata indiferent de sex. De asta e pedepsita de lege si de asta exista centre speciale. Ciudat, ca nu iei in calcul numarul femeilor care accepta sa fie batute de soti pe motiv ca "asa ii arat eu ca o iubesc" sau "ca sa-i arat care ii e locul".

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Niciodata nu va fi lucrurl asta motivat, asta e toata chestia cu drepturile femeilor, nu sunt niciodata stipulate, nicaieri, sunt acceptate tacit. Eu cunosc doua cazuri de femei care au ucis, aflandu-se la volan, 2 oameni. Una a calcat un pieton si alta a provocat un accident, intr-o intersectie. Una a primit 5 ani si a iesit dupa trei, al doua a primit vreo 6. Daca soferul ar fi fost barbat (exceptand cazul in care ar fi fost parlamentar, fiu de parlamentar sau vedeta TV) nici nu s-ar fi pus problema de sentinte atat de usoare pentru ucidere din culpa. Cunosc baieti care au stat mai mult dupa gratii pentru furt...

Femeile de multe ori nu promoveaza pe merit, am vazut asta de foarte multe ori in locurile de munca in care am lucrat. Unele nu au nici cea mai mica lagatura cu locul de munca, legatura lor fiind cu seful sau patronul firmei respective. Poate functiile de conducere sunt dominate de barbati dar functtile de frecat menta pe foarte multi bani sunt dominate de femei. Si iti spun asta dupa ce am lucrat in doua corporatii internationale. De asemenea, pentru greselile la locul de munca, din nou, barbatii sunt mult mai aspru pedepsiti decat suratele lor.

Si la asta ma refer cand spun ca au mai multe mijloace de a reusi in viata, femeilor nu le trebuie un set de cunostinte vast si dedicatie, de cele mai multe ori un zambet frumos si cateva cuvinte dulci sunt suficiente. Lucru care nu se aplica niciodata la barbati.

Da, avantajele exista. Mici sau mari, intr-o societate cu drepturi egale nu ar trebui sa existe. Ce fel de mentalitate e asta? Daca e pentru voi, e acceptat, ca nu e mare branza. Daca e in favoarea barbatilor, e sexism. Corect? Corect.

Din punct de vedere fizic negrii sunt mai bine construiti decat albii. Daca am propune de maine ca toate muncile sa fie facute de catre negrii, pentru ca sunt mai "puternci", s-ar numi xenofobie si rasism. In schimb, cand vine vorba de barbati si femei, barbatilor nu numai ca li se cere sa faca asta dar li se si reproseaza ca sunt mai puternici, de parca ar avea vreo vina. Si astfel calitatile unui barbat devin defecte. Si asta e imaginea de ansamblu si adevarul gol golut.

Nu fi aiurea, nu apar sub nici o forma cretinii care isi lovesc femeile de langa ei si ii condamn fara sa stau pe ganduri. Noi doar discutam, nu am sustinut niciodata ca o femeie ar trebui lovita. Eu doar spuneam despre stereotipuri si imaginea de ansamblu, atat.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si eu il cunosc pe huidu care a omorat 3 persoane si e liber acuma, hai sa fim seriosi cati barbati fac accidente si cate femei fac?
la violenta, crime, furturi, taharie barbati sunt nr1 hai sa nu negam adevarul
nu se promoveaza pe merit? ba unele sar promova da vezi tu multor barbati le place fizicul asa ca una urata poate avea 5 facultati ca aia frumoasa va vi aleasa

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Am pus intre paranteze, special pentru tine, "vedete TV, parlamentari sau copii de parlamentari". Si tu vii tocmai cu acest contra-argument? Eu vorbeam despre oamenii de rand si am subliniat asta.

Unde am spus eu ca barbatii nu sunt nr.1 la infractiuni? Ce adevar negam? Dar ce legatura are frecventa infractiunilor cu pedeapsa? Daca 100 de barbati fac crime si o singura femeie comite, la randul ei, o crima, asta inseamna ca femeia ar trebui tratata altfel? Ca nu inteleg logica.

Unde am spus eu ca TOATE femeile sunt promovate astfel si ca nu ar exista femei care isi fac treba ireprosabil, uneori chiar mai bine decat barbatii? Eu vorbeam doar despre frecventa unor astfel de promovari, nimic mai mult. Nu stiu niciun barbat promovat pentru zambet, in schimb, stiu o gramada de femei. Si evident ca e vina barbatilor ca asta se intampla, nu e vina unei femei ca e atrgatoare, dar nu asta era idea. Doar pentru ca exista femei promovate pe merit ar trebui sa ne purtam ca si cum n-ar exista si cele care sunt promovate pentru alte "calitati"? Din nou, nu vad logica.

Daca vrei sa ma contrazici, fa-o pragmatic si la obiect, nu o face ca si cum mi-ai fi citit doar jumatate de text si p-ala citit pe sarite.

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai au fost aplicate acele pedepse, nu pentru ca sunt femei laughing Exista mai multe aspecte care de regula se iau in considerare: împrejurările in care s-a produs fapta, vinovatia (intentia directa e pedepsita altfel decât culpa), circumstantele agravante sau atenuante, daca esti la prima abatere sau esti recidivist, aia a iesit după 3 ani pentru ca a fost eliberată conditionat, pentru buna purtare. Tu asta ai concluzionat? laughing
Numarul locurilor de muncă unde exista femei incompetente, dar bine platite este egal cu cel unde exista barbati la fel de incompetenti. Mai e nevoie sa mentionez ca sunt locuri de muncă unde este specificat de la început ca jobul este doar pentru barbati? In facultate am avut un profesor care nu promova decat baietii. Asa considera dumnealui, ca baietii sunt mai competenti.
Zambetul se aplica si barbatilor. Un domn imbracat elegant, super parfumat, cu buchete de flori, care intra într-un birou unde sunt numai doamne, si trage un "sarut mainile", cu un zâmbet de Hollywood, crezi ca nu are același efect?
Dar luandu-ne după teoria ta. Cand se vrea ceva, barbatul plateste, scoate bani din buzunar si gata. Femeia trebuie sa te ia cu vorba, cu vrăjeala, sa te convinga. De partea cui e avantajul?
Iar gesturile de politete si curtoazie nu sunt obligatorii. Deci nu sunteti supusi niciunui supliciu.
Nicicand nu li s-a reproșat barbatilor ca sunt mai puternici. E o calitate reala, naturala, nicidecum un defect. Pai ce? Femeilor li se reproseaza ca pot sa poarte copiii sau sa alapteze? Pur si simplu, e o chestie de bun simt (si nu ma refer la maniere, ci la caracterul rezonabil al chestiunii) sa ajute cel care e mai puternic. E si o chestie de eficienta, daca vrei. Sunt femeie. Nu pot ridica o lada de 50 kg. Ce fac? Ma uit la ea si ma mir cum nu o pot ridica sau rog pe cineva sa ma ajute? Iar asta e valabil si pentru barbati. Nu poate unu, mai cheamă ajutoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Te prefaci ca nu intelegi anumite aspecte si apoi oferi exemple care nu au legatura cu ce am spus eu ci au legatura numai cu ce spui tu, neaplicandu-se la situatiile oferite de mine.

Ca sa rezum, pentru omor din culpa nu ai cum sa iei 5 ani decat daca oferi mita sau esti femeie. Atat.

Doar pentru ca exista barbati incompetenti asta nu sterge cu nimic faptul ca sunt femei care ocupa aceleasi locuri folosindu-si farmecele sau chiar oferind servicii sexuale. Barbatii incompetenti ajunsi in astfel de functii nu au ajuns acolo folosindu-se de astfel de tactici ci prin coincidente sau pile. Iar faptul ca exista job-uri exclusive pentru barbati e suplinit de faptul ca exista job-uri exclusive pentru femei. Sau ne prefacem ca cele din urma nu exista?

Repet, nu stiu niciun barbat care sa fi facut cariera pentru zambet. Niciunul.

Exemplul cu avantajul barbatilor "ca scot bani din buzunar" nu-l inteleg. Ce opreste o femeie sa faca acelasi lucru? Si cum e un avantaj sa cheltui bani si un dezavantaj sa obtii acelasi lucru dar fara sa cheltui bani? Pentru ca mie mi se pare ca e cam invers...

Barbatilor nu li se reproseaza direct ca sunt mai puternici. Dar reprosurile nu trebuie sa fie directe, nu te purta de parca ai 12 ani. Faptul ca tu spui "barbatii ar trebui sa faca X pentru ca au mai multa putere fizica decat femeile" este egal cu "negrii ar trebui sa faca X pentru ca au mai multa putere fizica decat albii". Se numeste sexism, chiar daca il impachetati frumos. Si nu, femeilor nu li se reproseaza ca alapteaza si nasc in schimb ele reproseaza aceste lucruri barbatilor frecvent, victimizandu-se. Am auzit de un milion de ori pana acum cum femeile se sacrifica sa ne faca copii, ca si cum ele i-ar face exclusiv pentru noi.

Gesturile de curtoazie nu sunt obligatorii dar sa fim seriosi, este o asteptare pe care o aveti de la barbati. Va asteptati sa fiti tratate intr-un anumit fel si reactionati cand realitatea nu e pe masura asteptarilor.

Ma rog, am spus cum vad eu lucrurile in societatea de astazi. Sa cadem de acord ca nu suntem de acord si sa mergem mai departe, nu are rost sa repetam aceleasi lucruri, la infinit.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru anonim_4396):

Extraordinar spus, felicitari!

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te invit sa lecturezi art. 192 Cod penal : "(1) Uciderea din culpa a unei persoane se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani"
Ce observam noi aici? Ca pedeapsa maxima e de 5 ani. I s-a facut vreun favor deosebit? Exista inchisoare exclusiv pentru femei in localitatea Târgșor. Ah, si mai am de mentionat cazul Huidu. Tot ucidere din culpa, nu una, ci 3 persoane (parca) si fara niciun an de executare.
Referitor la joburi. Atunci cadem de acord asupra egalitatii de sanse si asupra faptului ca barbatii incompetenti folosesc pile, in aceeasi masura in care femeile uzeaza de farmecul personal. In concluzie nu e nimeni favorizat.

Vezi barbatii gigolo sau fotomodelele masculine. In egala masura, un barbat manierat care vorbeste frumos va avea mai mult succes decat un ghiolban. E vorba tot de farmece, dar de alta natura.
Plecand de la rationamentul ca femeile sunt materialiste si fac banii cu zâmbetul si corpul, rezultatul e acelasi ca si in cazul bărbaților care scot bani, dar efectul e mai rapid.

Nu asta am facut zeci de ani? Nu au fost folositi negri ca sclavi, pentru muncile fizice doar pentru că erau mai puternici. Repet, ajutorul dat unei femei nu e obligatoriu. Nu vrei, nu ajuti. Si toata lumea e multumita.
Nu am spus ca nastem pentru voi, dar esti constient de faptul ca sunt mai multe dezavantaje pentru femei. Sa fii cat un balon 9 luni, sa treci prin niste dureri atroce la nastere (in timp ce tati e la bere cu baietii si sarbatoreste), sa te trezești noaptea sa alaptezi, sa mai ai si un sot dobitoc care iti spune "vai draga, te-ai cam ingrasat", iar intre timp sa mai faci si curat si mancare. How's that? Si voi va doriți copii (unii). "Dar vai, ce frumos sa ai un bebeluș! ". Dai "acolo" si in rest te doare la bască. Iar un copil e o responsabilitate pentru toată viata, nu ca ai carat o sacosa si gata.
Ok, e o asteptare. Si asta vi se pare o presiune sociala? Vi se pare ca societatea avantajeaza femeile doar pentru ca ele au asteptari?
Si daca reactionam, va si pasa foarte tare. Common!

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Ti-am spus ca nu mai continui subiectul, nu vreau sa repet aceleasi lucruri. Din punctul meu de vedere, te inseli si exagerezi, in speranta de a apara rasa feminina. Mie mi-e tot una, am spus ce cred si nu mai are rost sa o spun din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred asta, romanii nu prea au bani pentru teste si sunt mai naivi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Tu stii cat costa un test ADN? Pentru ca pretul unui test este factorul determinant pentru care se fac atat de putine. Asta si proasta informare. Daca alegi sa faci testul la nastere e gratuit doar ca mai nimeni nu stie treaba asta si autoritatile nu prea se deranjeaza sa faca acest lucru public.

2. Nu romancele au cate 5000 de prieteni pe Facebook, ci fetele romance. Asta inseamna ca generatia Facebook isi va intra in rol pe parcurs, momentan majoritatea femeilor din Romania, casatorite si cu copii, nu prea isi bat capul cu Facebook, asta se va intampla abia generatia urmatoare.

3. Romancele, ca si romanii, sunt probabil cele mai infidele, in nici un caz cele mai fidele. Mai e generatia asta cu frica de dumnezeu si crescuta in spiritul familial. In vreo 15-20 de ani sa ne fereasca sfantul de cum va arata tara asta. Deja fetele noastre viseaza numai printi musulmani. Turcii vin in Romania doar ca sa-si ia neveste, de exemplu. Femei mai materialiste ca pe aici vei gasi cu greu. Bine, nu e numai vina lor, pana la urma trebuie sa faci cumva sa-ti fie bine si tara asta nu ne prea ofera sanse nici lor si nici noua. Doar ca noi trebuie sa muncim ca sa reusim, ele trebuie sa-si desfaca picioarele...

4. Da, femeile profita de statutul oferit de societate in ziua de astazi. Si vor mai profita mult si bine. Oare nu ar trebui sa existe niste pedepse drastice pentru femeile care fac asta? Sa fi inselat intr-un asemenea hal si sa cresti copilul altcuiva, crezand ca e al tau, nu ar trebui sa aiba niste urmari grave? Exista vreo inselatorie mai cruda si perfida?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca imi permiti, la nr 2 am sa te contrazic, femeile casatorite si cu copii umple fb cu poze cu curul, cacatul, olita si scutecul plodului si filmulete cum balega pe babetica, NU uita ca ele au concediu de maternitate si stau pe fb postand poze cu plodul cum mananca ca porcul si se murdareste pana in gaura curului, ehe, sunt mai rau ca pitipoancele la buda. Iar domnisoarele casatorite, frate se posteaza live poze de la cununia civila, poze cu rude, cu socrii cu tot arborele genealogic si se citeste bucuria pe fata fetei disperate ca a reusit in sfarsit sa puna mana pe barbat si ca in sfarsit nu mai trebuie sa isi ascunda burta, sa faca sport, sa se aranjeze ca sa agate carnita. si specia asta la fel, mai rau ca pitipoancele la buda. Dar macar pitipoancele sunt sexywinking

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am niste adaugiri:
1. Cand un om este suficient de "pornit" si determinat sa afle un lucru, banii sunt ultima grija. Face credit, ia de la vecinu', dar daca vrea neaparat sa afle, afla. Unde anume scrie ca testul ADN este gratuit la nastere? Exista posibilitatea efectuarii, contra cost, a testului ADN inca din timpul sarcinii. Pretul e la fel de piperat, indiferent de moment. De ce-ar fi gratuit la nastere?
2. Exista doamne trecute de 50 de ani care au cont pe Facebook, deci varsta nu prea e relevanta. Plus ca, infidelitatea din partea femeilor exista si acum 20 de ani, cand nu erau net si Facebook. Daca vrei "sa calci in strachini", o faci oricum.
3. In ziua de azi cand oferta picioarelor desfacute e foarte bogata, crezi ca asta e singurul lucru meritoriu si suficient pentru o femeie, ca sa reuseasca? Mai sunt si femei care doresc independenta financiara.
4. Ce statut deosebit, numai bun de profitat le ofera societatea femeilor? Daca ar fi vorba despre o pedeapsa, cred ca ar trebui sa fie aceeasi si pentru barbatii care au o. relatie ani de zile cu o femeie, nu se protejeaza, ca de'..."asta e treaba ei", si daca aia ramane gravida, pa si pusi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

1. Evident, isi vinde omul si un rinichi ca sa faca un test ADN! Sa fim seriosi, vorbim despre un efort financiar mare pentru multi romani si poate ca unii prefera sa se impace cu ideea decat sa faca pasul asta. Am auzit la televizor treaba asta cu testul gratuit la nastere, sper sa nu fi inteles eu gresit.

2. Majoritatea. Noi vorbim despre majoritate. Nu am sustinut ca nu exista doamne cu cont de Facebook dar, daca te-ai fi concentrat, ai fi inteles ce am spus. Evident ca poti calca stramb oricum dar noi vorbeam exclusiv despre Facebook in resprectivul paragraf.

3. Si bravo lor. Asa cum bravo lor celor care reusesc in viata deschizandu-si picioarele. Eu nu judecam pe nimeni, fiecare femeie isi alege singura drumul si e treaba ei cum reuseste in viata. Evident ca cele care reusesc prin munca merita mai mult respect dar in final ele nu traiesc din respectul nostru si fiecare om isi alege propriul drum.

4. Asta cu statutul am incercat sa ti-o explic in celalalt raspuns. Si nu, nu mi se pare acelasi lucru. Una e sa inseli si cu totul altceva e sa inseli, sa faci un copil cu altcineva si apoi sa-l lasi pe barbatul tau sa creada ca e al lui si sa-l creasca. Nu mi se pare deloc acelasi lucru, nu e vorba doar de tradare, mi se pare ingrozitor sa-i faci asta unui om. Vorbim de imprejurari infinit mai complicate, tu transformi viata acelui om intr-o minciuna. Nimic din ce va simti si va crede nu va fi real.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Man in ziua de azi numai poti crede in cineva asta e adevarul, mi-a placut ce ai scris la punctul 4 cu adevarat asa e

| anonim_4396 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

De acord, eu spuneam ca lucrurile abia acum au inceput sa stea asa.

| PogChamp a răspuns:

Dai si tu o sursa, ceva? Ca numere aruncate aleatoriu sunt peste tot, si indivizi care cred ca daca fac o corelatie intre ele deduc o cauzalitate sunt cu atat mai multi.