| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

S-ar putea sa am parafimoza din ce mi-a spus cineva(cam jumate din capul la penis imi este afara chiar daca nu e sculat si nu mai pot trage pielea pe el) iar parafimoza se trateaza prin operatie? o sa se modifice ceva la penis?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca se adevereste faptul ca exista intr-adevar in capatul extrem al preputiului acel INEL FIBROS de celule rigide care nu permit largirea suficienta a deschiderii preputiului si din acest motiv preputiul a ramas/s-a blocat probabil in asa numitul sant balanopreputial (gatul) care delimiteaza trunchiul penisului de gland, atunci este vorba de parafimoza. O astfel de afectiune se inlatura/rezolva de catre medicul urolog printr-o simpla incizie prin care se sectioneaza/taie chirurgical acel inel fibros si astfel deschiderea preputiului se largeste devenind posibila decalotarea usoara, lina, fina, nedureroasa a penisului. Incizia, adica intreaga operatie de sectionare a inelului, cu anestezierea locala, si cauterizarea ranii se efectueaza in 5-maxim 10 minute. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Unii copii fac operatia de fimoza cand au cateva luni, altii cand au 3-4-5 ani, deci inseamna ca nu e asa rau cum iti imaginezi. Daca aia de 3 ani trec peste operatie cu bine, inseamna ca nu e nimic complicat. La 13 ani esti inca mic si te sperie multe lucruri, nu ar fi trebuit sa te uiti la filme de genul asta daca stii ca esti sensibil. Peste cativa ani nu o sa ti se mai para cine stie ce.

Nu toti baietii au nevoie de operatie, la unii se rezolva si fara. Trebuie sa mergi la un medic si o sa-ti zica el ce e de facut. Daca chiar e nevoie de operatie, nu te speria ca nu patesti nimic. Cum spuneam, procedura e simpla. In nici un caz nu trebuie sa stai asa ca nu se va rezolva de la sine, trebuie sa te vada un medic.

| tickey a răspuns:

Daca acel inel fibros nu strange penisul si nu te deranjeaza, ignora. De exemplu la mine, acel inel e larg si pielea nu acopera capul decat jumatate si nu ma deranjeaza. E chiar un avantaj cand e penisul erect. Deci stai linistit.

| Twixi a răspuns:

Daca "cineva-ul" acela nu este medic, mergi la un specialist sa iti spuna. NU iti mai pune tu un diagnostic singur, documentat de pe internet pentru ca e irelevant.
Doar un specialist iti poate spune daca suferi de ceva, cum si in ce mod se poate trata.
O zi buna iti doresc!

Răspuns utilizator avertizat