| Spufff :x a întrebat:

Sa zicem ca intr-o relatie baiatul isi excita prietena foarte tare, ii introduce foarte putin degetul in vagin. pielita nu s`a rupt [la ea]. voi ziceti ca nu mai e virgina. de ce? [nu e cazul meu. am dat doar un simplu exemplu] pentru.ca, chiar nu inteleghee hee

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Virginitatea nu inseamna neaparat o fata cu himenul nerupt. Sa-ti dau un exemplu. Am citit in ziar ca o tipa era vedeta porno, dar facea numai sex anal, iar normal nu facuse niciodata. Deci himenul era nerupt. Tu crezi ca tipa respectiva mai era virgina? Daca te iei dupa himen, da era. Dar la cate partide de sex participase... Eu nu as mai numi-o virgina.
Virginitatea nu inseamna numai himen intreg, inseamna si puritate si inocenta. Si daca o fata a ajuns in ipostaza descrisa de tine cu un baiat, nu cred ca mai este la fel de inocenta si pura ca inainte. I-a permis baiatului respectiv sa faca parte din intimitatea ei.
Si faza cu himenul e mai mult ca o proba materiala. Cum era pe vremuri, ca fata sa fie virgina la nunta. Pt ochii celorlalti, are himenul intreg este virgina. Dar poate respectiva a facut destule chestii de natura sexuala, fara a pune in pericol integritatea himenului.
Cam asa vad eu lucrurile la problema propusa de tine. E ca si cand ai masura cu un cantar cu marja de eroare mare. Virginitatea o pierzi cand incepi sa faci lucruri cu tenta sexuala, nu neaparat cand se rupe himenul.

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Poate ramane virgina inca mult timp asa!

ATB, de unde ai scos mai aberatia aia cu "himenul este la 7-10 cm in vagin"?! Tu ai realizat ce ai scris?! uita-te mai intr-o carte de anatomie, nu mai bate campii!

| Cătălina a răspuns:

Di n cate stiam eu, nu a dezvirginat-o daca i-a introdus degetul foarte putin, himenul este rupt in urma unui act sexual propriu-zis.

| WickedBoy a răspuns:

VIRGINITÁTE s. 1. castitate, cinste, feciorie, neprihănire, nevinovăție, (pop.) fetie, (fig.) curățenie, (înv. fig.) curăție. (Și-a păstrat ~.) ADIK NU A AVUT CONTACT SEXUAL NICIODATA.chiar daca actul sexual a fost petting sau heteromasturbarea

| LCD a răspuns:

Nu te mai numesti virgina atunci cand ai facut sex. Punct!
nu ai facut sex, esti.

| ATB a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care exista OB pentru virgine. Himenul unei fete, cel care daca nu este rupt arata ca fata este virgina este undeva la 7-10 cm in vagin si daca nu il rupe cu degetu fata inca e virgina.

| ATB a răspuns:

Scuze, da nu are cum sa nu mai fie virgina. cine zice asta nu stie ce vorbeste e virgina pana i se rupe himenul.(am citit gresit)

| Xtina_8376 a răspuns:

Daca nu s-a rupt, e virgina...cine a zis ca nu e?