| anonim_4396 a întrebat:

Să zicem că o femeie place mult un bărbat căsătorit. Nu îndrăznește să-i spună sau să-i arate în vreun fel atracția pentru el.
El își dă până la urmă seama și îi propune să aibă o relație amoroasă (să-i fie amantă). Ea refuză vehement.

Ce motive ar avea să refuze, dat fiind că-l place și dorește sex cu el iar el îi corespunde, în pofida faptului că e însurat?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Un bărbat însurat, indiferent de ce scorpie de sotie are, se va întoarce mereu, dar MEREU, la ea...cu ea are amintiri, chestii
Prin amanta caută o oaza de liniște, plăcere, după ce și-a satisfăcut nevoia, din pacate pleacă tot la sotie!
Numai bineee!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Hyperion7):

Cred ca te înșeli, sunt numeroase cazuri unde bărbații nu s-au întors înapoi la șotiile scorpii, bă chiar au cerut amantele de neveste și au trăit fericiți. Cei care se întorc la șotiile scorpii sunt SCLAVII SOTIEI

| Hyperion7 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Lumea e diversă și oricât ai zice că le știi pe toate,de fapt nu ai cum sa o faci.
Sunt cazuri și cazuri în lumea asta, nu știu de tine, dar eu personal, mai multe cazuri de întoarcere la sotie am văzut, decât să se întoarcă, acum nu știu.
In fineeee.
Nu mai bine stai cuminte fara amanta și încerci să vezi care e problema in relație și, eventual daca nu ajungeți la un punct comun ...sa o luați pe cai diferite? De unde orgoliul asta in mulți? De ce prefera sa vorbească cu alții decât să înfrunte ei înșiși problema? Sa fie asta lipsa de maturitate? Sa fie lipsa de asumarea responsabilității? Cine știe.
Asta cu "scalavii soției", confirm
Daca te tratează ca pe un gunoi, de ce n-o lași și îți vezi de viață?

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Simtul ei moral si etic e mai mare decat dorinta.
In plus, nu orice femeie, oricat de indragostita ar fi, accepta rolul secundar de amanta, intr-o relatie.

| stef87 a răspuns:

Probabil din motive morale, ca nu vrea sa fie amanta, ci isi doreste ceva corect.

| darrio2007 a răspuns:

Nu-i place sa fie a 5 a roata la caruta.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pentru ca ea nu vrea sa fie amanta, vrea sa fie soție și sa îl facă SCLAVUL SOTIEI

| Hammurabi a răspuns:

De foarte multe ori fanteziile nu corespund cu realitatea.
Odată ce ai intrat pe tărâmul realității, fantezia se cam destramă...
De multe ori, un suflet de femeie preferă să viseze frumos, decât să se lovească de o realitate cruntă și complicată.
Așa, viața e mai frumoasă.

| Lioana a răspuns:

Femeia aceea nu vrea sa recunoasca ca il place pe acel barbat. Si daca nu recunoaste asta, poate nici fata de ea insasi, atunci cum ar putea avea o relatie cu el? Nu poate. Ea vrea mai mult decat sa fie amanta lui. Vrea o relatie frumoasa dar barbatul respectiv nu ii ofera ce vrea ea.

| Emma30555 a răspuns:

Nu accepta fiindcă nu vrea sa fie amanta, vrea o relație. Probabil se gândește ca în statutul de amanta trebuie sa se vadă pe ascuns, nu în public, nu îl poate prezenta prietenilor, familiei, nici el nu o poate prezenta, deși mai sunt excepții dar nu este la fel ca atunci când ambii sunt liberi, de sărbători nu poate fi cu el, nu poate merge prea des în vacante, nu este un bărbat liber și probabil nu vrea sa și împartă iubitul cu altcineva cu atât mai mult cât cealaltă este soție. Dacă ceea ce dorește ea este strict o relație bazata pe sex atunci nu vad de ce nu ar accepta, poate doar din motive morale sau teama de a nu se îndrăgosti

| helpforyou a răspuns:

Cel mai probabil, ea ar fi vrut sa decida momentul in care sa devina amanta.
Altfel nu vad decat ca vrea sa respecte relatia existenta a barbatului.

| DjSannan a răspuns:

Există diverse motive pentru care o femeie ar putea refuza o propunere de a avea o relație amoroasă cu un bărbat căsătorit. Unul dintre cele mai probabile motive ar fi respectarea valorilor și a principiilor morale. Multe persoane consideră că înșelarea conjugală este nejustificată și nu este o cale acceptabilă de a acționa, indiferent de circumstanțe. De asemenea, există și riscuri legate de a avea o relație cu o persoană căsătorită, cum ar fi riscul de a suferi emoțional dacă relația nu poate continua sau de a dezvolta sentimente puternice pentru cineva care nu este disponibil să aibă o relație exclusivă cu ea.

În plus, o femeie ar putea refuza o astfel de propunere din cauza faptului că nu își dorește o relație care implică un comportament înșelător sau care poate cauza probleme în căsnicia altcuiva. De asemenea, ea ar putea considera că o astfel de relație nu este în interesul ei pe termen lung și că ar trebui să caute o relație mai satisfăcătoare și mai stabilă.

| Angeloo1 a răspuns:

Daca omul se simte bine in relatia respectiva alaturi de sotia lui, eu personal te sfatuiesc sa-l lasi sa-si traiasca viata si tu sa mergi pe propriul drum.
La urma urmei sunt o multime de barbati pe lumea asta, si am incredere ca-ti vei gasi 100%.
Daar, exista si partea a 2 a in care barbatul nu se simte bine alaturi de ea si atunci poti interveni tu ca sa-i poti condimenta relatia si poate chiar sa-l convingi sa o lase pentru tine dar risti foarte mult, incepand cu o ura din adancul inimii si inapoi.

Sa-mi spui ce ai de gand sa faci, sau ce ai facut, te rog!

Succes,
Angelo

| anonim_4396 explică (pentru Angeloo1):

În caz că nu ai observat, întrebarea nu se referă la mine. Într-adevăr, e un caz real pe care îl pățesc multe femei.
Eu personal n-aș accepta să fiu amanta nimănui.