| Vert a întrebat:

Sal, am 17 ani si sunt prins intr-o chestie cam complicata.Sunt o persoana destul de timida, si nu am avut pana acum nici o relatie. De la un timp am inceput sa ies cat mai des cu prietenii in oras, si am inceput sa cunosc cat mai multa lume. Intr-o activitate extrascolara am intalnit o fata din acelasi liceu ca si mine, lucru ciudat pentru ca nu o mai vazusem pana atunci, era impreuna cu prietena ei... iar eu eram cu prietenii mei. Am intrat in vorba, si in ultima vreme am iesit si in oras cu ele. Sincer sa fiu, ea nu parea genul de fata care s-ar potrivi cu mine datorita personalitatii ei. Faza e alta in schimb, de la un timp am ajuns ca noi 2 sa vorbim din ce in ce mai des, si sa flirtam aproape la fiecare conversatie care o avem, dar.aici incepe "distractia" ea are un prieten de 20 si ceva de ani, si locuieste impreuna cu el. Ea mi-a spus ca acesta va pleca in strainatate vara aceasta datoria slujbei lui. Nu sunt foarte sigur ce vrea exact aceasta fata, dar incepe sa imi displaca aceasta "relatie" deoarece am inceput sa ma indragostesc de ea, si nu prea cred ca e un lucru ok. Cu toate ca m-am gandit si la a 2-a posibilitate. aceea de a incerca ceva la vara, cand prietenul ei va fi plecat, dar din nou nu stiu cat de ok ar fi acest lucru mai ales pentru ca ar fi oarecum prima mea relatie propiu-zisa. Daca ati avut experiente de genul as fi recunoscator daca m-ati ajuta.Numai bine!

6 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bine poate ca nu e cea mai buna fapta pe care ai facut-o dar ai putea ca in vara sa incercicv cu ea. poate va merge o relatie ceva mai serioasawinking
in plus si ea flirta cu tine deci nu te-a refuzat. poate te palce catusi de putin :d
lasa timiditatea si incearca sa filtezi cat mai mult cu eawinking
fa-i multe complimente... las-o sa-ti povesteasca tot ce are pe suflet si fi alaturi de eawinking

| victor1k a răspuns:

Ce nebun esti tu. hahhahalaughing,

1) dar incepe sa imi displaca aceasta "relatie" deoarece am inceput sa ma indragostesc de ea
2)aceea de a incerca ceva la vara, cand prietenul ei va fi plecat laughing
Ma, e bine ca te-ai indragostit, dar acum dupa cum ai povestit aici. presupun ca fata si-a gasit noua tinta ^_^
Daca te intalnesti des cu ea. Cam o zi las-o in pace. prefate suparat. si nu vorbi cu ea.
A doua zii fii nerabdator pentru o conversatie cu ea. =D
O sa fie un haos in capul ei. o sa ajunga la concluzica ca trebuie sa-ti spuna ce simte pentru tine, (daca simte ceva).
Acum, ce sa-ti spun. bafta, poate-ti reuseste ceva smugsmug

| minhoshinee a răspuns:

Te admir ca nu esti un ghiorlan de ala care se culca cu o fata imediat ce iubitul ei pleaca.eu te sfatuiesc sa stai si sa vezi ce se mai intampla dupa ce pleaca iubitu ala al ei. daca ea incepe sa "sara pe tine" vorbeste cu ea si intreab-o ce are de gand.si daca te place sa se desparta de iubitul ei si sa fie cu tine.ar fi naspa din partea ei sa fie cu doi in acelasi timp si nu cred ca ti-ar placea genu asta de fata. poate cunosti alta fata, cine stie! bafta frate!

| izaaa a răspuns:

Te'as sfatui sa renunti la ea, daca are prieten. Pune'o sa aleaga intre tine si el, iar daca te va alege pe tine ai putea incepe o relatie serioasa cu el si daca il alege pe el renunta la ea, sunt o puzderie de fete in intreaga lume!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu iti voi spune ce sa faci, in sensul de : Ramai cu ea/ nu mai vorbi cu ea! Ar fi stupid sa zic asta, doar tu iei decizia asta. Iti voi scoate in evidenta insa avantajele si dezavntajele povestii tale :

- Plecare iubitului ei in alta tara, ar costitui un avantaj. Poate se vor desparti din cauza distantei, poate vei fi implicat si tu in prima ta relatie, fara griji avand in vedere ca (in cazul in care ei nu se despart si totul ramane asa) nu tu vei fi cel care inseala, nu tu vei fi cel vinovat.
- E destul de nasol sa fii impartit cu altcineva. Ea are un prieten de 20 de ani. Poate i se va parea "amuzant" sa joace pe 2 fronturi cat timp prietenul ei este plecat.
- Daca te bagi in aceasta "poveste" e posibil sa te maturizezi, sa stii cu ce se mananca aces gen de fete, ce sa faci pe viitor.
- Daca icepe sa iti placa de ea, ai grija ca asta sa nu fie slabiciunea de care ar putea profita.
- Mai exista si alte fete, singure, destepte, dragute care te asteapta. Cauta-le!
- Daca iti plac lucrurile complicate povestea asta e super pentru tine, daca nu las-o asa, daca nu stii ce sa faci mai asteapta sa vezi cum evolueaza lucrurile.

Nu in ultimul rand, nu ii mai oferi ei toata atentia ta, tot timpul acordat gandurilor tale fa-l sa nu fie irosit numai pe ea. Te vei indragosti si mai tare poate.

O zi furmoasa sa ai! Ai grija de tine! Daca mai doresti sfaturi imi poti da un mesaj.

| Vert explică:

Chiar nu stiu ce sa zic, banuiesc ca cel mai bine ar fi sa astept sa vad cum mai decurg lucrurile.thinking