| Crazygirl_5790 a întrebat:

Sal TPU happy

Am si eu nevoie de niste sfaturi big grin...care ma >>>ajutaa?:::
Tocmai am incheiat o frumosa poveste de dragoste care a tinut un an si 2 luni (cu cateva certuri >:" ca nu puteam fi perfecti au existat si despartiri din motive banale oh go on).
Eu am terminat scoala, el termina anul asta(a fost la sam).
Are parinti plecati in afara, are tot ce vrea de la maicasa si de la taicasu cu o singura conditie:sa invete si sa nu le faca probleme cu politia d'astea whistling. A facut pregatire tot anul la toate 3 materiile straight face si el e sigur ca nu ia bacustraight face deci isi dezamageste parintii.
Si in ultima saptamana a avut o stare fff naspa, nu avea chef de absolut nimicstraight face, vorbeam doar dk il sunam straight face, iis revenea doar cand ne intalneam.era cel mai fericit uita de tot straight face.
La un moment dat m-am saturat de atitudinea lui si am vorbit cu el l'am intrebat ce are dk pot sa il ajut cu ceva, dk eu sunt de vina pentru starea lui poate s-a plictisit poate nu mai vrea sa fie cu mine cine stie thinking si a zis ca nu nu sunt eu de vina ca o sa'si revina si o sa fie bine, dar a continuat cu acelasi comportament.
Ieri i'am spus ca ar fi cazu sa isi revina ca eu nu mai suport sa stam asa straight face vorbim doar dk il sun eu si nici atunci mereu oh go on ca nu raspunde sa se hotarasca ce vrea ca eu nu pot sa stau asa, il inteleg si pe el dar mie asa imi e greu straight face.
Si mi-a dat un mesaj prin care si'a cerut scuze dk ma face sa sufar dar trece prin cea mai naspa perioada din viata lui si vrea sa fie singur sa poata sa isi revina, m'a rugat sa il inteleg si sa ii respect decizia si sa nu-l sun sau sa'i dau mesaj.
Nu m-am putut abtine si i'am dat msj sa ne intalnim sa vorbim si daca tot asta vrea o sa ii respect decizia dar ca eu cred ca putem trece aman2 peste si ca o sa fie bine. A zis ca nu nu vrea sa ne intalnim, ca nu vrea sa mai sufar sa imi vad de viata mea. I'am zis ca sunt dispusa sa il astept sa ii treaca pasa asta proasta si a zis ca nu ca nu stie nici ce vrea de la el.
A ramas ca o sa ramanem prieteni happy.
Toate astea s'au intamplat dupa ce a facut planuri mari, vroia sa ma mut la el vroia copil, el care nici nu vroia sa auda de munca acum a zis ca se angajeaza dupa bac straight face, vorbise cu parintii lui si cu prietenii lui deja stiau toti ca o sa ma mut la el straight face.
Acum...eu nu stiu ce sa fac, stiu sigur ca tin la el si nu vreau sa'l pierd straight face.
Ma gandeam sa fiu alaturi de el acum ca da bacu, eventual sa ma duc si intr'o zi sa il astept sa iasa de la examen, si n'am nevoie sa ma ia in brate sa ma pupe sau eu stiu oh go on pur si simplu vreau sa vada ca sunt langa el happy si dupa ce afla si rezultatul sa vorbesc cu el sa vedem ce are de gand cu mine, ne mai impacam sau nu.
Dar oare fac bine thinking nu vreau sa'l stresez dar nici sa'l pierd.
Ce ma sfatuiti sa fac?straight face

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Draga mea,spune ca el si fa ca tine.Te-ai gandit foarte bine sa te duci sa te vada cand iese de la examen,gandesti foarte frumos.
El este disperat ca isi va dezamagi parintii,numai ca,oricare ar fi rezultatul,parintii il vor certa si-l vor ierta.
Din orgoliu,el vrea sa te tina departe de tot chinul lui,dar e fericit cand vede dragostea ta.Tu spune ca el,da ii respecti decizia,da il lasi linistit,dar trimite-i mesaje si comporta-te exact cum iti spune inima,sunt convinsa ca il face fericit faptul ca,de fapt, nu-l asculti.
Nu-l stresezi si nu-l pierzi, el acum e singur in fata examenelor si a parintilor lui.Nu-l lasa si fara tine!
Dupa ce totul se va sfarsi, examene si discutii cu parintii, o sa vezi ca tot ce ati vorbit se va materializa!
Mult succes!

14 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Cam complicata treaba...Cum ai zis si tu sunt doua varinate ori e prea suparat si e adevarat tot ce a zis desi ar trebui sa isi doreasca sa te tina aproape in momentele astea cu toate ca stai linistita nici iubitul meu nu imi zice toate problemele lui si prefera sa ma protejeze,iar uneori nu stiu nici eu ce are dar niciodata nu mi-a cerut sa ne despartim, deci de asta zic ca e ciudat, ori si-a gasit pe altcineva.Eu zic sa mai incerci sa vorbesti cu el sa ii zici tot ce simti si daca nici atunci nu vrea o sa afli cu timpul care a fost problema defapt.Bafta!

| ThePunisher a răspuns:

El era intr-o perioada dificila. Tu l-ai cam stresat incercand sa il scoti din pasa aia proasta. In loc sa insisti atat, puteai sa il intelegi pur si simplu, sa fii iubitoare si sa ii arati sprijin. In fine, daca totul era perfect nu va desparteati, deci e clar ca ceva scartaia in relatia voastra. Poate dupa Bacalaureat isi revine. Nu ai decat doua variante la dispozitie: ii dai timp sa treaca peste examene si apoi vezi daca se schimba ceva, sau pur si simplu mergi mai departe si il lasi in urma ta.

| Byankaa66 a răspuns:

Te`ai gandit un moment ca poate are pe altcineva? Cand 2 persoane se iubesc raman impreuna si la bine dar si la rau, mai ales la rau cand ai nevoie de sprijin si de o vroba buna.

| GlontulAreMereuDreptate a răspuns:

Hm...este destul de greu...fi atenta la el sa nu fii intervenit o alta persoana [fata in cele mai multe cazuri] incearca sa fii exact ca el si sa-i redai libertatea pe care ti`o cere el [asta daca esti sigura ca il iubesti cu adevarat] cel mai bine incearca sa te pui in locul lui si ai grija si la cele mai mici detalii sper ca ti-am fost de folos si multa multa bafta amandurora sper sa fiti asa cum vreti voi!

| Gabriela0206 a răspuns:

Buna!
Pai...metoda despre care am sa-ti vorbesc e destul de riscanta si s-ar putea sa dureze ceva dar este cea mai buna acum.
Respecta-i decizia, pur si simplu lasa-l singur. Dar vorbeste cu el inainte. Si spune-i ca veti lua pauza un timp si ca faci asta pentru ca tii la el, nu pentru ca te-ai suparat. E foarte important aspectul asta. Apoi astepti, astepti si iar astepti. Si in continuare sunt 2 posibilitati:
1. Se intoare la tine, multumit ca il respecti si vede ca ai fost mereu cu el. Rezulta un happy end. :))
2. Nu se mai intoarce la tine. Dar daca tu ii arati ca orice alegere ar face el, tu il iubesti, va avea mustrari de constiinta mai tarziu si se va intoarce. Bineinteles, asta se intampla daca nu e un mare magar. Si atunci chiar nu mai merita sa stai dupa el.
Ziceam mai devreme ca e o metoda riscanta pentru ca poti sa iei totul sau nimic. Dar e mult mai bine decat sa-l stresezi. :)
P.S. Situatia ta mi-a amintit de o melodie :P : http://www.youtube.com/watch?v=EBDsRZJIPWE
Sper ca se va termina bine. Capul sus si multa rabdare!
Numai bine! :*

| Gabriela0206 a răspuns:

@Crazygirl
Nu a spus nimeni ca esti vinovata si nimeni nu te-a obligat sa stai cu el. Ai facut-o pentru ca ai spus ca il iubesti si ca nu vrei sa-l pierzi. Daca e adevarat, suporta, lupta pentru el si nu te mai plange! Daca nu e chiar atat de mare iubirea, ce rost are sa te mai stresezi?

| Gabriela0206 a răspuns:

@Crazygirl
Nu ma intelege gresit, nu am spus-o ca sa te fac sa te simti rau dar asa am avut impresia. Ok, daca ai hotarat ca e mai bine fara el, sper sa fie asa! Multa bafta in a gasi pe cineva potrivit pentru tine! :*

| Iuli_9028 a răspuns:

Du-te si asteapta`l cand iese de la ex, arat`i ca ii esti alaturi
si chestia cu ramaneti prieteni este ca si cum ti-ar fi murit cainele si mama ti-ar zice ca il poti pastra, daca vrei... trebuia sa il intelegi si tu. acum lupta pentru el si fa tot ce poti sa il recuperezi si ta te ierte!

| Crazygirl_5790 explică:

Lui niciodata nu i'a placut sa imi povesteasca ce probleme are straight face.e f orgolios si incapatanat at wits' end rezolva absolut tot singur niciodata nu are nevoie de ajutorul nimanui sau de o vorba buna x(...
Dupa parerea mea sunt 2 variante : e f suparat din cauza bacului pentru ca s-a trezit in ultimul moment si simte ca nu mai are ce face si o sa ii dezamageasca pe ai lui si o sa aiba parte numai de neplaceri straight face si sigur nu vrea sa fiu langa el cand o sa il certe toata lumea (in caz ca pica) ori si'a dat seama ca el nu poate sa fie cu mine straight face ca nu se ridica la asteptarile mele si prefera sa ne despartim acum decat sa mai facem inca un pas si sa suferim mai mult dupa straight face.
Alta nu cred ca e pentru ca nu mi-a dat niciodata de banuit nimic si plus de asta as fi aflat oh go on.

| Crazygirl_5790 explică:

Dolceboy...am inteles tot:*.exact asta si vroiam sa fac... vreau doar sa ii arat sunt langa el acum in perioada asta mai grea pentru el chiar daca nu mai suntem impreuna. poate apreciaza si ii vine mintea la cap straight face
doar ca ma gandeam ca e posibil sa se simta presat straight face cu toate ca in seara asta i'am dat msj sa'i urez bafta si mi-a raspuns...dk se simtea presat nu mai raspundea nu?straight face

| Crazygirl_5790 explică:

Bhai.tot eu sunt vinovata?:O
ia spuneti'mi voi mie...care a'ti mai sta intr'o relatie in care tu faci tot? tu suni (ca mesajele le dai degeaba) tu te duci sa te intalnesti cu el el nu mai suna niciodata de intalnit "dk vrei vino tu ca eu nu am benzina"...ia sa va vad oh go on care a'ti sta intr'o rel asa? eu mai mult de o saptamana nu am rezistat asa straight face si nu i'am zis sa ne despartim i'am cerut doar putina atentie :straight face despartirea el a vrut'o oh go on

| Crazygirl_5790 explică:

@Gabriela0206

Nu ma plang.doar ca nu ma consider vinovata ca nu i'am suportat toanele straight face...eu il iubesc pe omu ala care imi da si mie putina atentie vine sa ne intalnim din proprie initiativa nu pe ala de care trebuie sa ma rog ca sa spuna 2-3 cuvinte straight face.
Intrebarea am pus'o pentru ca nu eram sigura ca ceea ce o sa fac o sa fie bine si n'o sa'l stresez, nu ca sa ma vait straight face ca pana la urma mi-am cautat'o singura straight face ca eu m-am impacat cu el oh go on.

| Crazygirl_5790 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri :*.
V'am ascultat sfaturile.am fost la el la scoala,nu a decurs intalnirea asa cum speram eu oh go on, cam multe fite si impresiistraight face.
De miercuri, l'am lasat in pace nu l'am mai cautat deloc.nu i'am mai dat decat un msj sa'i urez bafta pentru vineri, si atat.
Astazi am aflat ce a facut la bac, l'am sunat am vorbit cu el straight face era suparat si am simtit nevoia sa fiu langa el straight face asa ca ne'am intalnit happy s-a purtat fff frumos si'a cerut iertare pentru comportamentul lui oh go on siii am lasat'o asa deocamdata happy. prefer sa mai astept putin sa vedem cum se poarta si dupa sa'l iert (daca merita).

| Dolceboy a răspuns:

Pai ce sa zic sfatul meu nu stiu daca iti poate fi de ajutor (ca fiecare are personalitatea lui ) asa ca eu zic ca ar fi bine sa te duci sa vb cu el dupa ce iese de la exam sa mergeti la un suc ceva dar sa nu te dai in vb cu el acum de impacare (iti dai seama ca e super stresat), tu doar stai alaturi de el, incearca sa-l ajuti acum in perioada asta ¨grea¨ pentru el si dupa ce se term problema cu bacul si se linistesc apele cu poti sa te impaci cu el ...nu stiu daca ai inteles ceva (is baut ) :=rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor