| anonim_4396 a întrebat:

Sall all!
Ce-mi puteti spune despre sexul anal? doare si care sunt consecintele?
Prietenul meu, ar vrea s-o facem si anal(pana acum nici vaginal n-am facut, sunt virgina)dar eu nu stiu c sa fac, mi-e km frica...
voi c ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Bubless a răspuns:

Pentru o parte din cupluri, sexul anal este un subiect tabu, doar gandul la el provocand greata, dezgust, anxietate sau indignare, in timp ce pentru alte cupluri, sexul anal a ajuns o practica frecventa in cadrul vietii intime. Prin definitie, sexul anal presupune introducerea in anus a unor obiecte: deget, penis sau jucarii sexuale, si este practicat atat de cuplurile homosexuale cat si de cele heterosexuale. Statistic, o treime dintre cuplurile homosexuale nu practica sex anal, iar o treime dintre cele heterosexuale il practica ocazional si 10% frecvent. Din cauza numarului mare de cupluri heterosexuale comparativ cu cele homosexuale, in numere absolute, sexul anal este practicat mai mult de cuplurile heterosexuale.

Atitudinea fata de sexul anal difera atat la nivel personal cat si la nivel legal, existand unele regiuni in care sexul anal este interzis prin lege. Biserica este impotriva sexulul anal pentru ca prin aceasta practica sexuala nu se poate obtine o sarcina, rolul sexului fiind reprezentat de conceperea unui copil.

Regiunea anala contine un numar mare de terminatii nervoase, aceasta fiind motivul pentru care unele cupluri reusesc sa obtina placere prin practicarea sexului anal.

Pentru o sansa de reusita cat mai mare si asumarea unui numar cat mai mic de riscuri, exista unele sfaturi care trebuie luate in considerare la practicarea sexului anal.

In primul rand, acceptarea din partea ambilor parteneri. Sfincterul anal extern trebuie sa fie relaxat pentru a se putea acomoda cu penisul erect.

Igiena locala este esentiala. Anusul trebuie sa fie curat, iar intestinul gol.

Daca esti incepator, ia-ti gandul de la sex anal. Sexul anal presupune o orarecare experienta si cunostinte de anatomie, in absenta carora placerea potentiala a sexului anal se poate transforma rapid in durere/neplacere – pentru ambii parteneri!

Chiar si in prezenta unei relaxari eficiente este nevoie de lubrefiant pentru a facilita penetrarea, iar miscarile trebuie sa fie fine.

Dupa sex anal e importanta asigurarea igienei inaintea practicarii altui tip de sex (vaginal sau oral) pentru a prevenii infectiile bacteriene.

Foloseste neaparat un prezervativ. Chiar daca nu se vad, exista un numar foarte mare de bacterii in anus/rect.

Indiferent de pregatirile care se fac anterior sexului anal, indiferent de masurile de siguranta care se iau, sexul anal prezinta niste riscuri care trebuie cunoscute.

In primul rand, bolile cu transmitere sexuala pot fi contactate si prin sex anal. Ba mai mult, unele se transmit mai usor prin sex anal. Astfel, prin sex anal se pot transmite HIV, hepatita A, hepatita C, HPV, Escherichia coli, Chlamydia, herpes genital, gonoree si multe alte boli cu transmitere sexuala.

Indiferent de lubrefierea folosita sau de finetea actului in sine, regiunea anala este foarte sensibila si pot aparea leziuni/fisuri atata ale mucoasei anale cat si ale sfincterului anal. In functie de frecventa practicarii sexului anal (si a aletor caracteristici individuale), sfincterul anal poate suferi modificari care pot determina un grad de incontinenta anala.

Chiar daca penetrarea anala nu poate determina aparitia unei sarcini, in cazul eliminarii spermei din anus si intrarea in contact cu vaginul, poate determina patrunderea spermatozoizilor in uter si migrarea catre ovul cu fecundarea lui.
Sper ca ti-am fost de folos!
Multa sanatate!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sexul anal este o perversiune sexuala care poate aparea intr-un cuplu, dar numai dupa mai multi ani de rodaj. Nu are nici un sens sa iti incepi viata sexuala cu asa ceva, incepeti viata sexuala normal si dupa 2-3 ani, daca totul merge bine si va doriti amandoi foarte foarte mult, puteti incerca. daca tu ai cea mai mica ezitare, nu o faceti si gata. Nimeni nu te poate obliga.

| Dash a răspuns:

NU o face!
Sexul anal e un lucru Ridicol si Stupid!
Poate ar fi placut pentru el dar pentru tine nu cred...

| AnGeL a răspuns:

Nu o face

| blaxy a răspuns:

Dash hai las-o mai moale...cum poti sa spui asta daca nu ai incercat?

e ceva normal.eu iti pot spune sa incerkati numai ca spune-i sa aiba grija si sa nu se grabeaska,, si desigur daca vrei si tu asta.

daca el este gata sa te accepte virgina si sa nu o faceti vaginal, apoi fa si tu ceva pentru el.(sa nu se duka pe la altele_

| CARMENCITA a răspuns:

Din ce am auzit de la altii, am citit pe net sfatul meu e sa nu faci.Am vazut la tv.actori de filme pentru adulti care spuneau femeile si barbatii ca nu este placut. Daca ai tu astfel de ganduri si nu ca vrea prietenul ai putea intr-un viitor indepartat sa faci cu sotul tau dupa cativa ani de casnicie, desi mai bine nu.Gandeste-te la microbi, sanatate si la tine.Aia din filme fac asta tocmai ca altii sa nu faca, e o fantezie si pentru bani ca nu au incotro.Scuza-ma ca-ti zic daca as fi in situatia ta as zice ca acel barbat nu ma iubeste si nu cauta o relatie serioasa daca vrea asa ceva si vrea doar sex.Actorii din acele filme fac sex normai cu iubitele lor.Si oricum femeile nu simt nici o placere.Nu-ti pot da mai multe detalii aici despre asta.Eu zic sa faci dragoste cu un baiat care te iubeste si nu-ti cere asta la varsta potrivita si protejat.E pacat sa-ti incepi viata sexuala asa. Daca esti prea tanara mai asteapta cu sexul chiar si cel normal.Vezi ca si de la sex oral se pot lua boli, cum ar fi cancer(HPV).

| Any_6060 a răspuns:

Este alegerea ta. Dar te sfatuiesc sa nu faci niciodata ceea ce nu vrei doar ca sa ii faci pe plac unui baiat. Sexual anal in sine nu stiu cum e, las sa precizeze altii. Daca faceti sex anal si va hotarati pe urma sa o faceti si vaginal aveti grija deoarece se pot transmite bacterii din anus in vagin. Adica aveti mare grija la igiena. Si de ce vrea el neaparat anal daca nici vaginal nu ati facut-o? In locul tau subiectul asta m-ar pune pe ganduri happy.

| necu91 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa o faceti vaginal mai intai sa va saturati de asta si dupa sa incercati anal. si for the record sexul anal doare daca nu esti actrita de filme xxx. cel putin pana se invata rectul tau cu dimensiunile unui falus. happy

| Kaℓi a răspuns:

Draga, un fund e un fund... mi se pare cam gay din partea lui sa-si doreasca asta!
Si tu cred ca ne minti! "ar vrea s-o facem si anal"... ce cauta "si" acolo, daca zici ca esti virgina?
Bafta! si nu uita, relaxarea e totul happy si lubrefierea laughing