| Kleb a întrebat:

Salut, am 15 ani si nu reusesc sub nici o forma sa imi fac o prietena...sunt prea timid sa bag fetele in seama, urat nu sunt! Ce sa fac? happy Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Plato a răspuns:

In primul rand sa bagi la cap ca aspectul nu conteaza, frumusetea e relativa deci nu poti sa zici ca nu esti urat. Pentru unii esti urat cu spume pentru altii nu, frumusetea e in ochii privitorului. Mai apoi, 15 ani e mult prea devreme pentru asa ceva, e prematur sa te gandesti la relatii deoarece tu, copil fiind, habar nu ai ce inseamna o relatie adevarata. Deci, daca vrei a-mi urma sfatul, concentreaza-te pe scoala si cariera ca astea sunt de varsta ta. Totodata, degeaba te "bagi in seama", o singura persoana ti-e predestinata deci e futil sa incerci sa grabesti lucrurile.

| Kleb explică (pentru Plato):

Mersi

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Plato):

Aspectul conteaza, indiferent daca crezi sau nu.

| Plato a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Conteaza pentru femeile destrabalate si barbatii ratati. Domnii si doamnele sunt atrase de caracter, educatie si inteligenta.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Plato):

Vorbesti tampenii cat tine de mari. Nu-mi spune ca tu cand vezi o femeie frumoasa nu te atrage

| Plato a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Dar n-o sa am niciodata o relatie cu o femeie ce e doar frumoasa. As renunta oricand la frumusete in favoarea intelectului.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Ai renunta pe dracu, numai oamenii urati sustin treaba asta... "fizicul nu conteaza".
Primul aspect dupa care judecam un om este aspectul lui fizic.
Deci dintre una frumoasa si desteapta, si una urata si desteapta, ai alege-o pe aia urata? Te minti singur.
Daca te uiti la Levi, te sfatuiesc sa analizezi de 100 de ori ce zice el.
Inteligenta si caracterul, nu te atrag sexual, cum o face fizicul, asadar nu-mi spune tu mie ca asta e frumoasa https://imgur.com/a/3ZPd5jz
Si ca ai alege-o pe ea, in locul asteia: https://imgur.com/a/ICbrPTA
Un chip mai frumos si mai simetric arata faptul ca persoana este mult mai sanatoasa, fertila.
Asa isi alegeau femelele inainte partenerii, si asa faceau si partenerii.
Instant poti sa spui despre cineva daca are un aspect frumos, sau nu.

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Poate tu judeci oamenii dupa aspectul fizic, dar sa lasam generalizarile. Nu stiu cine e Levi dar cu siguranta o sa ma interesez. Mai apoi, "sanatoasa si fertila", serios? Chiar pana acolo poate ajunge un om infatuat? Daca nu e 100% sanatoasa nu ajunge la rangul tau? De asemenea, ai zis ceva important: "asa isi alegeau femelele INAINTE". Stimabile, permite-mi sa-ti amintesc ca nu esti in 20.000 B.C. sa-i dai cu bata in cap si s-o duci in pestera. Oamenii sunt fiinte rationale si trebuie sa si judece nu doar sa admire.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Stimabile, permite-mi sa-ti amintesc, recent am descoperit cum sa convietuim si cum sa ne folosim inteligenta, abia acum 100 de ani si-au primit femeile dreptul la vot, iar in urma cu 150-200 de ani inca se facea in draci pedeapsa cu condamnare la moarte, se faceau torturi, etc... inca suntem la stadiul de animale, chiar daca nu ne comparam cu nici unul din punct de vedere intelectual.
Pe langa aceste idei cum ca "aspectul fizic nu conteaza", avem in spatele nostru sute de mii de ani de evolutie.
De aceea un barbat frumos, cu ATITUDINE, bine imbracat, si cu bunuri materiale, o sa atraga mult mai multe femei, deoarece barbatii Alfa sunt cei care atrag sexul feminin cel mai mult, si prin atitudinea lor dominanta, dar si prin felul cum arata.
Daca aspectul fizic nu conta, nu te mai simteai intimidat de anumiti oameni cand se uitau la tine.
Judeci involuntar, atractia fizica e involuntara, uite-te la pozele alea si contrazice-ma, chiar vreau sa te vad ca faci si prostia asta.
Si ai dreptate, nu e bine sa fii cu una doar pentru ca e frumoasa, daca e asa mai bine merg la c**ve, dar e o prostie sa spui ca aspectul fizic nu conteaza, si ca doar interiorul e important.
Cand erai mic, nu stiai tu de chestiile astea, nu tineai cont de astfel de reguli, si erai atras de cele mai frumoase fete la momentul ala, de ce oare? Erai cumva un materialist? Oamenilor le plac cele mai simetrice si frumoase chipuri.
Nu as sta cu una frumoasa si batuta in cap, dar nici cu una urata si desteapta, cel mult am fii doar prieteni.
Si inca ceva, daca era adevarat ce ai spus tu, acum nu mai era nimeni bagat in "friend zone".

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Nu am zis ca nu sunt oameni care se uita la aspect. Exista si se numesc ratati si parasute, sau folosind termenul mai academic "superficiali". Un om demn cauta o persoana educată, inteligenta, cu un caracter exemplar. Am sesizat ceva in argumentele tale, mai intai oamenii pesterii iar apoi copiii, doua categorii subdezvoltate dpdv intelectual. Deci vezi si tu cine e interesat de aspect. Poate cand eram copil ma uitam doar la frumusete, dar ce bine ca oamenii au posibilitatea de a evolua!

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Pai daca frumusetea nu conta, tu de unde stiai cand erai mic ce e frumos si ce nu?
Tie ti-au intrat in cap numai prostii, d-aia categorisesti niste oameni pe care nu-i cunosti, astfel.
Avand in vedere ca doar 5-10% din timp suntem constienti, esti atras de frumos, nu tu decizi asta, pur si simplu se intampla.
Daca iti place frumosul nu inseamna ca esti neevoluat, tocmai, asta are legatura cu evolutia.
Presupun ca esti, sau ai fost genul ala de copil trist, care statea singur in banca la scoala, nu vorbea cu nimeni si ii critica pe toti... cred ca s-a si facut misto de tine.
Arata-mi si mie un fotomodel urat si mai vorbim.

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Frumusetea e relativa, e in ochii privitorului. Cu siguranta gasesc modele urate daca stau sa caut. Sper ca nu confunzi frumusetea cu corpul tonifiat. Mai apoi, nu zic sa nu apreciezi frumusetea, ci sa nu incepi o relatie doar pentru aspectul partenerului. Copiii ti-i cresti cu sufletul si inteligenta partenerei, nu cu fundul si sanii ei.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Nu e chiar in ochii privitorului.
Si n-am spus ca copiii ti-i cresti cu fundul si sanii, depinde de situatie.
Dac-as avea un amic, nu prea m-ar interesa cum arata atat timp cat e ok.
Daca ar incerca una sa ma agate, m-ar interesa cum arata.

| 1231242 a răspuns (pentru Plato):

Salutări!

Asta a spus-o Platon, nu tu Platolaughing

| Endoryus a răspuns (pentru raMLesS):

Scuzele cu "frumusetea nu conteaza" o spun doar aia urati ca naiba. Poate nu stiai deja asta. Pentru cei care mama natura a fost darnica cu ei, conteaza.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Deci nu conteaza ca ai burta mare cat un dinozaur? ca esti desfigurat facial? cine mai crede minciuni de astea, nu e nimic superficial in a iubi ce e frumos

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Ai dreptate

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Omule inteligenta nu poate sa creeze atractie fizica

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Cea mai mare minciuna

în 2 Octombrie | Plato a răspuns (pentru serban97):
Dar n-o sa am niciodata o relatie cu o femeie ce e doar frumoasa. As renunta oricand la frumusete in favoarea intelectului.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Daca zici tu.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani nu-i o tragedie daca nu-ti faci prietena.
Daca ai atat de mult timp de pierdut, apuca-te de un sport si practica-l, ca-i mai benefic, ajutand la dezvoltarea psihica si fizica, xtremd e importanta pentru tine, la varsta asta.
De prietene o sai timp toata viata... ai rabdare acum si fa sport pentru tine!

| Romanul86 a răspuns:

Femeile nu stau cu bărbați proști! Deci fi deștept! Nu contează că ești timid sau urât contează să nu fi prost.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Romanul86):

Inteligenta nu creeaza atractie

| Romanul86 a răspuns:

Nici prostia nu creează atracție. Trebuie să dovedească că e bărbat adevărat inteligent, puternic și faptul că ea pentru el nu e o păpușă sexuală.

| Codrinn69 a răspuns:

Am fost si eu ca tine, vei scapa de asta in timp avand in vedere ca esti copil deocamdata.