| RxEx a întrebat:

Am 16 ani si am penisul curbat putin spre stanga.,...
Asta din cauza masturbarii pe care o practic de 3 ani.
Daca am o erectie lenta(foarte lenta) penisul se curbeaza de la jumatate spre stanga iar o jumatate din el e subtire cealalta cu capul penisului e mai graosa...isi revine imediat cand intra in ercetie si e nu mai am nici o problema...e la fel de grost tot dar doar ca e putin curbat dpre stanga din cauza masturbarii.
Am luat in calcul boala peyronie si m-am interesat foarte mult despre ea,.dar eu nu am erectii durereoase si nu am nici o placa fibroasa..si in plus apare doar la barbati peste minim 30 de ani.
nu am penisul curbat decat foarte foarte putin spre stanga in erectie., treaba e sa nu fie o slabirea e muschilor pelvieni sau o slabire a muschilor penisului pe partea stanga,.
Mam decis sa ma las de masturbare dar oricuum nu am facut-o prea des.o data pe zi in ultima vreme sau de doua ori maxim... oricum e ff mult si asa pentru ca trebuie de 2 ori pe saptaman eventual.
Ce pot sa fac ca sa nu mai patesc asa?
Eu am purtat tot timpul boxeri si sa nu fie de la asta pentru ca eu am purtat penisul pe partea stanga.
Ce pot face ca sa isi revina,,
Nu vreau sa merg la doctor.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Curbura penisului se datoreaza formei si marimii cavernelor din cei 2 corpi cavernosi care impreuna cu corpul spongios formeaza penisul. In momentul umplerii cavernelor cu sange, aceasta prin presiunea exercitata asupra peretilor cavernelor cauzeaza deformarea lor si asta va avea drept efect umflarea/dilatarea mai intensa intro anumita parte si implicit indoirea penisului in sens opus.Este de natura genetica si nu se poate corecta prin interventie chirurgicala sau o alta metoda. Multa sanatate.

| RxEx explică (pentru corbulalbrosu):

Si pot avea contacte sexuale?
Ma va ingreuna treaba asta?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RxEx):

Marea majoritate a barbatilor au penisul curbat mai mult sau mai putin, in toate directiile posibile. De obicei curbura nu este atat de evidenta/puternica incat sa ingreuneze catusi de putin actul sexual. Fiecare barbat in functie de directia deviatiei va gasi si adopta cea mai optima pozitie de sex.In consecinta ai putea avea un motiv de ingrijorare doar daca erectia nu ar fi suficient de puternica dar cu privire la problema ridicata de tine nu ai de ce sa-ti faci probleme.Multa sanatate.

| RxEx explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos!
Am fosr foarte stresat zilele astea in legatura cu aceasta problema!

8 răspunsuri:
| Bogdan1o a răspuns:

Salut. E normal sa fie curbat într-o parte. Stai liniștit. N-ai nici o problema

| Pământul a răspuns:

Eu am avut penisul curbat 12 grade la stanga datorita masturbarii (am folosit raportorul industrial al bunicului). oricum, cand am aflat asta, dupa vreo 6 ani de masturbare cu mana dreapta, am decis sa schimb mana cu care dau masturbul. spre surprinderea mea chiar a functionat. de cand o frec cu stanga mi s-a redus curbarea cu doua grade. stiu ca nu e mult si ca e greu sa ajung chiar cum era inainte mai ales ca acum mi-am si inceput o alta viata sexuala dar nu vorbesc despre asta aici. ce vreau sa zic e freaco invers si isi revine.

| Emilian65 a răspuns:

Vezi unde duce masturbarea? La deformarea si curbarea penisului. Faptul ca ai tinut penisul mai mult pe partea stanga, nu asta ti-a curbat penisul. Majoritatea baietilor poarta penisul pe parte stanga si nu au penisul curbat spre stanga.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Stai linistit, o poti freca in continuare!

| c0ntsimplu a răspuns:

Mai schimba si tu manawinking