| VictorRM a întrebat:

Salut, am 17 ani si nu pot sa desfac penisul, marime cred ca este normala aproape 18cm in stadiu de erectie normala in timpul dusului se mai mareste aproape de 19-20. Cu igiena stau bine il spal mereu, si inauntr-ul lui am o crema de baie care bag sub pielita si dau dau cu apa, sunt virgin, o sugestie ceva? Cand nu este in erectie pot sa-l desfac foarte usor far dureri nimic si se si scoala in acel timp nu ma doare nu nimic doar ca nu pot sa-l mai bag la loc si astept sa "moara" ca punct de reper cred ca nu este caura pieli destul de mare il am cam gros si cand incerc sa-l desfac cand e in erectie ma ustura/doare ca-l strange, si cand il ating desfacut simt o neplacere asa nu stiu cum sa explic, va rog ajutati-ma orice sfat este bun. Va multumesc/

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie fiindca el poate aprecia daca suferi de afectiunea numita fimoza sau de o alta afectiune. Medicul de familie poate aprecia si gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a te trata fiindca cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. Se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larg deoarece in stare flasca reusesti sa-ti decalotezi penisul dar decalotarea devine dureroasa sau chiar imposibila in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste volumul/dimensiunea. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea nu este prea grava, (se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri prin metoda rapida si anume prin folosirea metodei chirurgicale dar asta se foloseste in cazurile mai grave) exista o metoda simpla ce poate fi folosita prin aplicarea/efectuarea ei acasa, prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate! Un penis sanatos si perfect functional trebuie sa se poata decalota extrem de usor si in stare de erectie. Acceseaza urmatoarele materiale educative pentru a-ti da seama cum trebuie sa arate si penisul tau. https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90;;; https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek Multa sanatate!

| VictorRM explică (pentru corbulalbrosu):

La medicul de familie am fost, mai rusinat mai presat de frica ca nu o sa am o viata normala (sexuala) m-am dus, mi-a zis ca e perfect normal doar ca "am in cap o frica" si are un gram de dreptate pentru ca nu am specificat asta, dar ma mai ambitionam si reuseam sa-l decalotez, si nu ma durea deloc.Dar dupa o zi doua nu mai puteam. Decat durere am frica sa fiu sincer ca daca sa zicem ca incerc, reusesc pana la urma dar cu 2, 3 incercari repetate se lasa acea piele.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru VictorRM):

Folosind unul dintre unguentele precizate pentru a inmuia pe cat este posibil pielea preputiului si pe urma sa folosesti pentru intinderea celulelor din piele a asa numitei metode Beauge, care de fapt este o masturbare insa executata doar in stare flasca, si intinderea cu ajutorul a 2 degete pana la limita aparitiei durerii a acelui inel fibros mai dur si putin elastic existent in capatul extrem al preputiului, vei reusi sa maresti/largesti deschiderea preputiului ceea ce va permite ca in scurt timp sa reusesti sa efectuezi decalotari cat mai usoare.

Răspuns utilizator avertizat
| NicuSabrina a răspuns:

Salut. Iti recomand un produs care nu este doar pentru potenta. Am avut si eu ceva asemanator ca tine si am rezolvat cu acest produs http://caldera-ee.com/upgrade-picaturi-pareri-pret-forum/