| Links a întrebat:

Salut, am aproape 16 ani si am o problema. Ma masturbez cam de la 13 ani, nu sunt genul de 2-3 ori pe zi. Am perioade cand 1 data pe saptamana, alteori 1 data pe zi, alteori de 2 ori pe zi(rar asa ce mult). Eu tot incerc sa ma stapanesc, dar ma excit aiurea, de la orice femeie goala de pe net, etc stiti si voi. Si masturbarea mea acum, prima ejaculare, cu un film porno in fata dureaza cam 20 secunde straight face A doua ( daca mai "pot" ) putin mai mult sa zic inca 40 secunde... Intrebarea mea este ca daca la filmele astea, ejaculez asa repede, la un act sexual ce o sa ma fac straight face Si e prea tarziu? Adica daca ma opresc acum sau raresc considerabil masturbarea o sa pot "sa nu ma termin" in cateva secunde cu o fata? Pentru ca imi este clar, ca daca ma excit asa tare, daca ma atinge o fata sau mai mult o sa ejaculez imediat si ea pauza. Stiu ca e cam prematur la varsta mea, dar ma gandesc, si incerc sa fac ceva sa nu se ajunga la asta pentru ca am mai citit pe forumuri si cam toata lumea are problema asta, dar ei totusi vorbesc de 15 minute, 20, si fata tot nemultumita e... Deci in concluzie ce stafuri mi-ati putea da, fara batjocura, si daca, cum am zis mai sus, ma opresc sua raresc foarte mult masturbarea, o sa ajute cu ceva? Sau e prea tarziu? Sau ce pot sa fac.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand renunta la pornografie. Pornografia este interzisa minorilor, nu aiurea, ci pentru protectia lor, fiindca determina probleme de potenta daca este folosita de copii. Ai 16 ani, ar trebui sa fii suficient de inteligent incat sa nu accesezi ceva ce iti este interzis pentru binele tau.
In al doilea rand, foloseste masturbarea ca sa-ti cunosti corpul si reactiile, ca orice adolescent cu cap. Numai prostii dau repede repede sa termine si gata. In mod normal, folosesti masturbarea tocmai ca sa-ti cunosti corpul, sa inveti sa te abtii.
Ia o mica pauza de masturbare (sa zicem 3-4 luni). pentru a invinge dependenta ai grija sa fii extrem de obosit seara cand te bagi in pat (ca sa nu ai chef) si sa nu fii ispitit (renunta in aceasta perioada la calculator, TV, etc, ca sa nu te ispiteasca).
Apoi, reia masturbarea, intr-un ritm mai rar (maxim de 2-3 ori pe saptamana), dar controlandu-te si fara pornografie. De fiecare data cand simti ca te apropii de ejaculare, opreste masturbarea si abtine-te si tot asa, pana reusesti macar sa te tii 30 de minute.
Vei avea oricum probleme si la inceperea vietii sexuale. Dar daca faci exercitiile astea de pe acum si nu te grabesti sa-ti incepi viata sexuala inainte de majorat, le vei rezolva in 1-3 ani de activitate sexuala. Sigur ca va trebui sa ai o partenera intelegatoare si inteleapta care sa renunte la palcerea ei cativa ani pana te vindeci, dar asta nu e imposibil.
Te poate ajuta si un psiholog sa scurtezi procesul.

| Links explică (pentru Brigaela):

Am inteles... oricum eu nu sunt genul de aventura de o noapte, numai ca tentatiile astea mai ales daca dau peste o perversa straight face Am sa fac ce mi-ai zis sper sa reusesc si sa gasesc pe cineva care chiar va merita efortul! Multumesc!

| crysalys1 a răspuns (pentru Brigaela):

Mama frate...dar desteapta mai esti. Toata chestia asta este o mare prostie. Totul porneste de la creier. Daca acolo reusesti sa stapanesti situatia restul e floare la ureche. Fazele astea cu abtinerea cateva luni sau ca in 1-3 ani va trece este o prostie. Daca u nu reusesti sa te stapanesti pot sa treaca si ani de zile si nu va trece. Du-te la un psiholog si el iti va explica mai bine cum sta treaba.

| Brigaela a răspuns (pentru crysalys1):

Se poate si fara psiholog, dar mai greu.
Nu e chiar asa de floare la ureche, obiceiurile vechi se inving greu si multi tineri au mari probleme cu ejacularea precoce. Dar se poate corecta, cu vointa si cu ceea ce am spus mai sus.

8 răspunsuri:
| lăngătinemereu a răspuns:

Si eu ma mastrubez de 2 -3 pe zi si am 14 ani si de la 13 ani ma mastrubez nu stiu si eu vreau sa nu mai ma mastrubez dar te smiti ciudat nu stiu de ce?

Răspuns utilizator avertizat
| Links explică:

Andrei, am spus eu cumva ca nu mi se? laughing Sau ti-ai postat profilu?

| Irimia_Alexandra_1992 a răspuns:

Uite eu am 19 ani si am un iubit si exact ca tine si am incercat sa fac sex cu el dar s-a terminat in 10 min, incearca sa ii spui mamei tale pana nu e prea tarziu