| Stranik a întrebat:

Salut,am nevoiie de ajutor, sunt a12a si am o hadicapata de profa la biologie si din prima zi a dat un proiect,este legat de sarcina si avort,prima intrebare este in cat timp dupa relatia sexuala o fata,femeie poate simti ceva schimbari si a doua intrebare este cat costa sa faci un avort si etapele aceste proceduri,si termenul limita,pe net este informatie dar multa este inutila si pe la medici sa intreb nu prea am chef, multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| tuGatita a răspuns:

Cica primele schimbari ar aparea dupa cel putin doua saptamani. unele femei simt chiar din momentul conceperii ca urmeaza sa fie mame (in cazul in care copilul e dorit) pe cand altele, pana nu se observa burta (adica dupa 3-4 luni) nu au nici un simptom. simptomele sarcinii le gasesti pe net sa le enumeri. Iar in legutura cu avortul: in primul rand se poate face fara insotitor daca fata are cel putin 18 ani, altfel are nevoie de semnatura unui parinte. Pana in 4 sau 6 saptamani un avort prin aspirare costa in jur de 200 de lei, depinde de la doctor la doctor, daca sarcina e mai inaintata pretul si riscurile cresc. se ajunge cam la 500 de lei. termenul limita este 12 saptamani. in cazul in care e depasit nu este indicat un avort deoarece mama isi poate pierde viata, poate ramane sterila sau cu diverse traume. Este indicat si posibil de efectuat un avort doar in cazul in care viata fatului e oricum in pericol sau daca pune in pericol viata mamei si sarcina nu poate fi dusa la bun sfarsit. Pana in 4 saptamani se poate face avort medicamentos, costa 500 de lei toata procedura, insa nu se face peste tot. In legatura cu modurile de a face avort, cu procedurile si efectele le gasesti pe net si nu e asa mult de scris. eu ti-am dat doar cateva idei, cele importante

5 răspunsuri:
| Silviu591 a răspuns:

Vai de capul tau, esti a 12-a si inca mai ceri sa-ti faca altcineva temele...

| Stranik explică (pentru Silviu591):

Nu am cerut sa mi le faca....am cerut doar ceva inf utila...

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce am eu impresia ca asta nu e o tema?

| tuGatita a răspuns (pentru suntserios):

De ce am aceeasi impresie? laughing

| neutrino a răspuns:

Nu am inteles bine cine e handicapata...