| Kamelia69 a întrebat:

Am o intrebare catre fete!
Imi curge un lichid de culoare alba-galbena, mi sa inceput ciclu sau nu.Nu ma doare nimic. Ce inseamna asta?
Si daca nu-i cum ii ciclu, dar cum imi voi da sama ca mi sa inceput ciclu?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia este o scurgere vaginala de sange. Iti vei da seama ca a aparut cand secretia va fi rosie sau maronie, apoi se va transforma in sange curat (cum iti curge cand te tai la deget).
Secretia vaginala albicioasa apare cu circa doi ani inainte de prima menstra. In mod normal nu este galbena, asta apare doar daca nu respecti regulile minime de igiena (spalat dimineata si seara, schimbat chilotul la 12-14 ore si pijamaua la 2-3 nopti, spalarea lenjeriei intime la temperatura inalta si calcarea ei cu fierul incins inainte de fiecare purtare)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vorbim de leucoree sau poale albe cum este cunoscută în popor. Este fiziologică.
Menstra debutează cu eliminarea unei secreții de culoare maronie, o lună, două după care se va instala și menstruația, pirederea de sânge care va avea loc o dată la 26-30 de zile.
Pa, pa.

| annkaa a răspuns:

CEAuhappy
asta inseamna ca iti va veni ciclu.nu ca ti-a venitlaughing)
cand iti va veni iti vei pata chilotii de sangelaughing

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Iti curge ceva rosu din curcubeul tau dintre picioare.n-ai cum sa nu iti dai seama

| Bianca1864 a răspuns:

Chestia asta se numeste lichid premenstrual.adica menstruatia ti-ar putea veni in urmatoarele lunii.cand iti va veni ciclul poti avea dureri de burta, ameteli, greturi. funda? plz.

| Bubuletsss a răspuns:

Buna. Nu ti-a venit ciclu. Acel lichid de culoare alb-galben e scurgere vaginala si o sa iti vina peste cateva luni :*. Stai linistita :*. Si iti vei da seama cand vei avea o pata marionie pe chiloti.

| Kamelia69 explică:

Bianca
eu itrebarea asta nu am pus-o p/u Funda

| Bianca1864 a răspuns (pentru Kamelia69):

Stiu.doar te-am intrebat. oricum nu am raspuns pentru funda.chiar vreau sa te ajut pentru ca toate am trecut si vom trece prin perioada asta