| Bnder a întrebat:

Salut, am o intrebare mai ciudata: daca cand penisul meu nu e in erectie, il pot decalota de tot dar cand e in erectie abia ajunge sub cap si nu pot sa trag preputul de pe tot glandul inseamna ca am fimoza?
Mentionez ca preputul nu e lipit de gland doar prin ata, ca am 16 ani si penisul are 15 cm

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Penisul tau este afectat de boala care in termen medical este numita fimoza. In functie de cat de mare este suprafata de pe care poate fi retrasa pielea preputului, iti dai seama de gradul de decalotare (dezvelire/dezgolire) a glandului penian (capul penisului) aflat in starea sa atat normala/naturala adica cea flasca cat si in cazul in care penisul este in stare de erectie. In functie de marimea suprafetei care poate fi decalotata, d.p.d.v. medical clasificarea fimozei este prezentata si precizata dupa cum urmeaza in urmatorul tabel :
Clasificarea fimozei:
Fimoza Gradul I - preputul complet retractabil cu inel stenotic in teaca
Fimoza Gradul II - preput partial retractabil cu expunere partiala a glandului
Fimoza Gradul III - preput partial retractabil doar cu expunerea meatului
Fimoza Gradul IV - fara retractibilitate.
Informatiile complete si explicatiile necesare in legatura cu aceasta afectiune a penisului sunt prezentate in articolele :
https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza
https://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83
Iti indic sa citesti cu atentie si raspunsul urmator in intregime si pe urma sa tragi concluziile care sunt valabile in cazul tau :
https://www.tpu.ro/......-14-cm-nu/
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ceea ce ai descris tu este FIMOZA.
Te sfatuiesc sa mergi la un consult cu un medic urolog, sa constate gradul fimozei si sa propuna tratamentul sau interventia chirurgicala, in functie de gradul pe care-l ai tu.
Fimoza nerezolvata poate duce la complicatii dureroase, la operatii si la imposibilitatea intretinerii unui act sexual.

| Sofer a răspuns:

Dacă te referi la aceea ața din spatele capului. Nu ai ce sa ii faci ca aia o avem toți.