| KJF a întrebat:

Salut am o intrebare puteti sa ma ajutati va rog? Am avut relatie pentru prima data in ultima zi de menstruatie si a fost neprotejata, dupa aceea nu am mai avut. E posibil sa fiu însărcinată? Menstruatie am avut in fiecare luna si nici simptome nu am niciunul, doar ca sînii sunt moi si ma dor iar burta creste, deja sunt 4 luni de cand am avut relatie. Aum facut 5 teste si au ieşit negative. E posibil sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ultimul sex neprotejat a fost intretinut probabil ca in a 4-a, 5-a, sau a 6-a zi a CICLULUI menstrual care a inceput odata cu prima zi de menstruatie, se poate considera ca formarea unei sarcini in acel moment al ciclului si in urma respectivului sex, a fost IMPOSIBILA. Aceasta apreciere este intarita si confirmata si de producerea celor 4 sau 5 MENSTRUATII produse intre timp, cat si pe baza celor 5 teste de sarcina care au avut acelasi rezultat NEGATIV de fiecare data. In concluzie este IMPOSIBIL ca in acest moment sa existe o sarcina instalata in uterul tau. Acea impresie de crestere a burticii tale este pur si simplu rodul paranoiei instalate in mintea si starea ta psihica. Tot ceea ce va trebui sa faci pe viitor se reduce la a incepe sa gandesti logic si rational. Multa sanatate!

| KJF explică (pentru corbulalbrosu):

Ms, sper sa fie asa.

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Eu stiu cazuri in care da, poti avea menstra pana in luna 7-8 de sarcina.
Plus de asta, dupa ce copilul se formeaza, deci dupa primul trimestru, nu mai iese pozitiv testul de sarcina. Poti identifica sarcina doar ecografic.
Daca burta ta creste fara motiv intemeiat (gen, mananci mult), sfatul meu ar fi sa consulti un ginecolog, ca sa fii sigura. Chiar ieri vorbeam cu o tipa care a descoperit in luna a 4a ca e gravida. Fix asa ca tine, ii crestea cate putin burtica. In rest, nimic

| KJF explică (pentru sofisis):

Ms doar ca testele le-am facut in primul trimestru si la ginecolog am fost atunci dar a zis ca nu vede nimic si posibil nu sunt