| PisicutaMea a întrebat:

Salut.Am o mica mare problema.Este o poveste mai lunga.Sa incepem cu inceputul.Cand eram mai mica acum vreo trei patru ani am cunoscut un baiat.Mama mea si tatal lui se cunosc de cand erau tineri.El invata la tara la bunicii mei,dar pentru ca profeorii nu-si prea dadeau interesul sa-i invete,mama lui m-a rugat sa-l ajut la limba engleza, franceza, mate si romana.Atunci nu ii dadeam prea mare importanta, dar cu timpul nu stiu ce s-a intamplat dar a inceput sa-mi place de el in adevaratul sens a cuvantului.Mai demult mi-a dat id lui si eu pe al meu, iar cand mi-a cerut nr de tel nu i l-am dat chiar daca a insistat.De un an invata la alta scoala in oras, iar cand merg eu la bunicii mai merge si el acasa si facand acest drum in fiecare sfarsit de saptamana nu stiu ce s-a intamplat dar... Tatal lui i-a spus mamei mele ca lui ii place de mine.Dar este oare adevarat? Eu sunt mai timida.Sutem de varste apropiate e dif intre noi de 5luni.Sunt prieteni si atat.Ce as putea sa fac sa-i atrag atentia? Sa vad daca chiar ma place asa cum a spus tatal lui.Cu teoria stam bine, dar practica ne omoara! kissCine ma juta primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Alexakos a răspuns:

Buna. hmm. deci ai putea cand de mai intalnesti cu el sa stati sa povestiti si sa pui mana ta peste mana lui (daca stati pe o banca/canapea/pat unul langa altul si aveti mainile apropiate). sau i-ai un lucru/obiect si fa-l sa vina sa-l ia. tu tot fugi si la un momendat cand e langa tine stai cu fata la el si cu mainile (cu obiectul) la spate. daca aveti acea clipa de cateva secunde in care stati si va uitati unu in ochii celuilalt, te place.
alta. sa iei o inghetata sau o acadea si dupa ce lingi/sugi (inghetata/acadeaua) dai si lui sa vezi daca accepta. sunt tot felul de exemple. dar daca a spus taicasu ca te place ce mai vrei? e clar ca te place. ca altfel nu ar fi spus-o la maicata.

| PisicutaMea explică (pentru Alexakos):

Buna faza cu acadeaua/ingheta, dar pana atunci mai este drum lunggggg

8 răspunsuri:
| Daiana03 a răspuns:

Sa te bagi mereu in seama pe diverse discutii, sa ii zambesi, sa ii faci mici complimente, il privesti insistent atunci cand va vedeti, te uiti in ochii lui etc. si daca vrei sa vezi daca te place cel mai bine ar fi sa il intrbi. sper ca te-am putut ajuta, pup :*

| TomiiiTza a răspuns:

Buna. Te voi ajuta eu happy. Deci. Nu trebuie neaparat sa-i atragi atentia, ci vorbeste cu el, gaseste subiecte in comun cu el, fa-l interesat de tine. Trebuie sa va cunoasteti mai bine si sa va impartasiti gandurile unul celuilalt. Nu-l cauta prea des, deoarece isi va pierde interesul pentru tine. Daca nu esti pasionata de el atat de tare, in 99% din cazuri, iti va cauta prezentawinking. Mie asa mi-a iesit. Si intreaba-l cand nu se asteapta, : ''Chiar iti place de mine?'', s i vezi cum reactioneazawinking. Daca spune da, tu spui ceea ce simti. Nu-i nimic de pierdut. Iti incerci norocul, capatand experienta. Sper ca te-am ajutat. Funda? happy

| PisicutaMea explică (pentru TomiiiTza):

De cand mi-a spus indirect ca-i place de mine a trecut ceva vreme si nu a mai dat nici un semn in acest sens.Ne-am mai intalnit de mmulte ori, dar niciodata nu putem fi singuri, deoarece ori e mama mea cu mine, ori tatal lui cu el.Deci ce-i de facut?

| PisicutaMea explică:

Teoria o stiu si eu.Am incercat sa fac altceva stiu ca nu e corect dar ce sa fac.Mai aveam un id de care el nu stia si am inceput sa vorbim, am mai descoperit lucruri care nu le stiam, dar nu stie ca sunt"eu"stie ca e altcineva.Cand am inceput sa vorbesc cu el pe mess sub o alta "identitate" am fost parca mai usor sa ma destainuui.El a dat de intels ca ar vrea sa ne intalnim in oras,dar cum sa apar acum eu? Ce va spune? Cum va reactiona? Greu, poate am mers prea departe? Nu stiu ce sa fac, dar nu cred ca as putea sa apar in fata lui, cred ca ar fi socat, mai ales ca nimeni nu stie ce am facut.

| DmxSDoG a răspuns:

Dupa cate vad din ce ai zis ca si el ii timid ca eu zis lu tataso acum nu stiu. trebuie sa fac careva primul pas. de preferat el in locu lui de as fi timid tias aduce o floare. da asa nu stiu. la fete ii mai greu. la baieti mai dadeam sfaturi. sper sa fiti impreuna mai mult nu am ce sa zic. ce ai putea sa faci tu ar fi sa zicem sa va plimbati voi doi asa pe afara si sa te apropi de el cum ar fi sa il iei de mana. ori cum bafta.

| Stff_Alexander_1996 a răspuns:

Cel mai important lucru este sa te lasi purtata de val. Ceea ce se va intampla va veni de la sine. Succes!

| alexu12 a răspuns:

Pai o metoda ca sa i-i atragi atentia ar fi una de ai spune un compliment cum ar fi ce inima buna ai...si daca i-ti face si el un compliment inseamna ca te place...