| Artemis a întrebat:

Salut happy! Am o mica nelamurire, am avut un incident neplacut in timpul actului sexual prezervativul s-a rupt, am luat in aproximativ 5 ore una dintre pastilele de a 2 a zii Postinor si urmatoarea la 12 ore dupa prima. Dupa aproximativ o saptamana dupa ce am luat medicamentul am avut sangerari vaginale. S-ar fi putut sa fii ramas insarcinata? [intr-adevar inca nu am luat un test sa fiu sigura], dar multi spun ca nu ar avea cum sa fii ramas sad un sfat de la voi va rog sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asemenea, este recomandat consultul de specialitate in urmatoarele situatii:
- in cazul aparitiei unor sangerari genitale abundente.

Utilizarea contraceptiei de urgenta in timpul perioadei fertile reduce riscul de sarcina cu cel putin 75%. Iti poti calcula aici perioada fertila http://www.seximus.ro/articole/calcul_perioada_fertila.php.

Pe de alta parte vechea denumire lasa impresia, falsa, ca pacienta trebuie sa astepte pentru inceperea tratamentului pana in dimineata urmatoare contactului sexual neprotejat. Deaceea trebuie sa le iei imediat dupa contact.

Cum actioneaza pastila de a doua zi?
Hormonul progesteronic (levonorgestrel), administrat in cantitate mare sub forma pastilei de a doua zi, impiedica ovarele sa elibereze un ovul, impiedica un ovul care era deja eliberat sa fie fecundat sau nu permite unui ovul fecundat sa se implanteze in peretele uterin. Eficienta pastilei e foarte scazuta daca s-a depasit termenul de 72 de ore in care poate fi luata conform prospectului. Riscul de sarcina e minim daca pastila e luata in interval de 12 ore de la contact.

Daca este impartit in doua doze, tratamentul se aplica in felul urmator: prima pastila se ia cat mai curand dupa actul sexual neprotejat, dar poate fi administrata in primele 72 de ore. A doua pastila se ia la 12 ore dupa prima. Daca e depasit termenul de 72 de ore pentru prima pastila, de asemenea eficienta tratamentului e considerata aproape zero, cu acelasi risc de sarcina problematica.

Nu e deloc indicat pentru o femeie sa planuiasca un act sexual si ca protectie sa pregateasca pastila de a doua zi.

Contraceptia de urgenta foloseste cantitati uriase de hormoni, daunatoare pentru organism. E vorba de echivalentul unei folii intregi de contraceptive orale luate de-odata.

Pastila de a doua zi nu se ia mai mult de doua ori pe an si in nici un caz de mai multe ori pe luna, pentru ca poate da serioase tulburari endocrine (hormonale), care la randul lor pot genera boli grave.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca pilula de a doua zi ti-a fost prescrisa de ginecolog, ea a scazut riscul de sarcina cu 75%. daca ai luat-o dupa ureche, orice poate fi posibil. Oricum, ai reactii adverse de la ea si trebuie sa ajungi repejor la medic.

| SweetCandy a răspuns:

Nu ai cum sa fii insarcinata. Stai linistita, insa pentru liniste ta poti sa faci un test de sarcina.

Succes!

| AnNyşK a răspuns:

Din cate stiu sh din cate am citit de pe un prospect de la tot asa niste pastile spuneau ca daca apar sangerari inseamna ca ai ramas:-s cel mai bine i`ati un test de sarcinastraight face