| malina444 a întrebat:

Prietenului meu i s-a rupt prezervativul in timpul actului sexual. cel putin asa cred.in momentul in care a terminat a vazut ca prezervativul era spart iar o parte din el.era pe pat.
am luat postinor 2. exista vreo sansa de a ramane insarcinata?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai luat Postinor 2 la indicatia medicului ginecolog, riscul de sarcina este infim, practic zero. Daca l-ai luat cumva dupa ureche, nimeni nu poate sti care e riscul.

| psiholoaga a răspuns:

O parte din prezervativ? Dar ce s-a intamplat, a explodat vreo bomba inauntru?! In principiu, postinorul e eficient. Cu cat il iei mai repede fata de actul sexual, cu atat sunt mai multe sanse sa nu ramai insarcinata. Oricum, trebuie luat pana in 72 de ore (maxim) de la actul sexual si maxim de 2 ori pe an, deoarece are foarte multi hormoni si poate deregla organismul.

| CevaNormal a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata mai ales daca l-ai luat imediat dupa actul sexual, ca si la mine s-a intamplat 2 cazuri de astea, si totul a fost ok, nu a ramas insarcinata....numai ca pe viitor, sa nu va para ca poti sa iei postinor de cite ori vreai, se produc schimbari mari in organism, si poti avea complicatii destul de serioase pe viitor.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu exista nici un pericol, dar atentie, nu poti folosi postinor de fiecare data.

| malina444 explică:

Postinor..pardon

| malina444 explică:

L'am luat dupa 4 ore? e ceva rau:-s? trebuia mai repede?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu, șansele sunt extrem de mici, de 0, 01%.
Pilula de urgență are o doză mare de hormoni care intervine în procesul de fecundare a ovulului de către spermatozoid.
Următoarele luni, ciclul menstrual poate fi un pic dereglat, inclusiv perioada de ovulație.
Folosește prezervativul în continuare (durex sau love plus).
Mare atenție, pilula de urgență se administrează de maxim de 2 ori pe an, nu mai mult.
Poți citi, pentru o bună documentare: www.seximus.ro
Pa, pa.