| Dimi23 a întrebat:

Am o nelămurire, prietenei mele ii întârzie menstruatia, deși a avut toate semnele premenstruale normale. Cu o săptămână înainte ne-am jucat daca pot spune asta si pentru câteva secunde penisul a intrat cu "capul" in vagin (prietena mea este virgină, iar penisul era uscat), sâmbătă cand ar fi trebuit să vină menstruatia a avut câteva picături maronii. Doua luni înainte menstruatia a fost dereglata, prima dată a venit la 31 de zile apoi la 25 de zile si acum nu este. Precizez ca in ultima perioada a facut mult efort fizic, a fost stresata si a spălat vasele cu apa rece destul de mult timp! Astept raspunsul dumneavoastra! Multumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate vorbi de intarziere aici, odata ce fata are ciclul de tip NEREGULAT, dupa cum mentionezi ca-i vine ba la 25 de zile, ba la 31 de zile.
Un ciclul de tip neregulat vine cand vrea el, de aceea nu se poate calcula, estima sau aproxima niciodata, data venirii urmatorului sau data ovulatiei.
Joaca cu un penis in erectie, poate duce la sarcini accidentale, in special daca ai avut o ejaculare anterioara (dupa o masturbare) si i-ai introdus dar capul penisului in vagin, putand ca 1 picatura de sperma sa se scurga involuntar din penis, in primele secunde cand l-ai introdus in vagin si sa o lase gravda, DOAR daca fata era in perioada fertila.
Inca ceva: efortul fizic si spalatul vaselor cu apa rece NU influenteaza ciclul menstrual!

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele afirmate reiese ca ciclul menstrual al prietenei tale este de tip NEREGULAT si din acest motiv lungimea actualului ciclu menstrual va fi (mult) mai lung ca numar de zile, comparativ cu ciclurile menstruale anterioare. Probabilitatea de a se fi format o sarcina este extrem de mica, insa nu si absolut imposibila. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu are nici o treabă spălatul cu apă rece cu ciclul menstrual, nu îl influențează.
Având un ciclu neregulat e de așteptat să întârzie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok
Ea sa tot spele cu apa rece.
Doar ca voi nu trebuie sa va jucati.
Inainte de a face ceva gandeste-te un pic.
Analizeaza bine tot ce se poate intampla.
Dar inainte de a se intampla.
Dupa, e deja un pic tarziu si mai complicat.
Ii va veni, stai linistit.