| Alin4320 a întrebat:

Am o problemă, aseara am făcut-o prima data cu iubita mea, ea era virgină si era si in ultima zi de menstratie. Mentionez ca i-a venit sange dar nu stiu.
I-a venit sange cum am facut sau de la menstruatie i-a venit sange mult?
Mentionez ca nu am ejaculat in ea.
Sunt sanse sa rămână gravidă? Are 16 ani si nu vrem de acum un Baby.
Sunt stresat, va rog ajutați-mă.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt sanse de sarcina (deloc), odata ce fata era in timpul ciclului menstrual, cand practic ovulul nefecundat este expulzat.
Nu este bine ca dezvirginarea a avut loc in timpul menstruatiei, pentru ca, odata cu ruperea himenului se produc leziuni care se pot infecta, din cauza sangelui menstrual.
O fata/femeie poate ramane insarcinata, daca are sex in perioada fertila, care se poate calcula numai pentru cele care au ciclul regulat.
Ovulatia se produce in mijlocul perioadei intre 2 cicluri menstruale, iar perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si dureaza 3-4 zile dupa ovulatie.
De exemplu:
Daca fata are un ciclu care se succede lunar la 28 de zile, ovulatia se intampa in ziua a 14-a, iar perioada fertila incepe din ziua a 10-a si se termina in ziua a 18-a.

Pe viitor, folositi prezervativul de la cap la coada, ca sa va fereasca de sarcini nedorite, infectii si boli cu transmitere sexuala.

| Alin4320 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc, dar tot sunt stresat o să facem, test de sarcina. mersi oricum pentru raspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alin4320):

Daca erai stersat si inainte sa o faceti, cumparai cateva prezervative si le foloseai, ca nu te muscau, mancau sau iti faceau nimic.
ACum trebuie sa suporti consecintele faptelor tale si sa inveti din ele. Ca data viitoare, s-ar putea sa nu mai fiti atat de norocosi.
De data asta, te asigur eu ca nu poate ramane insarcinata, fiind cu mult timp inainte sa inceapa producerea altui ovul.
Nu uita: folositi prezerrvativul intotdeauna, ca va fereste de toate grijile, problemele si va puteti bucura de sex, cu toata fiinta.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vroiai un "Baby", ca iti picau mainile daca scriai copil, foloseai un prezervativ. In rest nu am inteles nimic din ce ai scris.

"I-a venit sangele" Huh?

| Alin4320 explică (pentru suntserios):

A fost virgina si in ultima zi de menstratie ***
Eu nu am stiutt ea mi-a spus doar dupa ce am facut ca este pe STOP.
Si nu am EJACUAT in ea. Deaia vreau sa stiu daca sunt șanse sa fie insarcinată?

| corbulalbrosu a răspuns:

In cele mai multe cazuri, procesul de menstruatie se desfasoara pe o perioada de circa 3-5 zile, astfel ca din acest motiv ultima zi a menstruatiei de regula poate fi de fapt cea de-a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi a ciclului menstrual. Atat pentru informarea ta cat si a celorlalti tineri, trebuie sa stiti/sa intelegeti ca ciclul menstrual incepe odata cu PRIMA ZI a menstruatiei. Avand in vedere ca de regula majoritatea ciclurilor menstruale au lungimea in jur de 26-30 de zile, reiese ca tot de regula zilele PERIOADEI FERTILE incep de obicei cel mai devreme cam de prin cea de-a 8-a sau a 9-a zi a ciclului menstrual. Astfel ca pe baza acestei observatii, constatari, se poate aprecia ca datorita faptului ca actul sexual a fost intretinut posibil/probabil in cea de-a 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual actual, adica cu circa 3-4 zile inainte de a fi posibil sa inceapa zilele PERIOADEI FERTILE cele care reprezinta singurele zile in care se poate forma o sarcina, si avand in vedere si faptul ca NU a ajuns sperma in interiorul vaginului, rezulta concluzia cat se poate de acceptabila/sigura, ca intr-o asemenea situatie atat posibilitatea cat mai ales probabilitatea de a se putea forma o sarcina este de maxim 1-2%, care in fapt inseamna ca teoretic in proportie de 98-99% este IMPOSIBIL sa poata sa se formeze o sarcina, sau sa ramana insarcinata. Multa sanatate!

| Alin4320 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sunt si femei care au ciclul menstrual de 21 de zile.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu sunt sanse, din doua motive:
1. Nu ai ejaculat in vagin.
2. Nu a fost in perioada fertila.
Perioada fertila se calculeaza astfel:
- se stabileste prima zi a urmatoarei menstruatii;
- se vine inapoi 19 zile si se afla prima zi fertila (cand poate ramane gravida);
- calculezi perioada fertila de 7 zile si afli cand este ultima zi fertila.
EX.
Daca ciclul are 29 de zile, iar prima zi de menstruatie este data de 1, atunci prima zi a viitoarei menstuatii va fi data de 30. Din 30 scadem 19 zile si vom afla ca prima zi fertila este data de 11, iar ultima este 17. Este bine sa mai lasam o zi de tampon, atat inaintea, cat si dupa perioada fertila, deci 9 zile.
Este metoda calendarului. O folosesc cu succes. Nu folosesc prezervativ.