| Ionut_Denis_1980 a întrebat:

Salut, Am si eu o mica problema. Sunt cu o fata de 11 luni impreuna, este o fata minunata dar in unele situatii ma scoate din sarite. Acest lucru se intampla zilnic acum 2- 3 luni si de atunci simt ca nu mai am acele sentimente si daca ii spun o sa zica ca vreau sa ma despart de ea. Ca am fost odata la ea si eram nervos si zicea ca nu o bag in seama si ca ce relatie este asta dar ea statea pe telefon si eu stateam langa ea si atunci mi-a scapat ca te-ai gandit vreodata ca m-am gandit sa ma despart de tine si a inceput sa planga si nu mai stiam cum s-o impac. I-a murit bunica acum 7 luni, atunci eu am ajutat-o dar daca ma despart de ea o sa sufere foarte mult. Sunt si cu ea in clasa. In clasa sta pe telefon, observ ca nu ma baga in seama si ma duc in spate sa ma joc pe telefon si incepe sa zica dupa 2 minute ca nu las telefonul si ca nu o bag in seama (ma scoate din sarite). Cand am fost acum afara am stat pe banca, stiam ca nu o iubesc si ca trebuie sa-i zic dar am plecat intr-un parc si acolo am facut poze, ne-am mai si pupat etc. Atunci am simtit ca o iubesc. Uneori simt acelasi lucru ca la foste si cand o sarut simt nevoia s-o musc tare de buza, nu stiu de ce dar o fac...
Nu stiu ce sa fac, o sa sufere foarte mult...
Mai e si cu mine in clasa.
As scrie pe a foaie a4 si cand ma duc la ea sa i-o pun pe pat si cand ajunge acasa s-o vada. Ca nu vreau sa vad cum plange, nu stiu ce sa fac... Ajutati-ma...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PsihologulMZlate a răspuns:

Poartă o discuție cu ea și spune-i tot ce ai zis și aici. Despărțirile nu sunt ușoare, dar nici nu poți rămâne într-o relație toxică. Dacă i-ai lăsa scris pe o foaie sau în orice alt mod în care tu să nu fii prezent, este considerat un gest de lașitate. Asumă-ți ceea ce simți și spune-i deschis. Poate este dispusă să se schimbe, problema cu telefonul poate fi o dependență a ei. Găsiți lucruri pe care să le faceți împreună fără telefon. Dacă vezi că opune rezistență, explică-i foarte clar că altfel nu se poate și că nu vă potriviți. Nu trebuie să vă jigniți sau alte lucruri copilărești. Așa ai șanse foarte mari să rămâneți prieteni și peste ani îți vei aduce aminte mai ușor și fără regrete ce s-a întâmplat.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inca e tembela nu stie ea de relatie. Zi pe fata si las-o sa planga ca proasta si asa telefonul ei va produce alinare

| aduk05 a răspuns (pentru mgtow):

Gandeste te ca poate ea il iubeste dar e indiferenta

| Mosotti a răspuns:

Las-o! Sa sufere daca nu stie sa se poarte, ce treaba ai tu? Nici sa-si bata joc de tine. Cauta alta care te iubeste, care te place pe bune si te intelegi, sa gaseasca altul sa-si bata joc de el.

| aduk05 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar poate ea il iubeste, poate comportamentul lui nu a fost ok fata de ea

| aduk05 a răspuns (pentru Mosotti):

Ea poate il iubeste dar nu arata asta

| Mosotti a răspuns (pentru aduk05):

Daca nu arati, inseamna ca nu iubesti, altfel nu poti sa nu arati! Este imposibil, cand iubesti simti automat sa arati prin gesturi, priviri, comportament, vorbe, nici nu poti alege sa nu arati. Deci e vrajeala, nu prea are treaba cu el, ala e adevarul.

| aduk05 a răspuns (pentru Mosotti):

Te ai gandit ca poate si el a gresit?

| Mosotti a răspuns (pentru aduk05):

Pai eu consider ca daca vine aici cineva si spune, inseamna ca din start ne-a zis adevarul! Daca minte, atunci de ce mai vine? Eu cand pun o intrebare zic corect toata situatia, altfel raspunsurile noastre sunt inutile, si atunci de ce mai vine?
Nu are logica.
Iau in calcul ca e asa cum zice.

| Andreeush a răspuns:

Vorbește cu ea despre asta, spune-i ce te deranjează.