| Florinn1998 a întrebat:

Salut am si eu o problema cu penisul nu se beleste sa o zic pe romaneste am 17 ani nu mi-am inceput viata sexuala inca de teama ca nu o sa pot sa intretin o relatie sexuala pur si simplu cand vreau sa il belesc ma doare foarte tare ma poate ajuta cineva va rog?!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Afectiune se numeste fimoza si netratata poate avea urmari destul de grave pe plan sexual.In cazul in care poti decalota penisul in stare flasca situatia nu este chiar atat de grava, insa daca si in stare flasca se decaloteaza (beleste) cu greutate ar fi cazul sa te adresezi medicului defamilie pentru a-tida trimitere la chirurgie.In primul caz poti incerca sa rezolvi acasa afectiunea, prin cumpararea de la farmacie a unguentul numit DERMOVATE (propionat de clobetazol 0, 05%) cu care sa iti ungi preputul, pielea care acopera glandul (capul penisului) de 2-3 ori pe zi si sa faci miscarile specifice masturbarii, de asemenea sa intinzi de piele in toate directiile pana la limita suportabilitatii.Crema are rolul de a inmuia celulele epiteliale care prin alungirea lor in urma intinderilor repetate vor mari deschiderea preputului si posibilitatea ca decalotarea sa devina usoara si placuta.Procedand astfel ai toate sansele sa scapi de bisturiul chirurgului. Acest tratament se aplica de mai multe ori pe zi (2-3)pe o perioada de maxim 2 saptamani dupa care se ia obligatoriu o saptamana pauza urmand a se relua procedura pana cand se obtine rezultatul dorit. Daca consideri tratamentul de durata prea indelungata te poti adresa unui medic chirurg care rezolva problema intro singura zi. Interventia chirurgicala nu este deloc dureroasa. Sper sa-ti fiu de ajutor asa cum le-am fost la mai multi care mi-au apreciat raspunsurile date. Multa sanatate.

| Florinn1998 explică (pentru corbulalbrosu):

O sa incerc toate modalitatile Multumesc mult

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Florinn1998):

Este o metoda pe care am propus-o de-a lungul timpului, a fost incercata si a dat rezultatein cazul celor care mi-au trimis raspunsuri de multumire. Neajunsul metodei este timpul care poate fi mai lung in cazurile de fimoza severa.Dar penisul tau va fi incomparabil mai "aratos" in comparatie cu aspectul de dupa operatia chirurgicala.

| SkyPilot a răspuns:

Daca nu poti sa il decalotezi nici cand e in stare flasca, ai probabil asa-numita fimoza si trebuie sa mergi la medic sa te rezolve.
Altfel ajuti tu pielea sa se intinda. La fiecare dus, decaloteaza pana simti ca te deranjeaza (nu chiar pana doare). Sper ca faci minimum 2 dusuri pe zi happyIn cateva saptamani vei vedea o imbunatatire.
Crema Dermovate (gasesti prospectul pe net) se aplica pe zona cu probleme de 1-2 ori pe zi. Utilizeaz-o impreuna cu metoda de mai sus.

| Green66 a răspuns:

Să știi că dacă ai fi zis decalotează tot "pe românește era".
Cel mai bine ar fi să te vadă medicul, dacă nu vrei să mergi acum la medic poți încerca ce ți-a zis corbulalbrosu.

| ionutzandrey a răspuns:

Problema este fimoza.du-te la medicul de familie si o sa aflii ce ai de facut.Bafta!