| KevinLevin8648 a întrebat:

Salut, as avea o intrebare in legatura cu ejacularea precoce. Imediat dupa penetrare la mai putin de un minut mi-am dat drumul dar dupa aprox 20 de min (practic runda a doua) mi-am dat drumul in 15 minute.

Acum intrebarea este urmatoarea: am sau nu ejaculare precoce?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul prezentat NU este vorba de ejaculare precoce de natura fiziologica care se produce de obicei imediat dupa aparitia excitatiei indiferent care ar fi natura acesteia. Ejacularea precoce este considerata ca fiind o disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), ori a starii de abstinenta prelungita, dar mai ales in cazul tinerilor/adolescentilor, din cauza neinceperii vietii sexuale si implicit a lipsei de... experienta sexuale. Se considera ca NUMAI dupa trecerea unui anumit timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale si DOAR in urma intretinerii de contacte sexuale constante, numeroase dar mai ales intretinute cu una si aceeasi persoana se instaleaza experienta sexuala suficienta pentru a putea coordona, controla si retine ejacularea pe o perioada de timp dorita. Doar daca se procedeaz astfel, in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind una normala. In prezent nu exista pe piata/comert niciun medicament sau produs/preparat pentru tratarea acestei afectiuni care conform studiilor/cercetatorilor se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihologica si/sau folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) a reiesit ca in mod garantat avand o iubita adevarata, unica prezenta/existenta ei te-a "vindecat" de boala fiindca urmatoarele reprize au durata suficient de lunga incat sa satisfaci sexual pe deplin orice femeie. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU, este normal sa se produca asa din cauza excitatiei intense, adica in cazul in care barbatul este surescitat. Sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu cred ca e vorba de ejaculare precoce. E din cauza starii maxime de excitatie de la momentul respectiv, posibil si datorita unui preludiu mai lung. Vezi cum decurg urmatoarele partide si atunci poti sa tii faci o parere concreta.