| anonim_4396 a întrebat:

Salut, Azi am facut dragoste cu prietena mea, folosind - desigur - un prezervativ ca metoda de contraceptie. Nu ne-a prea iesit (ea a semnalat dureri, desi nu e virgina, asa ca am abandonat) insa dupa un timp ne-am dat seama de o chestie: pusesem prezervativul pe varful penisului cand mi-am dat seama ca e pus invers. L-am intors si apoi am trecut la treaba. Dilema noastra e: ce sanse sunt sa ramana insarcinata? E posibil sa fi ramas spermatozoizi pe prezervativ? Stiu ca lichidul seminal poate contine spermatozoizi iar eu mai ejaculasem cu cateva ore inainte. Intre timp am fost si pe la toaleta (tin sa spun asta pentru ca presupun ca acidul ureic ucide spermatozoizii) iar in momentul in care am pus prezervativul penisul era destul de uscat. Asa ca intrebarea e: a ramas sau nu insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil nu a ramas insarcinata, dar una din regulile minime spune ca daca atingi exteriorul prezervativului de penis, il schimbi fara discutie.

7 răspunsuri:
| edy132 a răspuns:

Cel mai sigur este sa-si cumpere ea niste anticonceptionale maine de la farmacie pentru 48 de ore.

| noktambul a răspuns:

O nelamurire : de cate ori ai folosit acelasi prezervativ? O fi criza, dar nici chiar asa!

| REDSQ a răspuns:

Exista o mica sansa, exista...trebuia sa o pui imediat sa ia o pastila contraceptiva ...sau daca au trecut maxim 2 zile nu exista o pastila nu stiu cum se numeste. care te scapa de orice grija (ca femeie). Atentie la instructiunile de folosire si a prezervativului pentru tine si a contraceptivului pentru fata! E bine atunci cand scoti prezervativul sa-l tii strans pe penis pana nu ai scos complet din vagin si apoi sa ti-l scoti de tot de pe carnacior laughing

| Analya a răspuns:

E posibil sa fi ramas si insarcinata. De unde sa stim noi? Doar ca atunci cand nu-l pui bine(nu credeam ca se poate intampla asta) il schimbi, nu-l mai pui pe acelasi happy

| TDT a răspuns:

Invers sau nu, prezervativul e tot prezervativ. Singura chestie pe care a ratat-o prietena este lubrifiantul care era pe partea exterioara a prezervativului. Totusi, pentru siguranta, sa-si faca un test de sarcina dupa vreo saptamana. Sau sa ia pastila "de a doua zi".

| ov1d1u a răspuns:

@TDT - Nu, nu am folosit prezervativul invers. L-am pus pe penis si, cand am vrut sa il rulez, am observat ca e pus invers asa ca l-am intors. Lucrul de care se teme prietena mea e ca ar fi putut ramane spermatozoizi pe partea exterioara a prezervativului (care initial atinsese penisul).

| ZeuulSuprem a răspuns:

Tu ce intelegi prin unica folosinta?, nu e ca, camera de masina il intorci pe dos si mai tragi o data.