| tpu_ank a întrebat:

Salut :*
Cam pe la ce varsta se incepe viata sexuala?
si de ce happy?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru femei, varsta minima este 17 ani si jumatate. Intre 12 si 17, 5 ani, colul uterin sufera o rotatie care este etapa finala a maturizarii genitale a femeii. In cursul acestei rotatii este expusa traumatizarii in timpul actului sexual zona cea mai vulnerabila, zona din care iau nastere toate cancerele de col uterin. Exista studii ample, internationale, care au demonstrat ca 90% din femeile care au leziuni precanceroase sau canceroase de col uterin si-au inceput viata sexuala inainte de 18 ani.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Shine, nu conteaza cum arata pe dinafara. Pana nu face colposcopie si vede ca colul e rotat, e asa cum sunt toate fetele. Iar daca face colposcopie si la 12 ani rotatia este completa, inseamna ca stimulul hormonal la ea a debutat foarte devreme, ceea ce inseamna ca va avea o menopauza precoce si risc crescut de cancer de san si endometru, asa ca nu deloc bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Se începe în funcţie de cât de repede găseşti pe cineva disponibil.
De ce... pentru că mai devreme sau mai târziu vei simţi poftehappy

| Bacemi a răspuns:

E bine sa iti incepi viata sexuala atunci cand simti ca vrei asta cu adevarat. Conteaza foarte mult si prima persoana. La fete e recomandabil pe la 18 ani si la baieti dupa 16.

| nicol20 a răspuns:

Nu exista o varsta anume o incepi cand crezi tu ca este de cuvinta si cand te simti pregatita si daca merita

| ShineMe a răspuns:

Brigaela trebuie sa te contrazic la aceasta afirmatie a ta. Faza cu colul uterin si chestii de genu nu e la fel la toate fetele. O prietena de-a mea arre 12 ani si arata ca la 17((nu e relevant acest lucru)) dar unele fete se dezvolta foarte repede chiart mai devreme de 15 ani pot ajunge la maturitate sexuala.Tot ce se stie despre acestea sunt aproximative.Cu respect Shine!

| Seline a răspuns:

17 ani...

| dydy22 a răspuns:

Nu este o varsta pentru a face dragoste, dar nici la 15 ani, si dragoste faci cand iti iubesti partenerul

| liveincolors a răspuns:

Se incepe cand esti pregatita.
De preferabil, dupa 18 ani.

| Filly_6570 a răspuns:

Varsta e doar un numar si daca imi permiti cred ca viata incepe in acelasi moment cu cea sexuala pana atunci e doar un semn de intrebare. Totusi nu recomand trecerea decat la momentul potrivit si cu persoana potrivita, nimeni nu ar vrea sa isi aminteasca cu regret de prima experienta sexuala e un sentiment mult prea intim.

| babygyrl a răspuns:

Depinde de fiecare. Sunt fete de ex. care si-au inceput-o la 13 ani sau mai devreme. Eu cunosc o fata care si-a inceput-o la 13. Da zic ca e o prostie asa devreme, ai toata viata timp.Eu zic cam pe la 17 ani, dupa parerea mea, eu asa as face dar nu se stie niciodata.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| Alina. a răspuns:

Dupa 15 ani ...de ce? laughing) pentru. ca este ceva normal...

| kukubau a răspuns:

Ce intrebare...gen copii intreaba lucruri traznite. Te tenteaza ai? nu e voie laughing

| titi_1218 a răspuns:

Atunci cind te simti pregatita si sa ai dupa 18 ani ca atunci organismul este dezvolatat si pregatit pentru asa ceva si plus nu sunt asa mari riscuri cum ar fi boli sau infectii, esti mai bine informata, si ai si mai multe in cap...si desigur cind gasesti si persoana potrivita! ai timp toata viata sa faci sex ca virgina la loc nu te mai faci... dar nici sa fie prea tirziu pentru ca atunci e mai greu(adica dupa virsta de 24 de ani deja cam tirziu)dar depinde de fiecare persoana in parte!

| bibishor a răspuns:

Se incepe cand e simti pregatit...de obicei noi fetele ne incepem viata sexuala pentru ca tinem mult la baiat(il iubim), la baieti poate fi cam acelasi lucru dar mai mult din curiozitate(cred eu). bafta happy

| Honey_9348 a răspuns:

Hmm...pai depinde cand e momentu cand te simti pregaatita... dar sa nu regreti dupa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii un episod in south parca in care zice ca 17 este varsta potrivita.fie ca esti pregatita sau nu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mos religios se incepe cu sotul tau pentru a avea copii...
In mod medical... dupa 18 ani cand se maturizeaza organele sexuale...
Din punctul de vedere al unui adolcescent pe la vreo 15-16 ani...
Iar din punctul de vederea al unui obsedat pe la 12-13 ani
(nu ti-l recomand pe ultimullaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi vor sa afle senzatia cand tio baga te doare vor mai violent sa fac sex le place chiar sunt unele car nu conteaza daca baiatul e frate sau var macar sa stie ca leau bagat-o cat de tare. unele nu pot rezista fara sex.ba chiar stiu pe cineva care a facut sex dar nu asa ...ci foarte violent cand sia scos-o no mai putea a cazut biata fata fara sa mai zica ceva daca ea asa si-a dorit sexul te face nsa te simti bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

17-18 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti iubita de prietenul tau si tu il iubesti si te intilnesti mult cu el atunci poti sa faci o relatie sexual