| Andrei43833 a întrebat:

Salut, daca fac sex neprotejat dar nu termin in partenera care sunt riscurile sa ramana insarcinata? Adica ce sanse ar fi sa iasa putina sperma chiar daca nu am terminat? Sunt sanse?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca sunt sanse sa scapi sperma, fiindca nu ai suficienta experinta si nu te poti abtine intotdeauna dupa cum vrei.

In plus, daca sunt mai multe partide sexuale, sau exista o masturbarea inainte de partida sexuala., iar daca fata este in perioada fertila, poate ramane insarcinata imediat, doar cu picatura pre-ejaculatoare, care contine deja sperma in ea, de la ejacularea anterioara.

In orice caz, de ce ai vrea sa risti o sarcina, cand prezervativele se gasesc peste tot si sunt atat de ieftine?

| Andrei43833 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns. Dar nu e vorba de bani ca am bani sa cumpar prezervative laughing) dar vreau sa o simt natural macar odata. Si normal ca nu am pus in plan sa ma masturbez inainte. Stiu ca raman spermatozoizi pe tubul acela dar nu o sa ma masturbez sau voi avea o partida inainte. Vom avea sex si as fi vrut sa folosesc metoda fara prezervativ si sa o scot inainte sa termin. Vreau sa o simt natural nu e vorba de bani de prezervative happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei43833):

Lasa "naturalul", ca nu ai experienta si risti sa o lasi gravida.
Nu merita nici un risc de pe fata pamantului, sa supui fata la o asemenea trauma (ma refer la avort ).
Este o prostie sa eviti prezervativul, mai ales cand sunt atatea boli cu transmitere sexuala si atata risc, la care te supui pe tine si pe partenera de sex.

| Andrei43833 explică (pentru Violleta2022):

Nu am boli. si nici ea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei43833):

Asta pentru ca sunteti inca foarte micuti si abia v-ati apucat de sexuiala, dar cand veti avea mai multi partneri sexuali, veti lua si boli, mai ales ca nu vrei sa folosesti prezervativul, care de altfel este un "rau necesar" in viata unui tanar, care abia acum invata sa faca sex.
Te asigur eu ca nu musca, nu doare, nu te manaca de cuc si nici nu-l micsoareaza, oferind sex fara stres si uneori chiar creste placerea femeii, stiind ca se poate bucura fara trac, de orice simte, fara sa stea cu grija sa nu ramana gravida.

| Andrei43833 explică (pentru Violleta2022):

Are 30 de ani fata

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei43833):

Ea are 30 si tu 18 ani... unul mai nepriceput ca altul in ale sexului.
Cel putin la tine este evident ca-i prima oara cand faci sex si nu ai avut pana acum experiente sexuale.
Folositi prezervativulca nu musca, doare sau mananca, in plus va protezeaaa de sarcini nedorite si de BTS.

| Mariaa005 a răspuns:

Daca te masturbezi inainte si nu te speli dupa, raman in lichidul preejaculator spermatozoizi activi, iar ea poate ramane însărcinată, daca nu o scoți la timp la fel, in concluzie e bine sa ia pastila de dupa sau sa va protejați.

Sper că te-am lămurit )

| Floridori a răspuns (pentru Mariaa005):

Ai inteles total gresit din discutia cu Jassmina de acum cateva zile (alta care vorbeste numai bazaconii in 90% din cazuri, dar atunci avea dreptate in mare masura, numai ca tu ai preluat informatia putin gresit).
Nu e vorba doar de spalat, e vorba de urinat.
Lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi viabili daca a existat o ejaculare cu maxim 4 ore inainte, iar barbatul nu a urinat intre timp.
Lichidul preejaculator nu contine spermatozoizi in mod normal deoarece acesta si lichidul spermatic nu sunt secretate de aceleasi glande.Dar poate contine daca a existat o ejaculare cu cateva ore inainte, deoarece spermatozoizii in cauza raman pe uretra si sunt eliminati impreuna cu lichidul preejaculator atunci cand acesta apare in urma excitarii.
Daca barbatul urineaza, in afara de faptul ca sunt eliminati in mod natural, spermatozoizii care mai raman la nivelul uretrei, nu au sanse de supravietuire deoarece urina are un pH destul de neprielnic pentru ei astfel incat sa ii omoare (le explodeaza invelisul).
La fel, daca stau o perioada mai indelungata pe uretra, mor din acelasi motiv si anume pH-ul prea neprietenos pentru ei.

Spermatozoizii ramasi la nivelul glandului in lichidul seminal, dupa ejaculare, nu vor mai fi viabili in urmatoarele 20, maxim 30 de minute, daca barbatul nu se spala.Insa cei din uretra, in lipsa urinarii, vor putea ramane viabili o perioada mai lunga, pana la cateva ore (maxim 4-5).

Este super ca ai intentia sa ajuti si de regula, evit polemicile si astfel de discutii cu alti utilizatori deoarece fiecare raspunde cum se pricepe mai bine si aia e, dar majoritatea raspunsurilor tale sunt partial gresite.Desigur, nu suntem aici sa le stim pe toate (nici nu am avea cum), dar macar incearca sa nu induci pe nimeni in eroare, mai ales ca cei care intreaba, o fac pentru a se lamuri, nu pentru a fi indusi in eroare si mai tare.
Informeaza-te tu inainte de a-i dezinforma pe altii!
Iar pastila de a doua zi nu se ia ca pe bomboane.Se ia numai daca a existat un accident real strict in perioada fertila, deoarece numai atunci sunt sanse de sarcina.

In plus, pentru cel care a adresat intrebarea, da, exista sanse sa "scapi" sperma daca nu esti suficient de experimentat incat sa ai control total asupra acestui lucru.

Daca tot doriti sa o faceti neprotejat, puteti folosi alte metode de contraceptie locale sau pe termen lung: ovule cu spermicid, diafragma, pastila AC retetata de medic etc.Sau, daca are un ciclu perfect regulat, metoda calendarului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Dragă, numai prostii scrii.

| Mariaa005 a răspuns (pentru Floridori):

Cu tot respectul, am spus ca in cazul in care se masturbeaza si nu se spala, lichidul preejaculator conține spermatozoizi activi, am omis urinatul, asta nu înseamnă ca răspunsul meu este gresit neapărat, iar daca dumneavoastră puteți răspunde la toate întrebarile mai bine, nu va oprește nimeni sa o faceți, daca veți găsi răspunsuri "partial gresite", puteti evalua negativ, nu am indus pe nimeni in eroare, am răspuns cu informațiile gasite, daca dumneavoastră nu vi se par bune puteți să răspundeți dumneavoastră sau sa va țineți parerea, ati spus ca nu va place sa intrați in polemici de obicei cu alți utilizatori, nu prea se vede. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Și nu a luat nici pastile anticoncepționale niciodată soția mea.

| Floridori a răspuns (pentru Mariaa005):

Chiar nu imi place sa intru in polemici, dar o informatie gresita circula mai repede decat una corecta si nu cred ca este cazul sa dezinformam si sa inducem in eroare.
O zi frumoasa!

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga domnule, faptul ca esti insurat de 20 de ani, nu te face automat mai inteligent.

Sanatate si da-i inainte cu dusul! Din partea mea poti sa il introduci si tu.La cate raspunsuri imbecile dai, nu m-ar mira...

Ma intereseaza prea putin cate avorturi are nevasta dumitale.
Intrebarea se referea la altceva, nu la cate avorturi are nevasta dumitale si la cate infectii a avut din cauza spalaturilor vaginale. Daca nici la varsta asta habar nu aveti cum sa va protejati cu adevarat, nici nu am pretentii de la cei tineri...

| Floridori a răspuns (pentru Mariaa005):

Si tocmai ca nu prea obisnuiesc sa dau "Eronat" sau "Nefolositor", deci nu o voi face nici in continuare, dar vad aici raspunsuri la care ar merge vorba aia: "daca nu stii mecanica, fa-te sef de atelier". happy
Nu am dorit sa te supar si imi cer scuze daca s-a intamplat asta.Dar cu totii avem ceva de invatat. Poate eu de la tine, tu de la mine si asa mai departe. happy
Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Vezi că avem aproape 50 de ani și arătăm foarte bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

După răspunsuri se cunoaște că ești foarte limitată.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunteti superbi amandoi.Si separat, dar si impreuna.
Felicitari! Atat pentru frumusete, cat si pentru inteligenta!

| Mariaa005 a răspuns (pentru Floridori):

Nici mie nu imi place sa intru in polemici, stiu ca informația nu a fost completa dar nici nu a fost eronata cum ati spus dumneavoastră, cu tot respectul, una este ca am omis un detaliu, alta era daca greșeam, acum e parerea dumneavoastră mna happy

| Mariaa005 a răspuns (pentru Floridori):

De acum o sa dau răspunsul complet, daca tot e o greșeală atat de mare ca am omis un detaliu si nu ma supărasem, e vorba de parerea dumneavoastră, ce e drept nu a fost ceruta dar o sa incerc sa o iau ca pe o critica constructiva. happy