| Anonim3177 a întrebat:

Salut, daca ieri am facut dragoste neprotejat cu prietena mea, ( mai multe runde una dupa alta, dar fara ejaculare inauntru) si azi i-a venit menstruatia, se poate sa ramana gravida? (Ciclu regulat de 28 de zile )

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din moment ce i-a venit menstruatia azi cum crezi tu ca ar putea fi gravida?

| Violleta2022 a răspuns:

O femeie poate ramane gravida doar in perioada fertila, care este in mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale.
Daca ciclul ei are 28 de zile, ovulatia se produce exact la mijloc, in ziua a 14-a, iar perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte si aamne fertila inca 2-3 zile, dupa ovulatie.
Ea poate ramane gravida si daca nu ejaculezi in vaginul ei, dar ai mai multe partide consecutive de sex, unde dupa prima ejaculare, ramane sperma pe teava, care se scurge involuntar in vaginul fetei, imediat cum este reintrodus. Este vorba de 1-2 picaturi, care lubrefiaza penisul, dar de data asta contine si sperma.
Deci, ai facut o greseala vitala, avand mai multe partide neprotejate de sex, care ar fi lasat-o pe fata insarcinata, daca era in perioada fertila.
Cum i-a venit deja menstruatia, inseamna ca nu mai era in perioada fertila si a fost super nroocoasa, ca nu a ramas acum.
retine: pe viitor nu mai faceti sex decat cu prezervativ, ca sa nu riscati o sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul menstrual este REGULAT avand mereu durata de 28 de zile, in acest caz exista posibilitatea certa si sigura de a fi determinata foarte precis perioada de infertilitate ABSOLUTA a ciclului menstrual, cea care este reprezentata de ultimele 9-10 chiar 11 zile situate inaintea zilei de pornire a urmatoarei menstruatii. In aceasta perioada a ciclului, la terminarea actului sexual sperma poate fi ejaculata de fiecare data in vagin fara retinere fiindca formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA in aceste zile deoarece este cu totul IMPOSIBIL sa poata sa existe un ovul viabil. Explicatia si informatia intreaga o poti afla daca vei accesa si citi raspunsurile care au fost oferite la intrebarea : https://www.tpu.ro/......-ar-putea/
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca i-a venit menstruatia, nu poate sa fie gravida.

Răspuns utilizator avertizat
| Fata1234 a răspuns:

Dacă i-a venit nu... Ați avut noroc nu mai faceți neprotejat

| Lulu55 a răspuns:

Daca ai ejaculat afara, nu prea are cum sa ramana gravida mai ales ca era inainte de ciclu si atunci nu prea se prinde.