| DonarisDona a întrebat:

Dacă întrețin relații sexuale neprotejate înainte de menstruație cu doua, trei zile și dacă am rămas însărcinată, ar putea sa nu-mi vina menstruația din luna asta? Sau nu-mi va veni menstruația luna viitoare? Sper ca înțelegeți ce zic

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat ai avut sex neprotejat DOAR cu 2-3 zile inainte de menstruatie, nu ai cum sa ramai gravida, deoarece nu mai erai in perioada fertila.
Banuiesc ca esti foarte micuta de varsta, daca nici macar nu ai idee cum si cand se poate ramane gravida, de aceea te sfatuiesc sa folositi numai prezervativ la sex, ca sarcina si bolile cu transmitere sexuale iti pot distruge viata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul 100% CORECT la intrebarea formulata de tine : ""Dacă întrețin relații sexuale neprotejate înainte de menstruație cu doua, trei zile și dacă am rămas însărcinată,..."" este un NU cat se poate de categoric. Bineinteles cu conditia ca ciclul menstrual sa fie de tipul REGULAT, incat ziua de pornire a menstruatiei reiesita din calcul sa fie de regula respectata, sau daca exista o abatere in +/- aceasta sa nu fie mai mare de 1-2 zile. Daca sexul este intretinut cu cateva zile (de la 1 la 9 zile) inainte de ziua de pornire a menstruatiei, in acel caz in mod cat se poate cert/de sigur actul sexual este intretinut in perioada ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual, care reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTA a oricarui ciclu menstrual. In toate zilele care apartin aceastei perioade 100% INFERTILE, formarea sarcinii este IMPOSIBILA chiar si daca sperma este ejaculata in vagin in fiecare zi din cele 9-10 zile care apartin acestei perioade. In concluzie intr-un astfel de caz sangerarea menstruala se va produce intotdeauna. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este destul de REGULAT si sangerarea menstruala porneste de regula la data preconizata/reiesita prin calcul sau cu o abatere care nu este mai mare de +/- de 1-2 zile, in acel caz sexul a fost intretinut in mod cat se poate de sigur intr-o zi a perioadei de INFERTILITATE ABSOLUTA a oricarui ciclu.
Este determinat atat stiintific cat si medical in mod cert/concret faptul ca OVULUL este dezvoltat, crescut, maturizat si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de ziua/data la care va incepe menstruatia, bineinteles ca in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua OVULATIEI si ziua de incepere a urmatoarei MENSTRUATII reprezinta PERIOADA LUTEALA si are intotdeauna lungimea FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca ovulul este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica doar in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din ovar. Daca nu se produce procesul de fecundare, atunci din a 2 zi ovulul nefertilizat, intra in procesul de IMBATRANIRE accelerta, si dupa circa 2-3 zile intra in starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor din ovul este resorbita de endometru, iar o alta parte se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca hormon progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 - 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de terminare a ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual in mod absolut sigur NU poate sa existe un OVUL VIABIL in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca sperma este ejaculata in vagin de fiecare data, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai facut sex cu 2-3 zile inainte de menstruatie, nu poti sa ranai gravida.

| Andreeush a răspuns:

Sunt cazuri foarte rare în care apare menstruația deși există o sarcină formată.
De cele mai multe ori menstruația e absentă o dată ce există sarcina.