| Gray_Simon_1999 a întrebat:

Salut,de ceva timmp sunt tot trist...am fost in vizita acum cateva luni la tusa mea, tin sa mentionez ca a fost prima ora cand am vazut-o ma rog, nu despre asta e vorba!
Acolo mi-am cunoscut verosoara sau nepoata? Habar nu am ce dracu imi este (este fica verisoararei mele de 30 de ani*) mda.
Ce vreau sa va spun eu este ca...Din prima clipa cand am vazut-o nu mi-am luat ochi de pe ea.
Nu stiu ce sa zic, dar eu cred ca asta poate fi numita "dragoste la prima vedere"
Am stat o saptamana la tusa mea, timp in care obsesia mea fata de ea se agrava putin cate putin...bineinteles ca nu i-am zis ca o plac,dar dupa ce am venit acasa la o saptamana distanta mi-am permis sa ii zic "Sti.mie imi place de tine" ea mi-a spus ca a observat in timpul; in care eram la tusa mea, dar nu mi-a spus nimic.
Bineinteles ca am intrebat-o si pe ea daca ii place de mine...dar mi-a raspuns, si citez: sti...esti dragut,dar mi-e imi place de x, apoi lucrurile au inceput sa se raceasca pe zi ce trece pana n-am mai vorbit timp de o luna.
Eu n-am putut sa o scot din cap chiar daca nu mai vorbeam cu ea, in fiecare noapte ma gandeam la ea.
In August mi-am zis ca nu mai rezist!
Asa ca am decis sa merg acolo inca odata, am stat o saptamna si o zi... vreau sa spun ca au fost 2 sau 3 momente in care eram sigur ca o puteam saruta!
Dar cum sa va spun voua...pur si simplu ceva nu ma lasa, parca nu aveam curaj, eram ca un bleg si ce ma supara cel mai tare este ca probabil nu o sa mai am sansa asra vreodata.
In ultima zi i-am spus ce simt pentru ea si cat de mult o iubesc, i-am spus ca am venit special pentru ea acolo...in timp ce ii spuneam toate chestiile astea ea evita contactul vizual cu mine (nu se uita in ochii mei) eram cu ea in pat cand ii povesteam toate chestiile astea, parca si acum mi-se deruleaza in minte acele clipe.
Acum cateva saptamani mi-a spus o prietena de al ei ca "Ion i-a spus la Maria ca ii place de ea, si ca a intrebat-o daca vrea sa fie impreuna cu ea?"
Acest copil de 13 ani cu pseudonimul Ion vorbeste cu "Maria" de peste doi ani, si el s-a trezit fix acum o luna sa ii spuna" sti..imi place de tine,hai sa fim impreuna!"
Si da.ea este moarta dupa el, inca n-am auzit nimic despre vreo relatie, dar orice este posibil.
Acum o saptamana parca mi-a zis ca nu o sa fim niciodata impreuna si ca ea il iubeste pe "Ion" si punct!
The point is: eu nu vreau sa renunt la ea, eu simt ceva la ea ce n-am simtit la nimeni altcineva...
Ea are 14 ani eu 16, ea este nepoata/verisoara mea?! Eu o iubesc, ea NU, Eu tot visez intr-o zi ca voi fi cu ea, dar imi spune ca sunt dragut... doar ca ii place de "Ion"
ce vreau eu sa va intreb este:

1.merita sa lupt ca sa o castig?

2.cum sa fac sa il uite pe "Ion"?

3.E o problema asa grava daca suntem neamuri?

4.Sa renunt odata pentru totdeauna?

5.De ce merit asta?

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

1. Merita sa lupti, dar cand mai creste, ca la varsta de 14 ani o fata nu stie pe ce lume este.
2. O sa il iute pe Jon cu timpul.
3. Daca sunteti rude de grad 4-5 nu este nicio problema, daca sunteti mai apropiati nu e legal.
4. Renunta momentan, inchide usa dar nu arunca cheia, asteapta momentul oportun.
5. Esti indragostit, dragostea este ca nebunia. Cand te indragostesti nu mai gandesti lucid.
Ca o completare, ea are 14 mama 30, e facuta devreme copila, mama tanara nu stiu ce educatie a putut sa ii dea drept urmare te bagi in rahat singur. In concluzie, asteapta sa mai creasca si vezi ce naravuri are fata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine ai renunța la ea deoarece i ti poate fii rudă, si asa esti confuz si nu stii ce grade de rudenie este intre voi, ea ce vârstă are? dar tu? las o in pace ca daca exista relatii sexuale intre voi si sunte ti rude e nasol.

| Holiday a răspuns:

Din punct de vedere al rudeniei, daca e fata verisoarei tale, ai noroc e ruda de gradul V cu tine, deci ar fi o relatie perfect legala si posibila.
Daca ea e lesinata dupa Ion, asta nu e bine, mai ales daca "lesina" si ala dupa ea. Deocamdata n-ai ce face. Pe de alta parte, doar nu-ti inchipui ca relatia asta cu Ion o sa tina prea mult? Desi, daca maica-sa are 30 de ani cum zici, si ea 14, atunci a facut-o la 16 ani si daca ii seamana e posibil sa toarne repede si ea un copil cu Ion. Ceea ce nu e bine pentru tine.

Am lasat la urma "1.merita sa lupt ca sa o castig?"

Bineinteles ca merita, chiar daca nu reusesti, e o experienta care iti va folosi. Doar sa nu faci tampenii.
Bafta!