| Marius_Nica_1994 a întrebat:

Salut.Duminica am facut dragoste cu iubita mea si mi-am dat drumul in ea..luni seara a luat o pastila de postinor si la 12 ore a luat-o pe a doua. vreau sa spun ca o mai doare burta capul sanii, iar pe 9 trebuia sa ii vina problemele si nu i-au venit..este posibil sa fie insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ati fi avut informatiile necesare si corecte pe care in mod normal ar trebui sa le aiba cei care isi incep viata sexuala, ati fi stiut ca in afara perioadei fertile probabilitatea de a se forma o sarcina este de cel mult 3-5%. Deoarece data urmatoarei menstruatii era cunoscuta, urmand sa inceapa peste 4 zile, rezulta cat se poate de clar ca sexul a avut loc intro perioada in care formarea unei sarcini ESTE IMPOSIBILA. Folosirea pastilei de a 2-a zi a fost absolut INUTILA deoarece hormonii din ea nu aveau asupra ce sa-si exercite actiunea lor din moment ce in acel moment lipsea cu desavarsire ovulul viabil. Iubita ta a procedat cu totul IRESPONSABIL si a reusit si "performanta" de a perturba activitatea hormonala normala pe termen lung si sa-si deregleze probabil urmatoarele multe cicluri menstruale. Din acest motiv nu a inceput menstruatia, nicidecum din cauza unei sarcini ipotetice. Daca nu ati intretinut si alte contacte sexuale anterioare atunci se poate afirma fara teama de a gresi ca in mod sigur este IMPOSIBIL sa existe o sarcina. Multa sanatate!

| Marius_Nica_1994 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci sa inteleg ca insarcinata nu este, dar activitatea ei hormonala este perturbata si nu se mai stie data exacta a menstruatiei?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marius_Nica_1994):

Din cauza hormonilor sintetici ajunsi in organism, intreaga activitate hormonala a fost perturbata insa in ce mod si cat de tare nimeni nu poate anticipa sau preciza. De obicei dupa administrarea pastilelor contraceptive, menstruatia poate fi decalata cu cateva zile, de regula intarziata uneori chiar si cu 7-14 zile. Depinde de organismul fiecarei femei in parte, ne existand o regula generala. Se poate intampla ca urmatoarele 6-9 menstruatii sa se porneasca cu totul intamplator.

9 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta cum va jucati cu focul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Felicitari a bagat in ea o bomba hormonala care i a dat peste cap tot organismul pentru ca nu ati vrut sa dati 3 lei pe un prezervativ.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul dat de Alin_Spanu este complet gresit si din acest motiv nu trebuie luat in considerare. Si el face parte din grupul profanilor care sunt niste "habarnisti" desavarsiti, care dau sfaturi sau raspunsuri intr-un domeniu cu reguli certe dar pe care nu-l cunosc deloc.

| Emilian65 a răspuns:

Daca duminica 5 iunie ati facut sex si ai ejaculat in ea, iar pe 9 iunie trebuia sa-i vina menstruatie, cu siguranta nu este gravida. Durerile de care vorbesti sunt reactii ale organismului ei in urma actului sexual avut cu tine si a pastilelor care le-a luat.

| Marius_Nica_1994 explică (pentru Emilian65):

Exact asa este

| Marius_Nica_1994 explică (pentru Emilian65):

Iubita mea spune ca aseara a avut niste scurgeri de sange ( si cica ceva gen resturi ca in ultimele zile de menstruatie)

| Alin_Spanu_1997 a răspuns:

80% este posibil sa fie insarcinata daca nu ai folosit prezervativ, 99% nu e insarcinata daca ai folosit. Anti-conceptionalele nu se iau ca pe sucuri, adica ce gasesti, aia cumperi, ii trebuie un sfat si o recomandare de la un doctor.

- Nu va " jucati ", daca nu stiti regulile -