| anonim_4396 a întrebat:

E pacat sa te masturbezi si / sau sa te uiti la filme porno? E doar pentru auto-satisfactie, nu pentru alte lucruri / ganduri! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Yon1470 a răspuns:

Pornografia expune ceea ce ar trebui păstrat intim şi pentru familie. Da, este adevărat, nu este nimic ruşinos să avem organe sexuale. Aşa am fost creaţi de Dumnezeu şi El nu a creat nimic ruşinos în noi. Totuşi, să reţinem că ele au fost create cu un scop, pentru viaţa de familie şi intimitatea ei. Nu este ruşine deci că suntem aşa, dar este ruşine să le expunem în afara relaţiei sfinte şi frumoase dintre soţ şi soţie. Pornografia prezintă foarte multe neadevăruri, minciuni. Ea prezintă minciuni:a. Despre trup. Ea spune că trupul persoanei este cel mai valoros şi nu contează omul interior. Biblia, fără a neglija omul exterior, spune că omul dinăuntru este valoros, mult mai valoros. (1 Petru 3:4). Abordând acest aspect, Solomon spune: „Femeia frumoasă şi fără minte este ca un inel din aur pus în râtul unui porc.b. Despre sex. Pornografia spune că sexul este totul, că el decide cine suntem şi cât de fericiţi suntem. Aceasta este o altă minciună. Valoarea, adevărata valoare a tinerilor este în puterea abstinenţei şi a curăţiei. Biblia spune că „Cel încet la mânie preţuieşte mai mult decât un viteaz, şi cine este stăpân pe sine preţuieşte mai mult decât cine cucereşte cetăţi. (Proverbe 16:32) În familie, valoarea şi calitatea vieţii de fiecare zi dă frumuseţe relaţiei intime. Pornografia prezintă sexul doar în aspectul său tehnic, lăsând impresia că poate funcţiona bine şi fără implicaţia sentimentală.c. Despre persoane. Pornografia ne spune că persoanele sunt atât de valoroase, pe cât se pot implica într-o relaţie sexuală. Ea reduce omul la capacităţile lui sexuale, ceea ce înseamnă să prezinţi o caricatură, ci nu întreaga personalitate. De asemenea, mesajul pornografiei este că persoanele sunt disponibile pentru cumpărat, iar preţul lor depinde de aspectul sexualităţii. Din nou, o mare minciună. Este vizibilă din nou influenţa şi amprenta diavolului. Noi, oamenii, fiinţele create cu atâta înţelepciune şi aşa de complecşi de Creatorul nostru, suntem valoroşi nu doar prin organele sexuale, forma lor, mărimea lor, dar şi prin performanţa lor. Noi suntem valoroşi, enorm de valoroşi, prin faptul că am fost creaţi asemenea Lui. Suntem valoroşi prin absolut tot ceea ce a aşezat Domnul în noi. Omul nu este valoros doar în perioada potenţei în domeniul sexual. Noi suntem valoroşi ca şi copii, când nu ne implicăm în domeniul sexual; suntem valoroşi ca tineri, ca adulţi şi suntem cel puţin la fel de valoroşi ca şi bătrâni. Pornografia postmodernă include cu neruşinare copiii, dar aproape că exclude bătrânii, chiar dacă unii încă au un potenţial sexual dezvoltat şi activ.d. Despre planul lui Dumnezeu. Dumnezeu ne cere intimitate, decenţă şi sfinţenie. El spune că aceste lucruri ne dau demnitate, valoare şi fericire. Pornografia spune că Domnul ne cere lucruri care ne-ar răpi sau ne-ar priva de fericire. Dragul meu tânăr, nu te lăsa înşelat! Domnul spune adevărul întotdeauna. Diavolul minte deoarece: „Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii." (Ioan 8:44)3. Pornografia face rău. Ea îi determină pe oameni la o stare de păcat care se poate concretiza în: sex mintal, masturbare, sex premarital, viol, sex extraconjugal etc., Pentru cei ce reacţionează la aceasta, pornografia poate crea ideea că sexul în sine este rău şi aceasta nu este adevărat, el fiind darul lui Dumnezeu. Pornografia promovează lipsa de fidelitate între parteneri. Ea este un mijloc prin care bărbaţii profită de femeile slabe de minte sau sărace. Ea este un mijloc prin care femeile profită de bărbaţii care trăiesc doar pentru poftele cărnii. Ea deformează caracterul copiilor şi al tinerilor nepregătiţi pentru aceste lucruri. Ea impune ca ideal ceea ce nu se poate trăi. Cei ce le prezintă aceste imagini sunt "profesionişti", iar cei ce le admiră sunt oameni de rând care au viaţa aglomerată cu multe alte lucruri şi care nu vor realiza ceea ce nu au văzut. "Problema pornografiei nu este aceea că spune prea mult despre femei, ci prea puţin. Ea pretinde că spune totul, când, în realitate, ea tratează femeile doar ca simple trupuri şi nu ca fiinţe umane."40
De asemenea, răul promovat de pornografie constă şi în aceea că prezintă partenerii ca fiind inegali. De obicei, bărbatul are puterea sexuală, iar femeia este prezentată ca un obiect care, atunci când nu mai corespunde, poate fi înlocuit foarte uşor şi fără consecinţe.Să nu uităm că pornografia face rău şi în domeniul financiar. Cumpărând materialele ce prezintă aceste imagini, susţinem pornografia care aduce doar daune tuturor celor din societate. Probabil vei spune că acum nu plăteşti filmele sau materialele porno. E adevărat, pentru acum, dar cu siguranţă că atunci când vei fi prins de aceste imagini, şi fii sigur că nu va dura mult, le vei plăti aşa cum le plătesc şi alţii. Pe de altă parte, filmul trece. Dacă ţi-a plăcut, vei face o casetă video şi din nou vei susţine pornografia. Obişnuindu-te cu aceste imagini, vei ajunge să cumperi reviste porno, şi din nou vei susţine această piaţă. Nu uita că pornografia este ca drogurile: primele doze sunt gratis, deoarece vei plăti apoi toată viaţa, mult mai mult decât te gândeşti.Pe de altă parte, vizionând astfel de imagini, te alimentezi cu lucruri păcătoase care îţi vor rămâne în minte foarte multă vreme. Recent, o soţie care a aflat că soţul urmăreşte imagini porno a mărturisit că a vrut să vadă ce este acolo. Spre surprinderea şi groaza ei a aflat nu doar ce vizionează soţul, ci si faptul că nu mai poate scăpa de imaginile văzute în treacăt. Dacă le urmăreşti, aceste materiale vor crea o imagine greşită despre viaţa sexuală şi reuşita ei şi nu va trece mult până vei ajunge să te complaci şi tu în astfel de stări.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Yon1470):

Pentru familie?
Adică pot sa zic lu fixarea că am
... Pe masă?

21 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nu e pacat, e doar pentru auto-satisfactie

| mihai69 a răspuns:

Nu, e păcat să NU o faci! și chiar nu e la 'șto!

| OldSoul a răspuns:

Conform "listei de pacate" cam orice iti produce placere e pacat.
Am auzit undeva ca e pacat si sa te uiti la fundul femeilor pe strada.

Nu stiu, mie personal aceste aspecte imi par exagerari, da, poate acum cateva mii de ani, se putea considera un pacat, dar in vremurile de astazi unde vezi forme, peste tot, deja cred ca nu se prea mai aplica aceste pacate.
Nu inteleg de ce ar fi considerat un pacat ce poti face si fara voia ta.
Vremurile s-au schimbat si nu neaparat in bine, dar pacatele au ramas aceleasi, iar asta a creat o mare discrepanta.

| sofisis a răspuns:

Nu, nu e pacat.
E normal!

| bibi5961 a răspuns (pentru sofisis):

Mai auzeam pe unii care spuneau ca a te uita la filme porno e ca si cum ai insela!

| sofisis a răspuns (pentru bibi5961):

Ete fas.
Nu este adevarat.
A, daca esti cu iubita si tu preferi sa te masturbezi la filme porno in loc sa faci ceva cu ea...da, atunci e o problema. In rest... enjoy.

| Seba2013 a răspuns:

Dumnezeu cere un mediu decent tocmai ca tu sa nu fii cu hormonii pe sus ci linisitit.
Daca tu invalidezi aceasta hotarare, adornad sitatia de indecenta nu mai respecti grija lui Dumnezeu pentru hormonii tai.

| sweetangels a răspuns:

Porning de la credintele bisericesti insasi placerea este un pacat. Dedu de aici cum sta treaba cu masturbatul! Si nu o folosesti doar pentru auto-satisfactie ca asa o frecai si fara sa ai nevoie de "stimulent", te uiti pentru ca nu ai imaginatie...

Răspuns utilizator avertizat