| Andreiu68 a întrebat:

Eram azi afara cu o fata si cu mai multi baieti si am inceput sa am o conversatie cu aceasta fata.Acum cateva zile am aflat de la baietii cu care stau ca aceasta fata ma place. Fata m-a intrebat ce imi place sa fac in timpul liber,pasiunile mele,cati ani am,unde invat si cam tot ce ceea ce raspundeam era cam aceeasi cu ce am eu in comun; si fata se vedea pe fața ei ca e vesela, pana cand m-a intrebat ce fen de muzica ascult, iar eu i-am zis chiar vrei sa stii? Fata a zis da si am scos telefonul din buzunar si am intrat la muzica si i-am aratat.Atunci fata a inceput sa ii dispara zambetul acela vesel se pe fata, si avea gura deschisa si si-a pus mana.Atuncia m-a intrebat daca chiar ascult melodiile pe care le am -manele! Sau e o gluma.Eu am zis ca nu e o gluma si asta ascult eu. Fata a inceput sa se ridice de pe banca si a plecat de langa mine.Toata ziua nu a mai vorbit cu mine si nici nu o sa mai vorbeasca.E din cauza ca ascult manele! Nu stiu ce e rau in asta, nu am facut nimica! E normal nu? Sau fata asta e nebuna?(fata asculta rock rap si nu stiu mai eu ce, da nu manele)

Răspuns Câştigător
| Eduard196 a răspuns:

Stai linistit frate. Clar nu era pentru tine. o sa vina una la tine pe care nu o sa o intereseze ce asculti. daca a facut asta e clar cu cine ai avut de-a face. Soarta e de partea ta si te indeparteaza de cei care ti-ar face rau. Fii vesel ca cineva acolo sus te iubeste si te fereste de anumite persoane chiar daca nu le-ai facut nimic. nu te agita pentru fata asta chiar daca probabil suferi acum. si manelele nu au nici o problema ca si eu ascult. si n-am fost dat la o parte pentru asta. mai e cate una cu pretentii dar nu s prea multe. Asa ca stai linistit fratele meu!winking Cate fete pe care nu le intereseaza ce asculti sunt nici n ai de ce sa te agiti. Sunt fara numar fara numar laughing)

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca tear place la fizi puteai asculta si mozart, faza e ca nu te place a gasit un prexet asculti manele bine pa, numai crede tot ce spun prieteni tai buni poate faceau misto, nu fi asa disperat dupa fete esti tanar, si daca asculti care e problema, sunt unele chiar ok unele vechi nu astea noi care sunt porcari nici macar ei nu le asculta cine le canta

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa cum ar trebui sa stii multa lume considera manelele ca fiind o muzica agreata de cei cu putina cultura.Este considerata ca fiind o muzica ascultata de o anumita categorie de cetateni si ca atare te-a catalogat ca facand parte dintre aceia. Este destul de incetatenita aceasta perceptie mai ales printre cei cu o educatie mai inalta. Intr-un material un reputat Profesor universitar doctor Ioan-Bradu Iamandescu sustine ca muzica activeaza structurile unor zone din creier care au un efect euforizant si de inlaturare a oboselii. Muzica ne poate face sa ne simtim mai bine, ne invigoreaza, ne da energie sau ne poate emotiona pana la lacrimi. Printre altele medicul vorbeste si de primitivismul mental al celor care asculta manele. "Muzica ne afecteaza pe trei niveluri: intelectual, afectiv si instinctual. La nivel cognitiv, muzica clasica, de camera sau de opera influenteaza persoanele cu un nivel de inteligenta ridicat si nu neaparat cu o cultura muzicala deosebită. Pe plan afectiv suntem influentati de melodie, iar la nivel instinctual suntem impulsionati de ritm. Manelele, de exemplu, se bucura de popularitate printre oamenii simpli, deoarece sunt bine ritmate, deci ating planul instinctual, dar deloc pe cel cognitiv", subliniaza doctorul Iamandescu. De asemenea regretatul si tenumitul lingvist George Pruteanu afirma la data de 4 febr. 2004
RĂSPUNS GENERAL ÎN "PROBLEMA" MANELELOR
• Am spus şi spun că, faţă de adevărata hrană spirituală (în care intră şi muzica), manelele sunt ca mucegaiul pentru pîine: ceva care alterează.
• Nu am nimic cu cei care ascultă manele şi nici cu cei care le cîntă; ei pot fi oameni cumsecade (din păcate, prea puţin instruiţi). Eu arăt că "prăjitura" e stricată, avertizez. În rest, e treaba celor care doresc să mănînce prăjituri stricate. http://www.pruteanu.ro/9ultima/manele.htm Trebuie sa intelegi ca pentru unii maneaua reprezinta ignoranta si lipsa de cultura si este asociatacu muzica unei etnii nu tocmai agreate de marea majoritate a societatii noastre. Sunt convins ca acesta este motivul ca fata a refuzat sa mai aiba de a face cu tine. No comment.

| Manda97 a răspuns:

Daca ea asculta rock e clar ca daca a vazut manele a, avut un soc...laughing si eu fac la fel happy sfatul meu e sa nu mai asculti virusi care iti distrug mintea si te coboara la un nivel inferior fata de altii. o sa ai de castigatwinking

| Daiathehentailolineko a răspuns:

Inseamna ca manelele sunt infecte