| looovee a întrebat:

Iau de jumate de anticonceptionale luna trecuta am inceput administrarea in ziua 8 nu a 7 si le-am luat pe amindoua, 5 zile nu am avut contact sexual, 6, 7 am avut neprotejat insa fara ejacuare. Luna aceasta mi-a venit menstruatia in a 4 zi insa intodeauna imi venea a 3. Cantitate mai putina ca de obicei insa tot 3 zile a durat. Acum sunt la 8 pastila si nu ma simt prea bine ma doare putin burta, nu prea imi place nici un fel de minkare, si putine greturi. Pot fi insarcinata? Multumesc

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Teoretic, cand uiti sa iei una, trebuie cam 7 zile de extra protectie.
Ti-a venit in a-4a zi pentru ca ai decalat cu o zi prima pastila.
E posibil sa fie si o sarcina ...se stie ca anticonceptionalele, chiar si luate ceas, tot nu sunt 100
% eficiente. Cu atat mai mult cu cat le ametesti putin.
Dar mai pot fi si alte cauze de sanatate. Nu doar sarcina are efecte de lipsa de apetit.
Plus ca mai sunt femei care isi induc pe baza de stres astfel de simptome.
Asteapta sa treaca 2-3 saptamani de la ultimul contact sexual nerotejat si poate ori iti vine ori faci test de sarcina.

5 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Calemeaza-te ca si daca nu le-ai luat cum trebuie nu ai cum sa ramai atat vreme cat la tine in corp exista pastilele alea si sa nu mai punem faptul ca nu ai avut Ejaculare in Interior.Te Simti aiurea pentru ca nu le-ai luat cum trebuie sau s-au produs schimbari la tine in Organism si e noevoie de un nou Program de Administrare.Mergi la Medic sa vezi care e Problema si calmeaza-te ca nu ai de ce sa te agiti acum.

| Chamberlin a răspuns:

Salut,
Nu poti fi insarcinata daca ai facut protejat.
Fa un test de sarcina daca constiinta nu iti de pace.
Bafta!

| Hαppiηеss a răspuns:

Nu cred ca este vorba de o sarcina, mai ales ca nu a ejaculat in vagin.
AC au fost recomandate de medic?
Se intampla de multe ori sa iti faca rau, te protejeaza de sarcina dar iti distrug ficatul.
Poti totusi sa iti faci un test de sarcina ca sa fi sigura...

| looovee explică (pentru Hαppiηеss):

Da sunt recomandate de medic, si ma simt perfect cu ele nu am nici o problema

| looovee explică:

Iau de jumatate de an anticonceptionale si prima greseala a fost luna trecuta.