| Pako123 a întrebat:

Salut.imi place o fata foarte mult i am zis si ei asta si ea m-a refuzat sa fim impreuna > Ea cand i am cerut eu asta avea prieten si cred ca inca are ca tot s cearta cu el >ne am plimbat peste tot impreuna vorbim prin sms uri non stop.eu am grija de ia tot timplul stie ca o plac, deci mai are rost sa incerc dupa ce m-a refuzat?

3 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Nu. Nu fa greseala sa incerci sa-i zici iar asta. Incearca doar sa te comporti normal cu ea, ca si cum ar fi o prietena buna. Incearca sa-i faci complimente ascunse, de ex: iti sta mai bine asa (referindu-te la o haina sau coafura noua)... dar sa fie ceva ce consideri si tu cu adevarat, si sa nu faci asta sa para ca si cum ar insemna ceva, sa fie mai degraba ca un "buna", adica sa fie un fel de "ceva" ce era normal (din punctul tau de veredere (sa-l zici).
Daca o sa insisti exista riscul de 90% sa o indepartezi de tine.
Incearca sa fii o persoana interesanta, sa gasesti subiecte interesante de vorba cu ea, sa nu o intrebi daca are iubit sau cum merge relatia, sa nu intrebi cu cine se cearta etc. Sa fii genul de persoana cu care isi doreste sa fie, dar in acelasi timp sa nu incerci sa te prefaci ca esti alta persoana.
Daca ii faci asa complimente ascunse si ii arati asa ca esti interesant si ca o apreciezi pentru faptul ca e asa cum e, ca o prietena buna... atunci e posibil ca ea sa doreasca sa vrea ceva mai mult de la tine.
Daca insisti sa-i zici ca o placi si vrei sa fi cu ea, mai ales dupa ce ai facut asta si ea stie asta... atunci o sa se indeparteze si probabil nu o sa mai aveti nici genul de relatie care o aveti acum.
Am avut destule relatii de genul ca sa inteleg ca in final fetele acelea isi doresc sa fie cu tine in caz ca pari o persoana super interesanta.
Exista posibilitatea insa sa fie altul care-i dovedeste asta... deci intotdeauna sa te astepti ca nu pot iesi lucrurile asa cum iti doresti.
Iti urez bafta si intelege ca uneori, chiar daca tu probabil esti o persoana interesanta si ai fi un iubit de nota 10, e cam greu sa vezi asta din exterior.
Pe scurt si in final: nu repeta ce ai facut, daca te-a refuzat prima oara nu insista. Poate e orgoliasa de fel si tot ce poti face e sa flirtezi cu ea asa indirect si sa vezi cum raspunde la asta, dar sa fie rar. Daca ignora inseamna ca 99% nu e ceva ce vrea sa auda de la tine, ci poate are deja pe cineva de la care ar vrea sa auda asta, si nu are rost sa te complici daca e asa ca o sa te "autodistrugi".
bafta!

| sabin89 a răspuns:

Poti sa-i mai zici. Ea o sa te refuze din nou. Apoi iar ii mai zici. Si tot asa pana cazi intr-o depresie si apoi sigur nu ii mai zici. happy

| SkyPilot a răspuns:

Nu. Poarta-te bine, fa-i complimente discrete, dar asteapt-o pe ea. Chiar daca te-a refuzat acum, i-ai atras atentia si te poate reconsidera in viitor. Dar daca insisti, nu ai nici o sansa.