| anonim_4396 a întrebat:

Salut nu stiu cum sa ma exprim asa ca voi incerca sa va explic situatia mai detaliat sper sa ma ajutati. as vrea sa imi incep viata sexuala dar inainte de asta vreau sa iau si anticonceptionale, este posibil sa raman insarcinata daca iau anticonceptionale? adica daca incep azi tratamentul cu anticonceptionale si maine fac s*x neprotejat, sunt sanse sa raman insarcinata? cu cat timp inainte sa imi incep viata sexuala ar trebui sa incep tratamentul cu anticonceptionale? Plssss help mecryingcrying sper ca ati inteles problema mea si ca ma puteti ajutasad

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratamentul cu anticonceptionale nu il incepi de capul tau. Te duci la cabinetul de planning, daca nu ai contraindicatii majore vei primi reteta cu menstiunea ca dupa inceperea vietii sexuale, la cat mai scurt timp (7-10-15 zile), te duci la ginecolog pentru consultatie. Anticonceptionalele se incep in prima zi de menstruatie (ca sa aiba efect contraceptiv) si, in functie de preparat, te protejeaza imediat sau din a saptea zi de administrare.

| oooooooo a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul ginecolog care iti poate recomanda anticonceptionalele potrivite, nu e bine sa iei la intamplare, si poti cere si astfel de informatii. In prima luna cand iei anticonceptionale este indicat sa folosesti si o alta metoda de protectie.