| Dumii726 a întrebat:

Primavara trecuta an descoperit masturbarea, nu ma masturbam asa des o data la 7 zile poate chiar o data la 2 saptamani(eram clasa a 8 a), in vacanta de vara nu m.am masturbat deloc, dar cand a inceput liceul(sunt clasa a 9 a acum) am inceput sa ma masturbez din nou si nu mai ma pot oprii. Cum as putea sa scap de acest obicei? Imi fac rau singur, ma simt epuizat, uit lucrurile foarte repede. ce as putea face ca sa ma pot lasa?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Control psihologic, la scoala ar trebui sa fie unul gratuit.

| Jameson a răspuns:

Salut! Daca doresti iti pot recomanda un program de recuperare. Problema este complexa. Nu este chiar asa de simplu de zis.

| doctorandus a răspuns (pentru Jameson):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Violleta2022 a răspuns:

Autocontrolul este singura solutie.
Stii ca masturbarea excesiva duce la probleme de erectie si ejaculare precoce. te va afecta foarte mult cand vei vrea sa-ti incepi vaiata sexuala cu o fata si nu vei putea avea erectii sau nu vei putea avea un act sexual normal, mai mult de cateva secunde.
Opreste-te ca totu-i in capusorul tau. Mai rarut ca-i mai sanatos!

| corbulalbrosu a răspuns:

Este complet gresita informatia obtinuta/gasita conform careia masturbarea ar fi nociva sau sa aiba efecte negative/daunatoare memoriei persoanelor care o practica. Din contra, pe baza cercetarilor si studiilor stiintifice si medicale efectuate in privinta efectelor provocate de masturbare, a rezultat ca este benefica organismului deoarece are efect de detensionare a stresului hormonal aparut la varsta pubertatii, in adolescenta si chiar si la maturitate. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si la final producerea orgasmului, determina organismul sa produca si sa elibereze endorfine, dopamina si oxitocina, adica hormoni ai dragostei. ai fericirii, ai bunei dispozitii (de care preotii nici nu au auzit in viata lor laughing ) Producerea acestor hormoni in timpul masturbarii, duce la scaderea cortizonului adica a hormonul responsabil de starile de irascibilitate, nervozitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara in decursul unei zile. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materialul urmator. Iar convingerile potrivit careia ar fi afectata memoria, ori ca apare efectele nocive asupra psihicului sau a starii fizice prin pierdere de energie ca urmare a eliminarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata de catre baieti, reprezinta pur si simplu niste convingeri imbecile, incalificabile. Multa sanatate! https://:///......asturbarii

| mihai69 a răspuns:

De ce ai vrea să faci asta? e ceva perfect normal și natural. Nu îți faci rău, dimpotrivă.
Dacă ești obosit etc. cu siguranță e alt motiv. Consultă medicul de familie.

| Emilian65 a răspuns:

Cu ambitie si cu gandul la sanatatea ta, te poti lasa de masturbare.

| aXy99 a răspuns:

Nu poti sa scapi decat daca te abtii. Nu te simti epuizat si nici nu uiti ceva din vina masturabrii. Este ceva normal, ti se pare ca ai probleme. Sau daca chiar ai, alta e cauza.

| mgtow a răspuns (pentru aXy99):

E din cauza masturbarii, cand am renuntat m-am simtit mai bine si nu mai uitam asa des. Are legatura cu neuronii atata frecangeala manuala. La fel sexul facut prea des nu e bun.

| Emma30555 a răspuns:

Nu cred ca masturbarea îți creaza probleme de sănătate. La vârsta ta m ar mira sa nu o faci, toți băieții de vârstă ta o fac. Acum dacă ți se pare ca se întâmplă prea des, tot ce poți sa faci este sa te mai abții, sa ți faci alte preocupări

| SupMates a răspuns:

Nu are nici o legatura masturbatul cu ametelile sau pierderile de memorie...